Niektóre psy lepiej niż inne ukrywają cierpienie i ból, więc mogą liczyć tylko na twoją czujność i to, że zauważysz wszelkie nietypowe oznaki choroby.
Skorzystaj z poniższej listy by raz w miesiącu zbadać swojego psa. Dowiedz się co pomoże ci w porę zauważyć objawy potencjalnej choroby czy kontuzji u psa.
Sprawdź czy twój pies ma idealną kondycję ciała w skali 1-9 (BCS), czy nie ma nadwagi lub niedowagi – zauważalna zmiana w wadze psa może być objawem ukrytych problemów zdrowotnych, więc jeśli ją zauważysz, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Bycie odpowiedzialnym właścicielem psa oznacza również regularne sprawdzanie kondycji jego ciała. Zacznij od przesunięcia dłońmi po bokach psa i palcami wyczuj jego żebra. Żebra u psa powinny być łatwo wyczuwalne, pokryte małą warstwą tłuszczu. W zależności od rasy i długości sierści czworonoga można je również zobaczyć. Patrząc z góry powinieneś widzieć wyraźnie zaznaczoną talię psa w kształcie klepsydry, z boku natomiast brzuch powinien być wysklepiony, ewentualnie prowadzić w linii prostej od klatki piersiowej do nóg bez wyczuwalnego tłuszczu.
Uszy psa
Zaglądaj do uszu psa i sprawdzaj, czy nie ma zaczerwień, świądu lub nienaturalnego zapachu. Idealne ucho psa powinno być czyste, pozbawione brązowej czy zielonej woskowiny.
Niektóre rasy są bardziej narażone na problemy uszne. Psy z wiszącymi uszami należy badać regularnie, by zachować uszy w czystości. Z kolei rasy krótkowłose ze stojącymi uszami (lub te z uszami zakończonymi białym włosiem) są narażone na poparzenia słoneczne.
Podczas czyszczenia uszu psa należy pamiętać, że to bardzo delikatna i wrażliwa część jego ciała, dlatego należy używać produktów polecanych przez lekarza weterynarii. Nie wskazane jest też wkładanie do kanału usznego patyczków do uszu, gdyż łatwo może dojść do perforacji błony bębenkowej. Dla ochrony uszu przed poparzeniem słonecznym, które może doprowadzić do raka skóry u psa, w słoneczne i upalne dni nakładaj na uszy psa krem przeciwsłoneczny.
Jeśli twój pies ciągle potrząsa głową, zaczyna skręcać głowę w jedną stronę lub pociera jedną stroną pyska o dywan lub trawę, może to oznaczać infekcję uszną u psa. W tym przypadku należy zabrać czworonoga do lekarza weterynarii na badanie.
Oczy psa
Oczy psa powinny być jasne i klarowne bez zaczerwień, bolesności czy łzawienia. Delikatnie skieruj głowę psa (ale nie bezpośrednio) w stronę światła i zobacz jak na nie reaguje. Jeśli pies mruży oczy lub wzbrania się, może to oznaczać, że światło sprawia mu ból. Zwróć też uwagę, czy pies nagle nie wpada na różne rzeczy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy ze wzrokiem u psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Nos psa
Zdrowy pies zapewne skojarzy ci się z zimnym, mokrym nosem, ale nie jest to prawdziwy sposób potwierdzania dobrego stanu jego zdrowia. Oglądając nos psa zwróć uwagę czy nie ma on strupów, nie jest zakatarzony lub nie wycieka z niego gęsty płyn czy krew.
Niektóre psy mają różowe nosy, gdyż kolor ich nosa zmienia się – z czarnego na różowy i z powrotem. To zupełnie normalne, więc nie ma czym się martwić, ale jeśli nos twojego psa cię niepokoi, zabierz go do lekarza weterynarii na badanie.
Pysk psa
Nikt nie chce, aby jego ukochany pies miał nieświeży oddech, ale u psów to nie tylko problem społeczny – faktycznie może być to objaw chorobowy, na przykład z układem trawiennym czy nerkami. Zęby psa powinny być białe/kremowe bez nadmiaru kamienia nazębnego (gruby brązowy nalot), a dziąsła różowe lub czarne, w zależności od pigmentacji skóry, ale nigdy spuchnięte czy krwawiące. Zwróć uwagę czy pies nie ma problemów z jedzeniem, takie jak upuszczanie pokarmu, niechętne jedzenie, nadmierne ślinienie, wsadza pazury do pyska czy ma nieświeży oddech. Podczas wizyty u lekarza weterynarii zawsze poproś o obejrzenie zębów psa. Najlepiej byłoby, gdyby pies był przyzwyczajony do czyszczenia zębów przynajmniej dwa razy w tygodniu, a optymalnie co drugi dzień.
