Karmienie psa, to najczęściej wykonywana przez właściciela czynność. Od jego zbilansowania i dopasowania do potrzeb psa, będzie zależeć jego długość i jakość życia.
A ponieważ jest to także stały koszt utrzymania ulubieńca, warto zapoznać się z podstawowymi wytycznymi związanymi z prawidłowym karmieniem dorosłego psa.
Twój mały szczeniak dorósł, więc czas pożegnać się z karmą przeznaczoną dla psów rosnących i przywitać z karmą dla dorosłych psów. W przypadku psów zmiana karmy następuje zależnie od tego, ile docelowo Twój dorosły pupil będzie ważył.
Jeżeli nie wiesz, ile Twój pies będzie ważył (bo jest kundelkiem), możesz oszacować jego docelową wielkość, znając jego wiek (który poda Ci lekarz weterynarii na podstawie wywiadu). Pies między 2 a 3 miesiącem życia waży około 1/3, a między 5 a 6 miesiącem życia ponad połowę tego, ile powinien ważyć jako pies dorosły. Oprócz psów ważących poniżej 12 kg jako psy dorosłe przeciętnie między 7 a 9 miesiącem życia, Twój szczeniak osiąga 80% swojej docelowej wielkości. W przypadku psów rasy dużych i olbrzymich, które rosną dwukrotnie dłużej niż psy małe i średnie, warto skorzystać z poniższej orientacyjnej tabeli, aby odpowiednio długo karmić je karmą wzrostową:
Kiedy zmienić karmę dla dorosłych psów? (kliknij aby dowiedzieć się więcej)
Orientacyjna wielkość docelowa dojrzałego psa |
Masa ciała dojrzałego psa (orientacyjna) |
Wiek, w którym przechodzi się na karmę dla dorosłych |
Rasy miniaturowe | 1,2 – 5 kg | 8 miesięcy |
Rasy małe | 6 – 12 kg | 10 miesięcy |
Rasy średnie | 10 – 25 kg | 12 miesięcy |
Rasy duże | 25 – 45 kg | 14 - 18 miesięcy |
Rasy olbrzymie | 40 – 85 kg | 18 – 24 miesiące |
Aby dorosły pies pozostał radosny i zdrowy oraz był w jak najlepszej kondycji fizycznej, powinno się żywić psa zbilansowanymi posiłkami pod kątem niemal 40 różnych składników odżywczych. Proporcje tych składników powinny być starannie dobrane, należąc do pięciu głównych grup składników: białek, tłuszczy i olejów, składników mineralnych, witamin i węglowodanów. Rzecz jasna w diecie psa nie może zabraknąć także stałego dostępu do czystej wody.
Oto kilka naszych podręcznych wskazówek, które pomogą ci wybrać najlepszą karmę dla twojego psa i które pomogą prawidłowo żywić psa.
Twoje opcje do wyboru
Podjęcie decyzji czy karmić psa mokrą, czy suchą karmą jest kwestią osobistych upodobań twoich oraz twojego psa. Pamiętaj, że w miarę jak rośnie wilgotność karmy dla psa, maleje jej gęstość odżywcza, przez co suchej karmy podaje się zawsze średnio 3 razy mniej niż mokrej (czy jedzenia gotowanego). Z kolei karmienie psa połączoną mokrą i suchą karmą będzie nadal korzystne dla jego zębów, a przyzwyczajenie psa do różnych konsystencji przyda się, gdy nagle zajdzie potrzeba zmiany diety.
Tak jak ludzie, psy mają swoje preferencje, więc warto przetestować kilka karm, zanim zdecydujesz, jaka jest najlepsza, aby to właśnie ją karmić psa. Dokonując wyboru, po odpowiednio długim czasie (średnio 2-6 tygodni) przekonasz się, że dobrej jakości, karmienie psa kompletną karmą dla dorosłych psów dostarczy twojemu psu zbilansowaną ilość niezbędnych składników odżywczych. Jeśli będzie nieodpowiednia, wygląd, wypróżnienia czy nawet zachowanie Twojego ulubieńca będą o tym świadczyły. Matowa sierść, luźniejsze odchody i gazy, ospałość i trudność utrzymania optymalnej sylwetki, to wskazówki do konsultacji z lekarzem weterynarii lub zastanowienia się, czy nie zmienić czegoś w żywieniu psa.
