Choroba dolnych dróg moczowych kotów (FLUTD) to termin opisujący szereg zaburzeń dotyczących pęcherza moczowego i cewki moczowej kotów.
Jednym z częstych problemów zdrowotnych u kotów jest Zespół Dolnych Dróg Moczowych U Kotów. FLUTD to złożone schorzenie, które może objawiać się różnymi symptomami, w tym trudnościami w oddawaniu moczu, częstymi wizytami w kuwecie czy obecnością krwi w moczu. Niedrożność dróg moczowych u kotów może być bolesna i nawet zagrażająca życiu, więc gdybyś zauważył którykolwiek z poniższych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii:
- wysiłek podczas oddawania moczu.
- bolesne oddawanie moczu. (wokalizacja w kuwecie).
- częste wylizywanie okolicy krocza.
- krew w moczu.
- po naprężeniu się brak lub niewielka ilość oddanego moczu.
- załatwianie się poza kuwetą.
Przyczyny FLUTD
Jest kilka przyczyn problemów z oddawaniem moczu u Twojego kota. Obejmują one:
- Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego: częsta przypadłość powodująca bolesne zapalenie pęcherza. Prowadzi do przedostawania się do moczu białek i krwi, które następnie mogą zablokować cewkę moczową u kotów samców. Jest to powikłanie bezpośrednio zagrażające życiu kota.
- Kamienie moczowe: mniej powszechny problem. U kotów powstawać może kilka rodzajów kamieni moczowych (najczęściej struwitowe i szczawianowe), z których każdy może doprowadzić do niedrożności cewki moczowej u kotów samców.
- Nieprawidłowości anatomiczne: koty mogą rodzić się z nieprawidłową budową dolnych dróg moczowych lub do tych nieprawidłowości może dojść w wyniku urazu. Objawy uzależnione są od umiejscowienia i rodzaju nieprawidłowości.
- Bakteryjne zakażenia dróg moczowych: bardzo rzadkie u kotów bez przyczyn pierwotnych, takich jak cukrzyca lub niewydolność nerek.
- Wiek, masa ciała i stres: koty starsze i z nadwagą mogą cierpieć na problem ze strony dolnych dróg moczowych, podobnie jak te wiodące stresujące życie. Wiadomo, że idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego może ulegać pogorszeniu wskutek stresujących zdarzeń, takich jak przeprowadzka, nowe zwierzę w domu, a nawet zła pogoda!
Rozpoznawanie FLUTD
Aby właściwie zidentyfikować FLUTD u kota, ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym lekarzem weterynarii. Diagnoza FLUTD wymaga przeprowadzenia badań, takich jak badanie moczu, badanie krwi i obrazowanie dróg moczowych. Badanie krwi wykluczy niektóre zaburzenia podstawowe, a próbka moczu zostanie zbadana na obecność komórek zapalnych, krwi, kryształów i aby ocenić jego zagęszczenie.
Ponadto, lekarz weterynarii będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie i dietę, aby zarządzać tym schorzeniem i poprawić komfort życia twojego kota. Pamiętaj, że szybka reakcja na objawy FLUTD jest kluczowa, dlatego niezwłocznie konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu lub zdrowiu swojego kota.
Leczenie FLUTD
Jesli u Twojego kota doszło do zatkania cewki moczowej, lekarz będzie musiał podjąć niezwłoczne działania. Po uspokojeniu i znieczuleniu ogólnym zwierzęcia, wprowadzi cewnik w celu usunięcia niedrożności, aby przywrócić prawidłowy odpływ moczu.
To nie tylko pomaga w złagodzeniu bólu i dyskomfortu kota, ale także zapobiega poważnym komplikacjom, takim jak uszkodzenie nerek czy infekcje dróg moczowych.
W przypadku kamieni moczowych, konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie, a część z nich wymagać może zmiany diety. Kamienie moczowe mogą prowadzić do blokady dróg moczowych i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kota. Chirurgiczne usunięcie kamieni jest często niezbędne, aby przywrócić prawidłowy przepływ moczu. Po zabiegu lekarz weterynarii może zalecić specjalną dietę, która pomoże zapobiegać powtórnemu tworzeniu się kamieni moczowych.
W przypadkach infekcji bakteryjnych kotu może zostać przepisana terapia antybiotykowa. Lekarz weterynarii przeprowadzi badania diagnostyczne, aby zidentyfikować rodzaj bakterii i określić najlepszy antybiotyk do zastosowania. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących podawania antybiotyków i ukończyć cały kurs leczenia, nawet jeśli objawy infekcji wydają się ustępować, aby uniknąć nawrotu.
Leczenie idiopatycznego zapalenia pęcherza może stanowić wyzwanie i często wymaga połączenia specjalistycznej farmakoterapii, zwalczania bólu i redukcji stresu. Zmiana diety również może pomóc zmniejszać zagęszczenie moczu. Specjalistyczna farmakoterapia może obejmować leki przeciwzapalne i środki przeciwbólowe, które pomagają w łagodzeniu bólu i zmniejszeniu stanu zapalnego w pęcherzu. Ponadto, lekarz weterynarii może zalecić środki przeciwlękowe lub techniki redukcji stresu, ponieważ stres może być jednym z czynników wywołujących objawy idiopatycznego zapalenia pęcherza u niektórych kotów.
Jak możesz pomóc
Leczenie FLUTD stanowi wyzwanie i wymaga dużo cierpliwości. Stres i niepokój mogą często przyczyniać się do wystąpienia objawów FLUTD, dlatego ważne jest, aby stworzyć spokojne i komfortowe środowisko dla kota. Musisz zastanowić się nad stresowymi sytuacjami w życiu Twojego kota i nad sposobem ich ograniczenia, a także skonsultować się ze specjalistą chorób kotów lub behawiorystą, gdybyś zaobserwował znaczną zmianę w zachowaniu zwierzęcia.
Lekarz weterynarii może zalecić przejście na specjalistyczną dietę, taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline UR St/Ox. Ta dieta może pomóc w kontrolowaniu pH moczu, zmniejszać ryzyko tworzenia się kamieni moczowych i łagodzić objawy FLUTD. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących żywienia, aby osiągnąć pozytywne efekty.
Pamiętaj, że leczenie FLUTD jest procesem długotrwałym, a monitorowanie stanu zdrowia kota oraz regularna opieka weterynaryjna są nieodzowne. Współpraca z lekarzem weterynarii i dostosowanie opieki do indywidualnych potrzeb Twojego kota pomogą w kontrolowaniu i minimalizowaniu występowania FLUTD, co zapewni mu zdrowsze i bardziej komfortowe życie.