Koty są niezwykle wybredne i wykazują tendencje do wypróżniania się poza domem w przestrzeniach relatywnie otwartych i nieużywanych.
Nauka korzystania z kuwety
Koty są niezwykle wybredne i wykazują tendencje do wypróżniania się poza domem w przestrzeniach relatywnie otwartych i nieużywanych. O ile nie jest to znaczenie terenu (celowe pozostawianie swojego zapachu jako znacznika terytorium), koty starannie zakrywają odchody i odchodzą.
Koty są zwierzętami skrajnie czystymi, a my jako właściciele, aby uniknąć problemów, musimy zapewnić im czysta toaletę ustawioną w odpowiednim miejscu.
Nakłanianie kota do korzystania z kuwety w domu to w pewien sposób nakłanianie go do postępowania wbrew swoim instynktom. Tak więc nie jest z pewnością zaskoczeniem to, że najczęściej występujący problem behawioralny zgłaszany przez właścicieli dotyczy niekorzystania przez ich ulubieńca z kuwety.
Ważne, aby nie dać swojemu kotu powodu do unikania korzystania z kuwety. Utrzymuj ją w dużej czystości i umieść w zacisznym miejscu domu, tam gdzie Twój kot chciałby z niej korzystać. Może nawet zaistnieć potrzeba przygotowania większej liczby kuwet, w tym jednej w miejscu docelowym.
Unikanie problemów
- Większość kociąt, zanim trafi do nowych właścicieli, umie już korzystać z kuwety - uczą się one korzystać z niej naśladując swoja matkę. Aby pomóc kociakowi nauczyć się korzystać z kuwety, umieść go w niej delikatnie po tym, jak skończy jeść, gdy zbudzi się ze snu i gdy zauważysz, ze obwąchuje, drapie, lub przykuca w kącie.
- Wybierz kuwetę, z której Twojemu kotu łatwo będzie korzystać. Plastikowy pojemnik o niskich ściankach bocznych jest na początek najlepszy; później zmień go na kuwetę głębsza, lub zakryta.
- Zapewnij przynajmniej jedną kuwetę na każdego kota w domu, plus jeszcze jedna. Każdą z nich umieść w cichym, rzadko uczęszczanym, ale łatwo dostępnym miejscu.
- Kuwetę umieść z dala od misek z wodą i jedzeniem, w łatwo dostępnym, ale odosobnionym miejscu. Unikaj wilgotnych, ciemnych piwnic, odległych sypialni, okolic hałaśliwych pralek, lub miejsc, przez które często przechodzą ludzie lub inne zwierzęta, na przykład kątów w kuchni.
- Jeżeli masz więcej niż jednego kota, upewnij się, ze kuwety znajdują się w więcej niż jednym miejscu, gdyż zasoby te mogą być 'strzeżone', co może uniemożliwiać korzystanie z nich bojaźliwym kotom.
- Gdy Twój kociak będzie starszy oraz dla kotów dorosłych wybierz kuwetę, która jest wystarczająco głęboka (aby przeciwdziałać rozsypywaniu żwirku przez kota podczas grzebania) i wystarczająco duża (aby mógł się w niej całkowicie obrócić). Pod kuwetę podłóż papierowy podkład, na którym zbierze się cały wysypywany z niej żwirek.
- Możesz zastosować otwartą kuwetę, ale dla kotów, które oczekują odrobiny prywatności wybierz kuwetę zakrytą z filtrem węglowym dla ograniczenia do minimum nieprzyjemnych zapachów i rozsypywania żwirku. Niektórym kotom nie będzie odpowiadać zakryta kuweta z wąskim wejściem, gdyż będą czuły się bezbronne nie mogąc obserwować otoczenia podczas przebywania w kuwecie.
- Niektóre koty wolą zbrylający się, możliwy do wybierania łopatką żwirek od innych. Za pomocą łopatki wybierz zanieczyszczony żwirek, pozostawiając resztę czystą i suchą. Pamiętaj o regularnym pełnym sprzątaniu kuwety, nawet jeżeli stosujesz żwirek zbrylający, gdyż przy wrażliwym węchu Twojego kota kuweta z wybranym łopatką zanieczyszczonym żwirkiem nie jest w pełni wysprzątana.
- Unikaj żwirku i wyściółek, które są aromatyzowane, gdyż mogą być one dla kota odpychające.
- Starsze koty mogą preferować bardziej miękki, zbliżony do piasku żwirek, gdyż jest on łagodniejszy dla ich zwyrodniałych stawów.
- Jeżeli Twój kot trafił do Ciebie z innego domu, dowiedz się jaki żwirek był tam używany. Niektóre koty odmawiają korzystania ze żwirku, który im nie odpowiada.
- Napełnij kuwetę do zalecanego przez jej producenta poziomu i ustaw ją na łatwej do czyszczenia powierzchni lub podłóż papierowy podkład. Jeżeli zmieniasz żwirek z jednego rodzaju na drugi, sprawdź zalecenia odnośnie poziomu, do jakiego należy nim napełniać kuwetę, gdyż są w tym zakresie różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami żwirku. Zawsze upewniaj się, że ilość żwirku pozwala Twojemu kotu na wykazywanie normalnych zachowana związanych z zakopywaniem. Nowy rodzaj żwirku może być odmienny w dotyku i mieć inny zapach, więc zmianę przeprowadzaj powoli, z początku mieszając ze sobą obydwa rodzaje.
- Jeżeli stosujesz żwirek zbrylający, usuwaj zanieczyszczone podłoże przynajmniej raz dziennie. Przynajmniej raz w tygodniu (częściej jeżeli nie używasz żwirku zbrylającego) opróżnij kuwetę i wymyj ją gorącą wodą z detergentem. Unikaj środków dezynfekcyjnych, gdyż niektóre są toksyczne dla kotów.
- Jeżeli jesteś w ciąży, z uwagi na ryzyko toksoplazmozy, nigdy nie zajmuj się usuwaniem zanieczyszczonego żwirku.
- Nigdy nie zostawiaj kota w domu bez kuwety. Koty są bardzo czyste, wiec będą wstrzymywać mocz/ kał, co jest bardzo niekomfortowe, stresujące i może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.
- Nawet jeżeli Twój starszy kot zwykle oddaje mocz/ kał na zewnątrz, musisz mieć kuwetę w domu, gdyż koty ze zwyrodnieniem stawów będą niechętne do wychodzenia, a koci starcy mogą nie chcieć zapuszczać się do ogrodu, gdy jest chłodno.
- Załatwianie się w domu może być problemem czysto behawioralnym, ale może wskazywać także na fizyczny problem, jak np.syndrom urologiczny kotów (SUK) - bolesne i potencjalnie śmiertelne zaburzenie, gdy odpływ moczu jest uniemożliwiony. Schorzenie to powiązane jest ze stresem, więc może będziesz musiał przeanalizować tryb życia Twojego kota i zidentyfikować źródła stresu, w tym problemy z kuwetą same w sobie.
- Skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem weterynarii, jeżeli Twój kot oddaje mocz lub kał poza kuwetą, napina się przy oddawaniu moczu/ kału, spędza sporo czasu w kuwecie, często ją odwiedza, wylizuje okolicę krocza, lub w jego moczu widoczna jest krew.
Jeżeli Twój kot ma problemy z korzystaniem z kuwety, lub nieprawidłowo oddaje mocz/ kał, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.