Jeśli twój pies ma problemy zdrowotne, nadwrażliwość skórną czy przewodu pokarmowego, poradź się lekarza weterynarii odnośnie specjalistycznej karmy dla dorosłych psów. Wśród produktów Purina® najlepsza karma wspomagająca profilaktykę i problemy zdrowotne, to funkcjonalna karma Purina® Pro Plan®, która zmieni żywienie psa na lepsze.
Po wybraniu odpowiedniej karmy dla psa zwykle nie ma potrzeby zmiany jego diety, póki nie zacznie się starzeć lub nie będzie miał tendencji do nadwagi w wyniku prowadzonego mało ruchliwego stylu życia. Rekomenduje się wtedy karmić psa karmą mniej kaloryczną i inaczej zbilansowaną, pod kątem psów dojrzałych między 5 a 9 rokiem życia. Przeczytaj szczegóły karmienia psiego seniora, szczególnie jeśli zauważasz zmiany w zachowaniu swojego psiego staruszka.
Stale monitoruj żywienie psa oraz jego kondycję, niezamierzony spadek lub wzrost wagi powyżej 1% na tydzień może być znakiem, że należy ponownie obliczyć wielkość porcji, przyjrzeć się strawności podawanego psu jedzenia lub zastanowić czy żywienie psa jest odpowiednie.
Wybór karm dla dojrzałego psa
Jest szeroki asortyment gotowych, odpowiednio zbilansowanych karm dla dorosłych psów, dedykowanych potrzebom twojego czworonożnego przyjaciela. Możesz więc wybrać, jakim jedzeniem karmić psa dorosłego. Najlepszym wyborem jest żywienie psa karmą pełnoporcjową, którą możesz kupić zarówno w sklepach wielkopowierzchniowych (znajdziesz tam Purina® Friskies®), drogeriach (znajdziesz tam Purina® ONE® Mini), jak i oczywiście w sklepach zoologicznych stacjonarnych i internetowych (Purina® Dog Chow®, Purina® Pro Plan®).
Wiele marek jest dostępnych wyłącznie w sklepach specjalistycznych, gdyż wymagają dodatkowej porady wspomagającej dobór karmy do potrzeb Twojego ulubieńca. Czytelny opis na każdym opakowaniu karmy dla psa wyjaśni Ci jak karmić psa, ile podawać oraz jakie korzyści przynosi jej podawanie. Niektóre karmy dla psa funkcjonalne dostępne są wyłącznie w sklepach zoologicznych, mogą mieć unikalne cechy wspomagające zdrowie Twojego ulubieńca, których nie znajdziesz nigdzie indziej.
Rasa, wielkość, wiek, styl życia i stan zdrowia mają wielkie znaczenie
W przypadku psów mniejszej rasy metabolizm jest szybszy, co oznacza, że szybciej spalają energię. W zależności od ich kondycji i poziomu aktywności, niektóre mogą potrzebować dwukrotnie więcej kalorii i składników odżywczych dziennie, niż w przypadku psów ras dużych. Najlepsze receptury dla małych psów zawierają dodatkowe proteiny i są bogate w tłuszcze i węglowodany, dzięki czemu psy mają więcej energii do spalenia. Również dostępne są w mniejszych granulkach, które ułatwiają żywienie psa o mniejszych pyszczkach i mniejszej objętości przewodu pokarmowego. Dowiedz się więcej na temat opieki nad psami małymi i minaturowymi.
