Obserwowanie swojego kota i troska o jego zdrowie to obowiązek każdego odpowiedzialnego właściciela. Jednym z często spotykanych problemów zdrowotnych u kotów jest alergia pokarmowa. To schorzenie może prowadzić do różnych objawów, które często są mylone z innymi problemami zdrowotnymi. W naszym artykule zajmiemy się tematem alergii pokarmowej u kotów, omówimy jej przyczyny, objawy oraz kroki, które możesz podjąć, aby pomóc swojemu futrzanemu przyjacielowi.
Typowe objawy alergii pokarmowej obejmują:
Warto zrozumieć, że wczesna identyfikacja i skutecznie zarządzanie alergią pokarmową mogą znacząco poprawić komfort życia Twojego kota i zapewnić u zdrowszą i bardziej zrównoważona dietę.
- Problemy skórne- świąd i zaczerwienienie, obszary wyłysień lub właściwe uszkodzenia skóry.
- Nawracające infekcje uszu.
- Nasilenie problemu kul włosowych.
- W rzadkich przypadkach, prolemy z oddychaniem.
Jeśli podejrzewasz, że Twój kot może cierpieć na alergię pokarmową, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nigdy na własną rękę nie przeprowadzaj prób pokarmowych, ponieważ mogłyby one doprowadzić do problemów lub niedoborów pokarmowych. Twój kot może mieć też inny problem zdrowotny, wymagający odmiennego postępowania, więc najlepiej skonsultować się po prostu ze specjalistą.
Rozpoznawanie alergii pokarmowej
Najbardziej skuteczną metodą diagnozowania alergii pokarmowych u kotów jest dieta eliminacyjna. Zwierzę zaczyna otrzymywać specjalną hydrolizowaną karmę (taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline HA St/Ox Hypoallergenic), w której cząsteczki białka są tak niewielkich rozmiarów, że są niezdolne do wywołania reakcji alergicznej.
Alternatywnie, w celu wykazania nietolerancji pokarmowej, można zastosować karmę zawierającą białka i węglowodany, których Twoje zwierzę dotychczas nie jadło. Jeśli na nowej diecie objawy zanikają lub następuje istotna poprawa, można śmiało wziąć pod uwagę alergię pokarmową.
Czas trwania diety eliminacyjnej zależy od rodzaju problemu. Na przykład, w przypadku objawów skórnych specjalną dietę należy utrzymywać na ogół przez 4- 12 tygodni. Ta karma to jedyna rzecz, którą zwierzę dostaje do jedzenia podczas próby, nie wolno więc podawać mu żadnych przysmaków. Stosowanie się do takiej diety może być niezwykle trudne, szczególnie gdy masz więcej niż jednego kota. Jeśli więc złamiesz jej zasady, bądź szczery z lekarzem weterynarii, jak również skonsultuj się z nim, gdy zwierzę nie będzie chciało jeść nowej karmy.
Po zakończeniu próby pokarmowej
Na zakończenie próby, lekarz będzie chciał poddać zwierzę ponownemu badaniu. W przypadku stwierdzenia braku poprawy brane będą pod uwagę inne choroby. Jeśli nastąpi poprawa, lekarz weterynarii może zalecić stopniowy powrót do białka w diecie i monitorowanie reakcji na nie. Jeśli objawy powrócą po ponownym podaniu poprzedniej karmy, możliwe, że odkryliście przyczynę- chociaż zawsze istnieje możliwość, że problem dotyczy więcej niż jednego rodzaju pokarmu.
Ustal właściwą dietę dla Twojego kota
Gdy składniki odpowiedzialne za wystąpienie problemów zostały zidentyfikowane, będziesz mógł wraz z lekarzem weterynarii zdecydować, która karma będzie właściwym wyborem dla długotrwałego, zdrowego żywienia Twojego kota. Jeśli objawy u Twojego kota były bardzo ciężkie, a dieta spowodowała ich złagodzenie, wspólnie z lekarzem możecie zadecydować o długotrwałym kontynuowaniu żywienia specjalną hydrolizowaną dietą.