Twój ulubieniec, nasza pasja
Ogon kota – co Ci powie?
co kot próbuje ci powiedzieć

Co próbuje powiedzieć Ci Twój kot?

Dziwne zachowania kotów

Czasem koty robią rzeczy, które nam – ludziom- trudno zrozumieć. Przyczyna tych zachowań kotów jest często związana z instynktami odziedziczonymi po dzikich przodkach kotów. Koniecznie zapoznaj się z poniższymi przykładami i pomysłami jak rozwiązać opisany problem związany z kotem.

Dlaczego koty siadają w lub na pudełkach?

Koty uwielbiają siadać na lub w pudełkach, niezależnie od tego, gdzie są. Gdy kot bada teren, jedyną rzeczą, jakiej szuka kot, jest potencjalna kryjówka. Gdy kot wskakuje i wślizguje się do pudełka może to współgrać z instynktem kota odnajdywania bezpiecznej przestrzeni w naturalnym środowisku, w której kot ma możliwość obserwacji otoczenia samemu, pozostając niewidocznym.

Dostarczenie pudełek dla kota i innych podobnych rozwiązań przestrzennych, do których może wchodzić Twój kot to niedroga metoda wzbogacenia środowiska Twojego domu. Spróbuj ukrywać w tych miejscach zabawki i zawsze miej pewność, że otoczenie jest dla Twojego kota bezpieczne, i że kociak może z łatwością wyjąć je z pudełka. Postaraj się zaopatrzyć pudełko dla kota w koc lub inny miękki materiał, aby miejsce stało się jak najbardziej wygodne dla kota.

Gdy koty siadają na sprzęcie elektronicznym

Koty mogą siadać na lub w pobliżu urządzeń elektronicznych, takich jak komputery i mikrofalówki, ponieważ są one ciepłe. Kota może też interesować obraz na ekranie. Koty prawdopodobnie nie widzą dokładnie tego, co my, ale ruch na ekranie może przyciągać naturalną ciekawość kota. Istnieją specjalne aplikacje na tablety, pozwalające, aby kot grał w zabawę w łapanie ofiary. Inną przyczyną, dla której Twój kot siada w centralnym punkcie mieszkania, może być to, że kot oczekuje od Ciebie uwagi, interakcji i próbuje odwrócić Twoją uwagę od urządzenia. Kot próbuje w ten sposób dać Ci do zrozumienia, że masz zdecydowanie za mało czasu dla kota. Dobrym sposobem sprawdzenia tego jest zaobserwowanie czy kociak spędza tyle samo czasu przy urządzeniu, gdy Ty z niego nie korzystasz. 

W jakim celu koty biegają w Środku Nocy?

Ponieważ koty to zwierzęta o nocnym trybie życia, naturalne jest to, że kocięta będą bardziej aktywne nocą. Nie raz może wyrwać Cię ze snu dźwięk biegającego kota po domu, upadających przedmiotów na podłogę czy skoków po meblach. Kot w ten sposób chce Ci zasygnalizować, że chciałby się z Tobą pobawić. Może to być również znak od kota, że mało czasu spędzasz z kotem. Ponieważ w ciągu dnia często nie ma nas w domu, kocięta spędzają ten czas w większości na spaniu. Powinieneś zwiększyć poziom aktywności Twojego kota w ciągu dnia, zapewniając mu angażujące piłki lub maskotki wypełnione karmą oraz poprzez wprowadzenie zwyczaju zabawy z kotem przed Twoim wyjściem z domu i po powrocie. Zanim pójdziesz spać, pobaw się z kotem, aby pomóc mu zużyć energię, tak aby w nocy więcej odpoczywał. Pomocna może być również zmiana pory karmienia, tak aby większą dawkę energii dostarczyć kotu w dzień w interaktywnych zabawkach, a nie w nocy.

Z jakiego powodu koty kradną?