W przypadku psów ras dużych ten metabolizm działa, ale wtedy jest zdecydowanie większy apetyt objętościowo. Receptury dedykowane dużym rasom są także w postaci większych granulek, dzięki czemu wspomaga wydłużenie czasu posiłku i zapobiega rzucaniu się na jedzenie i połykaniu powietrza. I tak, jeśli Twój pies je bardzo łapczywie, warto ćwiczyć z nim spowalnianie pobrania porcji poprzez odpowiednią miskę spowalniającą, oraz asystowane karmienie. Zredukowana zawartość tłuszczu poniżej ok. 10% i karma zawierająca więcej białka powyżej ok. 25% pomaga utrzymać właściwą wagę, minimalizując jej wpływ na stawy i organy wewnętrzne. Specjalistyczne karmy dla psa wzbogacone w zastrzeżone kompozycje składników, zmniejszają stan zapalny w stawach i wspierają ich funkcje. Takie specjalne „diety na stawy” jak Purina® Pro Plan® Canine JM Joint Mobility, polecane są psom z problemami układu ruchu lub profilaktycznie w przypadku psów ras dużych. Jeśli twój pies jest psem aktywnym lub pracującym, warto zastanowić się czy nie zacząć karmić psa specjalną karmą dedykowaną psom aktywnym. Dostarcza ona proporcjonalnie więcej tłuszczu, białka i niektórych witamin, np. z grupy B, która pomaga uwolnić energię z pokarmu. Obecność przeciwutleniaczy, taki jak witamina E, pomaga mięśniom odzyskać sprawność po forsujących ćwiczeniach. W przypadku psów wymagających i większych polecany będzie Purina® Pro Plan® Athletic Large Breed Adult.
Ciężarnym sukom zwykle zaleca się zmianę karmy, więc należy karmić psa dobrej jakości karmą dla szczeniąt mniej więcej w połowie ciąży lub trzecim trymestrze, dzięki czemu dostarczymy jej dodatkowej energii i proporcjonalnie więcej innych składników odżywczych, potrzebnym w tym okresie. Szczeniętom łatwiej też będzie przejść na karmę, którą jadła ich matka.
Mniej aktywne psy potrzebują mniejszej podaży składników energetycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu poczucia sytości. Rekomenduje się żywić psa karmami typu light, które pomagają w redukcji i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała – o ile są dobrze zbilansowane. Takie karmy są powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych jak np. Purina® Dog Chow® Light, mogą być też bardziej specjalistyczne. W żywieniu psa chodzi nie tylko o obniżenie podaży, tłuszczu, ale także wyższej podaży białka oraz włókna pokarmowego, które zapewnią uczucie sytości. Karmy takie mogą też wiązać się z większą objętością i częstotliwością wypróżnień, bo taka też jest ich rola. Dobra karma odchudzająca, o skuteczności potwierdzonej badaniami jakPurina® Pro Plan® OPTIWeght™ odpowiednio dawkowana pomaga chudnąć przynajmniej 1% nadmiernej masy ciała na tydzień. W przypadku psów bardzo otyłych powinniśmy sięgnąć po specjalistyczną dietę odchudzającą, jak Purina® Pro Plan® Veterinary Diets OM Obesity Management ii konsultować cały proces odchudzania z prowadzącym lekarzem weterynarii, aby żywienie psa było jak najbardziej zdrowe.
Niektóre psy mogą przejawiać nadwrażliwość na pewne grupy pokarmów lub też wymagają specjalnej diety ze względu na swoje problemy zdrowotne. Specjalista żywienia zwierząt lub lekarz weterynarii pomoże ci w żywieniu psa oraz dobrać odpowiednią dietę dostosowaną do potrzeb twojego psa. Pamiętaj, że nawet jeśli później znajdziesz karmę o podobnej nazwie lub według Ciebie podobnym składzie, może ona wywrzeć na organizm Twojego psa zupełnie inny efekt.
Jeśli masz wątpliwości, jak powinno wyglądać żywienie psa oraz która dieta będzie odpowiednia dla twojego psa, skonsultuj się z lecznicą weterynaryjną. Wybieraj sprawdzone produkty, które gwarantują Twojemu psu jakość i bezpieczeństwo. Zobacz jak wysoką jakość i bezpieczną karmę zapewnia Tobie i Twojemu psu Purina®.
Jak karmić swojego psa
Dość często nasz zespół jest pytany o to jak często, należy karmić psa. Przeważnie powinno się karmić psa 2 do 4 razy dziennie.
Zależy to od kilku czynników:
1. Wielkości psa – w przypadku psów mniejszych, należy karmić je częściej mniejszą porcją (podobnie jak olbrzymy).
2. Rodzaju podawanego pokarmu – należy karmić psa 3 razy większą porcją mokrej karmy, więc porcje są olbrzymie i należy je podzielić.