Skóra i sierść psa
Zdrowa skóra psa powinna być różowa lub czarna, w zależności od pigmentacji poszczególnych ras lub genetycznych uwarunkowań twojego psa. Sprawdzając, czy pies nie ma problemów skórnych, rozdziel palcami jego sierść i zobacz, czy nie ma strupów, zadrapań, łuskowatości, czarnych lub białych krost oraz skóry z infekcją czy stanem zapalnym. Sierść psa powinna być gęsta (w zależności od rasy), lśniąca, bez złamanych włosów, łysych łat, łupieżu czy pcheł. Linienie u psów jest czymś naturalnym i trwa cały rok, ale nasila się w okresie letnim i jesiennym. Dla zdrowej skóry i sierści swojego psa oraz własnych dywanów, regularnie go szczotkuj i zainwestuj w porządny odkurzacz. Nieliniejące rasy, jak pudle, również wymagają regularnego szczotkowania, pomimo, że nie gubią tak włosów.
Łapy i pazury psa
Ekstremalne warunki pogodowe mogą powodować problemy z łapami u psa i uszkadzać je, więc oglądaj je regularnie. Po zimowym spacerze należy wycierać łapy psa, gdyż na opuszkach może zbierać się sól drogowa. Jest ona toksyczna, jeśli twój pies ją spożyje wylizując sobie łapy. Latem jest inne zagrożenie – słońce. Rozgrzane powierzchnie, w tym asfalt może poparzyć poduszki łap psa, więc najlepiej spaceruj z podopiecznym po trawie.
Sprawdzając pazury psa, zobacz, czy są gładkie i całkowicie wykształcone. Pazury mogą być czarne lub białe. Jeśli zauważysz złamany pazur u psa lub brak któregoś, czy też sądzisz, że pazury są szorstkie, rozdwajają się lub są łamliwe, zabierz psa do weterynarza. Nie zapominaj tez o oglądaniu wilczych pazurów – znajdziesz je na wewnętrznej stronie nogi, tuż nad łapą. Niektóre psy mają ja na przednich nogach, inne na wszystkich czterech, a jeszcze inne psy nie mają wilczych pazurów wcale.
Trawienie u psa
Psy ciągle mają ochotę na jedzenie i nie odmówią, jeśli są karmione przez więcej niż jednego członka rodziny. Tylko jedna osoba w domu powinna być odpowiedzialna za karmienie psa (nawet jeśli czasem deleguje kogoś innego) i ta sama osoba powinna bacznie obserwować apetyt i trawienie psa. Posiłki powinny być regularne i o powtarzalnej porze oraz wielkości, zgodnej z rekomendacjami na opakowaniu danej karmy od producenta. Na przykład, jeśli twój pies wymaga zmiany diety, należy zmienić ją stopniowo i w sposób kontrolowany przez 7-10 dni, zwracając szczególną uwagę na to jak zmiana wpływa na apetyt oraz wypróżnianie psa.
Okazjonalne zjadanie i zwracanie trawy przez psa jest normalne, ale zwróć uwagę, jeśli pojawią się innego rodzaju wymioty, niechęć do jedzenia u psa, czy problemy z przełykaniem.
Bycie odpowiedzialnym właścicielem psa odnosi się również do tematu wypróżniania psa – należy sprawdzać kolor i konsystencję odchodów. Stolce u psa powinny być robione bez wysiłku i być jednolicie brązowe i twarde (przypominać zwarte cygaro, ewentualnie plastelinę). Stolce nie powinny zawierać krwi czy śluzu (przezroczysta galareta), a jakiekolwiek objawy nieutrzymania moczu lub stolca u psa należy traktować poważnie. Jakiekolwiek zmiany w apetycie psa lub trawieniu mogą być normalne, ale mogą też być objawem chorób subklinicznych, więc zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Twój pies jest spragniony
Jeśli twój pies nagle staje się bardzo spragniony lub zaczynać pić więcej wody niż dotychczas, pomimo braku nadmiernego wysiłku fizycznego, może być to symptom ukrytej choroby lub problemu ze zdrowiem, więc powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Ruchliwość psa
Starsze psy mogą mieć problem ze stawami, a ruch może być dla nich bolesny. Podczas comiesięcznych badań zwróć uwagę na ruchy psa, zwłaszcza w mokre i zimne dni lub po dłuższym leżeniu czy siedzeniu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki zesztywnienia u swojego psa, wprowadź małe zmiany w stylu jego życia, na przykład podczas dłuższych podróży samochodem rób przerwy by pies mógł rozprostować kości, rozłóż dywan, aby pies się nie ślizgał, unikaj schodów. Porozmawiaj też z lekarzem weterynarii na temat leków czy diety dla psa, które mogą okazać się pomocne.
Zachowanie się psa
Znasz swojego psa lepiej niż ktokolwiek inny, więc pierwszy zauważysz zmiany w jego zachowaniu. Wiele możesz dowiedzieć się z języka ciała psa – na przykład, jeśli pies ma opuszczoną głowę i ogon, wydaje się cichszy i mniej skory do zabawy niż zwykle, może to oznaczać, że twój pies źle się czuje. Chore psy czasem chowają się w kącie, kopią doły w ogrodzie i w nich leżą, a czasem po prostu są agresywne bez wyraźnego powodu. Jeśli coś cię martwi lub zauważyłeś zmiany u swojego psa, zawsze udaj się po poradę do lekarza weterynarii dokładnie opisując niepokojące Cię okoliczności.
Wskazówki z listy kontrolnej zdrowia psa pomogą ci utrzymać twojego psa w zdrowiu, dzięki czemu ty i twój psie będziecie razem szczęśliwi.