Każdy kochany kot zasługuje na swoje miejsce w domu. Wcale nie musimy przemeblowywać całego mieszkania, aby mu je zapewnić. Jednak o jednym kocim meblu nie wolno zapominać – o drapaku. Podpowiemy, czym kierować się wybierając koci drapak, który spełni oczekiwanie i nasze, i naszego ulubieńca.
Po co kotu drapak?
Jeśli jesteś posiadaczem kota lub zastanawiasz się nad adopcją, zapewne zastanawiasz się, dlaczego kotom tak bardzo potrzebny jest drapak. Koty to zwierzęta o niezwykłych instynktach, a jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań, które manifestują, jest drapanie. Może się wydawać, że koty wybierają swoje ofiary w postaci naszych mebli, dywanów i tapet, ale prawda jest taka, że drapanie jest dla nich naturalnym i nieodłącznym elementem ich życia. Dlatego właśnie kotom tak bardzo potrzebne są drapaki.
Potrzeba drapania jest związana z naturalnym zachowaniem, którym kot znaczy teren. Poprzez drapanie pni drzew, koty sygnalizują, gdzie jest ich terytorium, jednocześnie zostawiając na nich swój zapach. Co więcej, poprzez drapanie pni koty pozbywają się przerośniętego pazura. W związku z tym skojarzeniem drapak bywa nazywany „kocim drzewkiem”. Jednak obecnie niekoniecznie musi mieć kształt pieńka. Na rynku dostępne są przeróżne formy, kształty i wielkości drapaków, a wiele kotów chętnie drapie też powierzchnie poziome. Kluczowe jest, aby drapak był stabilny i kot mógł bezpiecznie wbijać w niego swoje pazury oraz przeciągnąć je po powierzchni.
Z czego może być zrobiony drapak?
Wybór materiału zależy od preferencji Twojego kota, jego potrzeb drapania oraz estetyki, który pasuje do Twojego wnętrza. Ważne jest, aby wybrać trwały i solidny drapak, który spełni oczekiwania Twojego kota i zapewni mu miejsce do zdrowego drapania i zabawy. Z wielu naturalnych surowców. Tektura, sznury i drewno to świetne materiały na drapak. Przede wszystkim idealne są naturalne pnie drzew liściastych. Aby zwiększyć ich trwałość, warto owinąć je ciasno sznurem. Postrzępioną linę można łatwo co jakiś czas wymieniać, dzięki czemu drapak będzie utrzymywał estetyczny wygląd a powierzchnia o ciekawej strukturze doskonale sprawdzi się podczas drapania. Ważne jest, aby drapak był stabilny, dlatego najskuteczniejsze są te o ciężkiej podstawie (na przykład w formie budki) lub trwale przymocowane do ściany lub do sufitu (słupki rozporowe). Niestabilny drapak jest niebezpieczny dla kota i nie wzbudzi jego zaufania, w związku z czym kot nie będzie z niego korzystał. Chwiejny drapak będzie unikany przez kota i nie spełni swojej funkcji. Dlatego musi być odpowiedniej wysokości oraz mocny.
Kocie drzewko, a nie koci fotel…
W sklepach znajdziemy wiele rozwiązań odpowiadających na potrzeby kotów oraz satysfakcjonujących ich opiekunów. Istnieją plecione maty sizalowe, które można przewiesić przez bok fotela lub powiesić na ścianie. Wiele kotów samodzielnie znajduje sobie miejsce do drapania i warto je wykorzystać oraz odpowiednio ochronić przed dalszą dewastacją. Nie powinniśmy jednak zachęcać naszych kotów do drapania mebli czy ścian, a także framug drzwi. Po to organizujemy im stabilne miejsce do drapania, aby nie niszczyły mieszkania oraz nie drapały powierzchni, które mogą im zaszkodzić. drapanie jest naturalnym instynktem kotów, który służy nie tylko pielęgnacji ich pazurków, ale także oznaczeniu terytorium i wyrażaniu emocji. Przez zapewnienie kotom odpowiedniego drapaka, dajemy im wyjście dla tych naturalnych zachowań, jednocześnie chroniąc nasze meble, dywany i inne powierzchnie przed uszkodzeniami.
Kocia sofa z tektury
Krzykiem mody ostatnich lat są ekologiczne drapaki ze wzmacnianej tektury. Występują w różnych kształtach, jednak przeważnie są to rodzaje kocich sof, które można układać na sobie modułowo, dzięki czemu służą za miejsce schronienia, oraz do drapania. Kocia sofa z tektury, nazywana również czasami kocim łóżkiem lub kocim leżakiem, to specjalny rodzaj drapaka lub legowiska dla kotów wykonany z tektury falistej. Jest to innowacyjne i popularne rozwiązanie, które oferuje kotom wygodne miejsce do odpoczynku, jedocześnie umożliwiając im drapanie i pielęgnację pazurków. Kształt pozwala kotu skutecznie drapać je zarówno w pionie, jak i w poziomie –pomaga to oszczędzić dywany i wykładziny przed rozszarpaniem. Jedynym mankamentem tekturowych drapaków jest to, że podczas ich drapania sypią się z nich tekturowe okruszki. Świadczy to także o dużym zainteresowaniu kotów takim rozwiązaniem.
Gdzie umiejscowić drapak?
Umiejscowienie drapaka w odpowiednim miejscu jest kluczowe, aby zachęcić kota do jego używania i jednocześnie zminimalizować uszkodzenia mebli. W dużej mierze będzie to zależeć od wielkości i rozplanowania naszego domu. Z punktu widzenia naszego kota istotne jest, aby drapak był w miejscu, z którego może kątem oka śledzić domowników. Jest to dość ważne, gdy drapak jest jednocześnie miejscem widokowym.
Warto pamiętać, że nie należy umieszczać kuwety obok drapaka. To, co znajduje się w kuwecie kot chce ukryć, a drapak jest miejscem celebrowania kociej obecności. Umiejscowienie tych dwóch sprzętów zbyt blisko siebie może przyczynić się do rezygnacji z korzystania z jednego z nich. Dlatego ważne jest wybranie odpowiedniej kuwety i miejsca dla niej. Właściwie wybrany i umiejscowiony drapak to radość i miejsce schronienia dla kota, oraz zabezpieczenie przed zniszczeniem mebli w mieszkaniu opiekuna.