3. Temperamentu psa – psy nerwowe i nadpobudliwe będą bardziej żebrać, a nawet wymuszać jedzenie, jeśli są karmione rzadko.
4. Wrażliwości pokarmowej – zbyt długie przerwy między posiłkami, mogą przyczyniać się do niestrawności, a także zjadania śmieci, trawy i odchodów na spacerach (a także wywoływać mdłości poranne).
Mniejszy czworonóg ma mniejszy żołądek, więc dobrze jest karmić psa częściej. Tak samo, jak w przypadku psów ras dużych, które w stosunku do swojej wielkości mają proporcjonalnie za mały żołądek i mają skłonności do łapczywego jedzenia – lepiej będzie karmić psa trzy nawet cztery mniejszymi posiłkami niż jednym wielkim.
Połykanie dużej ilości pokarmu na raz, może doprowadzić do kłopotów z przewodem pokarmowym, w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do skrętu żołądka. Jeśli nie wiesz, jak często karmić dojrzałego psa i mniejszego skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Najlepsze jest karmienie psa w cichym miejscu, z dala od głównych przejść i ruchliwych punktów mieszkania. Zawsze podawaj karmę w czystej misce, którą postaw na łatwej do umycia powierzchni, jak na przykład terakota, mata antypoślizgowa czy gumowa mata do karmienia lub na stabilnym statywie.
Psom z tendencją do łapczywego jedzenia lub bałaganienia pomoże specjalna spowalniająca miska, dzięki której będą jeść wolniej. Warto też zaopatrzyć się w matę węchową i ćwiczyć razem samokontrolę u psa.
Jeśli masz więcej niż jednego psa, powinieneś karmić je w tym samym czasie, ale tak rozplanować rozstawienie misek, aby nie miały kontaktu wzrokowego i były na tyle oddalone, by czuć się bezpiecznie podczas jedzenia.
Ile jedzenia powinien dostawać mój pies?
Na opakowaniu każdej karmy znajduje się tabela podająca szczegółowe wytyczne dotyczące karmienia psa o danej masie ciała. Przeważnie tabela ta, podaje wartość w gramach na cały dzień, którą należy podzielić na 2-3 posiłki. Pamiętaj, że karmy mokrej czy jedzenia domowego, wychodzi objętościowo nawet 3 razy więcej, gdyż zawiera ono w sobie w ¾ wodę. Ponieważ karmy suche są skoncentrowane i przeważnie mają średnio ok. 3,5 kcal / g, a karmy mokre średnio ok. 0,8 kcal / g można podać w przybliżeniu ilości, jakie powinny być spożywane przez psy o różnej masie ciała na cały dzień w poniższej tabeli. Pokarmy uzupełniające (przekąski), nie powinny stanowić więcej niż 10% porcji i należy zmniejszać o ich ilość porcję karmy pełnoporcjowej.
Masa ciała dojrzałego psa |
Orientacyjna wielkość porcji dziennej karmy suchej |
Orientacyjna wielkość porcji dziennej karmy mokrej |
75kg | 105 g | 460 g |
5 kg | 175 g | 770 g |
10 kg | 240 g | 1050 g |
15 kg | 350 g | 1500 g |
25 kg | 450 g | 2000 g |
35 kg | 540 g | 2400 g |
45 kg | 635 g | 2800 g |
55 kg | 720 g | 3150 g |
65 kg | 800 g | 3500 g |
Jak karmić psa karmą mokrą, a jak suchą?
Gdy nadchodzi moment karmienia psa, postaraj się podawać mu mokre jedzenie (puszki/tubki/saszetki) w temperaturze pokojowej, w ten sposób będzie miało bardziej atrakcyjny zapach i będzie łatwiejsze do strawienia. W przypadku psów starszych lub z zaburzeniami łaknienia zaleca się karmić psa podgrzewaną karmą. Oznacza to konieczność wyciągnięcia jedzenia z lodówki na godzinę przed karmieniem i podgrzania w kąpieli wodnej (np. wstawiona do miski z wrzątkiem). Mokra karma szybko się psuje, więc unikaj zostawiania jej w misce powyżej 2 godzin. Po otwarciu nie przechowuj mokrej karmy dłużej niż 24 godziny, nawet w lodówce.