Zauważyłeś, że od pewnego czasu różne przedmioty giną z Twojego domu? To może być sprawka Twojego kotka! Niektóre koty kradną prawie wszystkie przedmioty, które wpadną w ich łapki. Jeżeli kradzieżą przedmiotu, kot zwróci na siebie Twoją uwagę - nawet w sposób negatywny (np. kot zostanie ukarany) może to wzmocnić jego zachowanie, gdyż dla kota będzie to inna forma zabawy. Jeżeli uważasz, że to właśnie taki przypadek, postaraj się, aby kot miał jakieś inne zajęcie, jak na przykład interaktywny dozownik do karmy w formie zabawki lub jeszcze lepiej, ustanów plan zabaw z kotem. Może to złagodzić poczucie znudzenia, które powoduje, że kot wymyśla alternatywne sposoby zwrócenia na siebie Twojej uwagi.

Kradzieże mogą również wynikać z potrzeby kota badania różnych tekstur (tkaniny, torebki foliowe, papier).

Twój kot może mieć potrzebę testowania przez żucie różnych konsystencji i kot może szukać stymulacji w otoczeniu, które nie zapewnia wzbogacenia na wystarczającym poziomie. Uważaj, gdyż niektóre koty zjadając gryzione rzeczy, mogą ulec poważnemu zatruciu lub uszkodzeniu przewodu pokarmowego. Miej na uwadze swojego kota. 

Inną możliwością jest to, że kot odczuwa stres i kradnie rzeczy, które pomagają mu się uspokoić. Zachowania kota takie jak na przykład ssanie wełny, są u kotów obserwowane i podejrzewa się, że działają one na koty uspokajająco. Jednak zawsze stanowią element zaburzenia zachowania kotka, które, gdy jest zbyt nasilone stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia. Dlatego warto skonsultować się z behawiorystą. 

Popularną cechą charakteru u kotów jest zazdrość. Poprzez kradzieże przedmiotów, kot chce pokazać Ci, że spędzasz z kotem zdecydowanie mało czasu. Gdy kot zabiera Twoje rzeczy i trzyma je np. w posłaniu, kot ma wtedy poczucie, że jesteś blisko.

Jeżeli Twój kot zabiera rzeczy - jak na przykład skarpetki - i przenosi je po okolicy, może to być oznaka instynktu łowieckiego, a skarpetka zastępuje ofiarę, która została zabita i przyniesiona. Jeżeli uważasz, że to zachowanie jest dla Twojego kotka wewnętrznym przymusem, powinieneś szukać pomocy u kociego behawiorysty lub lekarza weterynarii.

 

Dlaczego koty mają pociąg do wody?

Wiele kotów uwielbia wodę, chociaż nie reagują one na nią w taki sam sposób, jak psy. Koty wolą podchodzić do wody na swoich własnych warunkach i często nie lubią, gdy kontakt z nią jest im narzucany. Gdy chodzi o picie wody, koty są często bardziej zainteresowane wodą bieżącą lub kroplami, gdyż taki kontakt z wodą mają w naturze. Mniej prawdopodobne jest przyciągnięcie ich uwagi przez stojącą wodę w misce, gdyż nie mogą one wyczuć jej zapachu ani jej zobaczyć. Jeżeli martwisz się, czy Twój kot jest właściwie nawodniony, postaraj się poeksperymentować z zapewnieniem mu dostępu do wody bieżącej lub spadającej kroplami, albo znacznie zwiększyć powierzchnię miski Twojego kota. Pamiętaj też, że kot powinien mieć dwie miski na wodę, jedną gdzieś wyżej np. na parapecie lub na szafce (pamiętaj, aby wysokość umieszczenia miski była dopasowana pod kota) i najlepiej z innego materiału (porcelana, ceramika, szkło). Koty nie lubią zapachu niektórych materiałów. Jeżeli kot niechętnie pije ze swojej miski, zobacz czy nie jest to spowodowane materiałem, z którego została wykonana np. metal lub plastik.