Zanim powitasz w domu nowego kota, ważne, abyś rozważył, w jaki sposób najlepiej zaznajomić go z innymi zwierzętami w Twoim domu. Pozwoli to zmniejszyć poziom stresu zarówno u nowo przybyłego zwierzęcia, jak I u członków rodziny z dłuższym stażem.
Jeśli w Twoim domu jest już kot, nie jest generalnie dobrym pomysłem wprowadzanie nowego. Koty są zwierzętami o samotniczym trybie życia, o wiele lepiej przystosowanymi do funkcjonowania jako jedyne koty w domu.
Wprowadzenie nowego kota najprawdopodobniej wywoła stres u obu zwierząt i często może skutkować zaburzeniami behawioralnymi u jednego, lub obu z nich. Jeden może próbować zdominować drugiego I poza stresem emocjonalnym, może to również prowadzić do walk I urazów.
Ponadto, bardziej bojaźliwe koty mogą zacząć załatwiać się poza kuwetą i w nieakceptowalnych miejscach. Mogą również wystąpić problemy z karmieniem, a gdy jeden z kotów dominuje nad drugim, mogą prowadzić do otyłości u niego i niedożywienia u drugiego.
Jeśli chcesz mieć w domu więcej niż jednego kota, weź pod uwagę ich potrzeby i jak najlepiej je zaspokajaj. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli koty zapoznające się ze sobą są w podobnym wieku (lub jest to rodzeństwo lub kombinacja rodzic- potomstwo), zwykle lepiej dostosowują się one do życia razem na stałe.
Zapoznawanie kociąt z kotami dorosłymi
Jest szereg sposobów, aby zapoznawanie się kotów ze sobą uczynić znacznie łatwiejszym.
- Zapewnij każdemu kotu właściwą ilość prywatnej przestrzeni. Oznacza to jedną kuwetę na kota plus jedną dodatkową na dom.
- Indywidualne miski na karmę i wodę dla każdego kota.
- Oddzielne, bezpieczne miejsca, w których mogą się schować i schronić i w których czują się bezpiecznie.
- Preparaty syntetycznych feromonów dostępne u Twojego lekarza weterynarii mogą pomóc w utworzeniu spokojnego, relaksującego środowiska dla kotów w okresie narażenia na stres.
Gdy doprowadzasz do zapoznania ze sobą dwóch dorosłych kotów, lub kota i kocięcia, musi odbywać się to powoli i stopniowo. Zapewnij obydwu zwierzętom swobodę i miejsce, w którym bezpiecznie będą mogły się wzajemnie poznawać. Można to zrobić z wykorzystaniem kociego transportera lub kojca, gdzie nowo przybyły kot przebywa i jest chroniony przed atakiem. W tym samym czasie kot mieszkaniec może we własnym tempie zapoznawać się z nim, mając w każdej chwili możliwość ucieczki lub wycofania się do własnego bezpiecznego miejsca.
Z czasem zwiększaj intensywność tych zapoznawczych epizodów, ale miej świadomość, że nauczenie sie życia ze sobą może zabrać kotom od kilku dni do kilku miesięcy. Zawsze też bądź wyczulony na wszelkie oznaki problemów behawioralnych.
Zapoznawanie kociąt z psami
Zapoznawanie dorosłego kota lub kocięcia z już mieszkającym w domu psem może wydawać się mniej stresogenne, niż w przypadku dwóch nieznanych sobie kotów, ale nie jest pozbawione ryzyka. Psy, jako zwierzęta stadne, na ogół łatwiej akceptują nowe zwierzęta, ale także mogą wykazywać strach przed nieznanym i reagować agresją.
Istotne jest zachowanie takiego samego poziomu ostrożności, jak w przypadku dwóch kotów i powolne wprowadzanie i stopniowe intensyfikowanie spotkań, podczas których jedno ze zwierząt jest bezpiecznie odizolowane.
Wreszcie, zawsze pamiętaj o nadzorowaniu każdego spotkania pomiędzy niezaznajomionymi ze sobą zwierzętami. Ważne jest, aby kontynuować ten nadzór aż do czasu, gdy zwierzęta są wyraźnie ze sobą oswojone. Oznacza to brak syczenia i warczenia na siebie, uciekania i ukrywania się przed sobą- i, co ważniejsze, spaniu blisko siebie, wspólnej zabawie itd.
Jeżeli będziesz miał wątpliwości na którymkolwiek etapie tego procesu, rozsądnie będzie zwrócić się z nimi do lekarza weterynarii lub behawiorysty.