Sucha karma, z drugiej strony, nie zepsuje się, gdy zostawisz ją nawet na cały dzień. Przechowuj ją w czystym, suchym miejscu, najlepiej w hermetycznym pojemniku lub zamykanym pudełku, aby zachowała smak i zapach. Staraj się zużywać fabrycznie otwarty worek w ciągu 1,5 miesiąca.
Większość psów lubi chrupać suchą karmę, ale jeśli twój zwierzak woli jeść ją z odrobiną wody lub jest jakiś medyczny powód, dla którego powinien unikać twardego pożywienia, przed podaniem dolej do karmy wodę. Suche granulki pomagają usuwać kamień nazębny, więc jeśli do suchej karmy dodajesz wody, warto zastanowić się nad dodatkowym regularnym podawaniem dentystycznych przysmaków co 2-3 dni. Pamiętaj, że tak naprawdę regularne szczotkowanie zębów psa, jest najlepszym sposobem na uchronienie go przed chorobami zębów i przyzębia, które szczególnie na starość dają się we znaki naszym czworonożnym przyjaciołom.
Nie zachęcaj psa do aktywności i wysiłku przez przynajmniej godzinę po posiłku. Szczególnie w przypadku psów ras dużych i olbrzymich, które mogą być podatne na skręt żołądka i jelit, co wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Objawy to między innymi wzdęty brzuch, wymioty oraz zachowanie psa wskazujące, że czuje się źle. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skontaktuj się z dużą lecznicą weterynaryjną.
Czy dawać psu przysmaki?
Zależnie od sytuacji, od czasu do czasu każdy pies zasługuje, by nagrodzić go smakołykiem. Jeśli często zdarza się karmić psa smaczkami w ramach nagrody, pamiętaj, aby odjąć te dodatkowe kalorie od głównego posiłku, by nie przekarmić psa. Ilość smaczków oraz częstotliwość zależą od rodzaju smakołyków. Zwykle stosuje się tu zasadę, że przekąski, smaczki czy psie ciastka, nie powinny stanowić więcej niż 15% dziennej dawki pożywienia, a nawet tylko 10% w przypadku mięsnych przysmaków.
Jeśli twój przyjaciel jest na diecie weterynaryjnej, może okazać się, że nie możesz karmić psa tymi samymi przysmakami co jego kumpli, ale to wcale nie oznacza, że ma nic nie dostawać. Do nagradzania i treningu możesz wykorzystać część porcji karmy dla psa.
Niektóre funkcjonalne smakołyki, jak na przykład dentystyczne przekąski dostępne są w różnych rozmiarach, w zależności od wagi psa (np. Purina® Pro Plan® Dental Pro Bar, Purina® Denatalife™). Przeciętnie jedna taka przekąska ma ok. 70 kcal. Należy pamiętać, aby były skuteczne, muszą być regularnie podawane średnio 2-3 razy w tygodniu i mogą stanowić do 30% dziennej podaży energii.
Tak jak przy karmach, sprawdź instrukcje jak karmić psa na opakowaniu smakołyków, a jeśli nie jesteś pewny, ile ich podawać swojemu psu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Czym nie karmić psa
Wiemy już czym karmić psa, ale równie ważne jest pamiętać o tym, czego nie wolno mu podawać. „Wzrok pobitego psa” nie nazywa się tak bez powodu – psy dokładnie wiedzą, jak zmusić nas do częstowania ich smakołykami! Należy unikać karmienia psa resztkami ze stołu, gdyż grozi to zaburzeniem ich zbilansowanej diety w oparciu o karmy pełnoporcjowe. Dając psu od czasu do czasu smaczki, zawsze pamiętaj, że nie powinny one stanowić więcej niż 10% dziennego posiłku (zapotrzebowania).
