Kot powinien być karmiony kocią karmą, dostosowaną do potrzeb jego organizmu. Jednak "ludzkie" jedzenie też stanowi dla niego apetyczny kąsek. Co możemy upichcić dla kota w domowym zaciszu?
Puszkowana kocia karma
Puszkowana karma dla kota jest idealną kompilacją składników odżywczych, których potrzeba naszemu pupilowi. Zgodnie z jego wiekiem oraz indywidualnymi preferencjami wybieramy karmę, która mu smakuje. Natomiast dla urozmaicenia jego codziennego menu można raz na jakiś czas dodać świeże jedzenie, które dostarczy nie tylko nowych wrażeń dla kociego podniebienia, ale i mnóstwo witamin. W naszej lodówce zawsze znajdzie się coś, co w wolnej chwili można odpowiednio przyrządzić i uraczyć tym naszego pupila.
Mięso
Koty są mięsożercami obligatoryjnymi, co oznacza, że ich organizmy są doskonale przystosowane do spożywania mięsa jako głównej części diety. Można się więc spodziewać, że kot ze smakiem pochłonie danie mięsne. Mogą być to kawałki mięsa, mięso mielone lub kawałki kurczaka, wedle gustu kociaka. Ważne jest, aby nigdy mu nie podawać go w surowej postaci, powinno być ugotowane, usmażone albo upieczone. Przed podaniem powinno się usunąć wszystkie kości i ostudzić posiłek. Mięso możemy wymieszać z ugotowanym makaronem, ryżem, ziemniakami albo warzywami, które dodatkowo dostarczą mu witamin. Natomiast powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek przypraw, które mogą prowadzić do niestrawności.
Ryba
Koty kojarzą nam się z zadowoloną miną po upolowaniu ryby. Fakt - na pewno nie pogardzą rybką, ale w tym przypadku także nie należy karmić je surowym pokarmem. Biała ryba powinna być odpowiednio przyrządzona (ugotowana, usmażona czy upieczona) i obrana z ości. W przypadku ryb pozbycie się ości jest trudniejszym zadaniem, dlatego należy poświęcić temu więcej uwagi, ponieważ mała ość może zaklinować się w gardle i przysporzyć wielu kłopotów naszemu ulubieńcowi. Jeżeli kot ma kłopoty ze zdrowiem i nie dopisuje mu apetyt, gotowana ryba będzie idealnym pokarmem na te dni. Można podać kotu także rybę z puszki - sardynkę, tuńczyka czy łososia, najlepiej w sosie własnym. Ryba w oleju może przyczynić się do rozluźnienie stolca, które nie jest groźne dla jego zdrowia, ale na pewno uciążliwe dla właścicieli.
Białko
Koty to drapieżniki, dlatego ich dieta powinna zawierać wysokiej jakości białko zwierzęce, które dostarcza niezbędnych aminokwasów koniecznych do budowy i regeneracji tkanek. Białko jest nie tylko podstawowym składnikiem mięśni, ale również odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry, sierści i układu immunologicznego kota. Białko zwierzęce jest łatwiej przyswajalne dla kotów niż białko roślinne, co sprawia, że mięso jest kluczowym składnikiem ich diety. Tauryna, jedna z aminokwasów zawartych w białku mięsnym, jest niezbędna dla zdrowia serca, wzroku i funkcji rozrodczych kota. Brak odpowiedniej ilości tauryny w diecie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u kotów.
Mleko
Mleko stanowi kontrowersyjny element w diecie kotów. Choć popularne jest przekonanie, że koty uwielbiają mleko, niektóre z nich mogą być nietolerancyjne lub uczulone na laktozę. Jak wiadomo, dzikie koty generalnie nie pijają mleka na co dzień. Mimo to raz na jakiś czas można poczęstować je mlekiem lub owsianką (bez cukru). Taki posiłek, podany okazjonalnie, sprawi naszemu pupilowi radość. Jeżeli jednak po takim zauważymy zaburzenia żołądkowe, należy zaprzestać podawania posiłków na bazie mleka. Jeśli nie, możemy bez obaw podać mu taki smakołyk. Kot także z chęcią uraczy się jajkiem - lekko ścięte, bez przypraw - oto, co mu zasmakuje.
Resztki ze stołu
Podawane przez nas produkty nie powinny być resztkami ze stołu - zawsze podajemy kotu posiłek przygotowany specjalnie dla niego. Jeżeli kot nie zje porcji do końca, nie należy długo czekać, aż zje resztę, ponieważ świeże produkty szybciej się psują. Zadowolony z posiłku kot zajmie się intensywną toaletą. Czując jeszcze na pyszczku smak i zapach jedzenia, będzie chciał do ostatniej do końca się nim rozkoszować.