Poniższymi pokarmami nie powinno się żywić psa, gdyż stwarzają zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia:
- Surowe mięso - Tworzy zagrożenie pasożytniczo-mikrobiologiczne. Karmienie psa tym pokarmem może spowodować zatrucie pokarmowe, więc podając psu mięso, zawsze upewnij się, że jest nieprzyprawione i ugotowane, aby zabić bakterie i pasożyty. O tym, jak zwalczać pierwotniaki jelitowe dowiesz się tutaj.
- Kości – Żywienie psa kruchymi kośćmi kurczaka czy ości ryby mogą uszkodzić ścianę przewodu pokarmowego i spowodować zaburzenia pracy jelit. W przypadku większych kości istnieje zagrożenie uszkodzenia zębów i zaparć. Pomimo tego, że większe kości często podawane są psom, pogryzione w drzazgi również mogą prowadzić do przerwania ciągłości jelit. Dlatego też należy unikać wszelkich kości. Zobacz, jak wygląda operacja jelit psa uszkodzonych przez kości.
- Karmienie psa cebulą, winogronami czy rodzynkami jest dla niego toksyczne. Należy tego szczególnie unikać w diecie psa.
Instrukcja zmiany karmy u psa
Zdarza się, że psu należy zmienić dietę, ze względu na wiek psa, gdy należy przejść na dietę dla seniorów, lub gdy suka jest w ciąży czy też ze względów zdrowotnych. Jeśli w diecie psa zmiany nastąpią zbyt szybko, może dojść do rozregulowania przewodu pokarmowego i dlatego wskazane jest stopniowe przestawianie na nowy pokarm (przez 7-10 dni).
Dzięki takiemu żywieniu psa, komórki jelit powoli dostosowują odpowiedni poziom enzymów i bakterii w przewodzie pokarmowym, a Twój pies zaczyna trawić nową karmę równie dobrze, jak poprzednią.
Zmieszaj małą ilość nowej karmy z do tej pory stosowaną lub podaj obie oddzielnie w identycznych miskach i zmieniających się ilościach.W czasie 7-10 dni stopniowo zwiększaj ilość nowej karmy, jednocześnie redukując ilość poprzedniej, aż do chwili ich zupełnej zamiany. Jeśli przechodzicie z mokrej na suchą karmę, pies będzie musiał przyzwyczaić się do nowej tekstury. Na początku może bardziej aktywnie przeżuwać, dłużej jeść, a z pewnością będzie potrzebował więcej wody. Woda w żywieniu psa jest bardzo istotnym elementem.
Jeśli postanawiasz nagle zmienić żywienie psa i karmić psa karmą mokrą, a nie suchą, pies może pić mniej, a brak chrupania uznać za dość dziwny. Zawsze można dodać do karmy kilka granulek, by poprawić jej teksturę. Warto pamiętać, że porcja suchej karmy wygląda na dużo mniejszą niż porcja karmy z puszki. To dlatego, że suche karmy są trzy razy bardziej skoncentrowane i kalorycznie, tak więc, twój pies dostaje taką samą ilość energii. Tak więc w mniejszej porcji suchej karmy Twój pies ma tyle samo co w dużo większej porcji mokrej karmy czy jedzenia domowego (gotowanego czy też nie).
Jeśli twój pies nie chce jeść nowej karmy, nawet tej polecanej przez lekarza weterynarii, porozmawiaj o tym z nim, gdyż może jest konkretny powód dla jego wybredności. Nie martw się. Na pewno znajdziesz inną karmę do wypróbowania, którą twój pies chętnie będzie jadł. Zwróć też uwagę na to, czy na pewno Twój pies nie dojada na boku, bo jeśli ma otrzymywać dietę weterynaryjną, powinniście dokładnie sprawdzić co jest przyczyną jej niejedzenia.
Najlepsze karmy Purina dla dorosłych psów
Purina oferuje szeroki wybór karm suchych i mokrych dla dorosłych psów. Receptura każdej z nich jest zestawieniem najnowszych badań naukowych, konsumenckich, a także potwierdzona kontrolą jakości.
Gwarantujemy smak karmy i dostarczenie optymalnego poziomu składników odżywczych. Opracowana po to abyście, ty i twój ulubieniec mieli satysfakcjonujący wybór na każdym etapie życia.