Twój ulubieniec, nasza pasja
Młody kot leżący na kocu

Dbanie o uzębienie Twojego kota

Uzębienie kota ma niezwykle istotny wpływ na jego zdrowie i kondycję. U kotów (tak jak u ludzi) w momencie narodzin zęby są niewidoczne. 26 ‘mleczaków’ zacznie pojawiać się u Twojego kota dopiero w w wieku około trzech tygodni. Te będą następnie powoli zastępowane przez 30 zębów stałych w wieku od trzech do dziewięciu miesięcy życia. Jeśli w tym czasie znajdziesz na podłodze zęby swojego kota, nie martw się- to naturalny element procesu dorastania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi uzębienia kota, skupiając się na znaczeniu dbania o zdrowie jamy ustanej i jak rozpoznać ewentualne problemy związane z zębami i dziąsłami. 

Rodzaje zębów u kotów

U kotów, podobnie jak u ludzi, występuje kilka różnych rodzajów zębów, z których każdy pełni swoją specyficzną rolę w procesie żucia, rozdrabiania i połykania pokarmu. Zrozumienie różnych rodzajów zębów u kotów jest istotne dla prawidłowego dbania o ich uzębienie i ogólne zdrowie jamy ustnej. Kocięta i dorosłe koty mają cztery rodzaje zębów, każdy o nieco innym przeznaczeniu, gdy chodzi o zabawę, chwytanie i jedzenie.

 

Siekacze: bardzo małe zęby na przedzie. Koty mają sześć w szczęce i sześć w żuchwie.

Kły: długie, szpiczasto zakończone zęby. Koty mają dwa w szczęce i dwa w żuchwie.

Zęby przedtrzonowe: położone pomiędzy kłami i trzonowcami. Koty mają sześć w szczęce i cztery w żuchwie.

Zęby trzonowe: Położone najbardziej z tyłu. U kotów są dwa w szczęce i dwa w żuchwie.

Warto zauważyć, że liczba zębów u kotów może się różnić w zależności od wieku. Koty dorosłe mają zazwyczaj 30 zębów, podczas gdy koty młode mają około 26 zębów, ponieważ ich uzębienie jest jeszcze niepełne.

Ząbkowanie u kociąt

Ząbkowanie u kociąt to naturalny proces, w którym ich mleczne zęby zaczynają się wypychać i ustępować miejsca zębom stałym. Jest to ważny etap w rozwoju uzębienia kota i tak jak u dzieci, ząbkowanie może spowodować pewien dyskomfort także u kociąt.

W okresie wymiany zębów możesz zaobserwować następujące objawy:

  • Ślinienie.
  • Niechęć do jedzenia.
  • Nagła potrzeba gryzienia.
  • Bolesność dziąseł.
  • Drażliwość (wskutek bolesności dziąseł).

Proces ząbkowania u kociąt zazwyczaj rozpoczyna się około 3. do 4. tygodnia życia i trwa aż do 6. do 8. miesiąca. Cały proces jest stopniowy i odbywa się w określonej kolejności. Aby uprzyjemnić swoim kociętom ten trudny czas, odpowiedzialny właściciele powinni zapewnić im odpowiednie zabawki do żucia, które pomogą złagodzić kotom dyskomfort i wspomogą naturalne usuwanie się mlecznych zębów. Zabawki powinny być bezpieczne, trwałe i przeznaczone specjalnie dla kociąt. Chociaż zwykle nie ma powodu do niepokoju, możesz również dać swojemu kotu w okresie wymiany zębów dodatkowe wsparcie poprzez:

  • Większą ostrożność podczas zabawy z nim- nie ciągnij zabawek, które trzyma w pyszczku.
  • Unikanie w tym okresie mycia kotu zębów- nie chcesz, aby ta czynność kojarzyła mu się z bólem.
  • Karmienie go wilgotną karma, tak aby nie musiał gryźć- możesz spróbować też rozmiękczyć granulki suchej karmy poprzez dodanie wody.

Jak może pomóc żywienie

Właściwe żywienie może odegrać istotną role w wspieraniu kociąt w okresie ząbkowania. odpowienio zbilansowana dieta może przyczynić się do zdrowego rozwoju ich uzębienia oraz zmniejszenia nieprzyjemności związanych z ząbkowaniem. Sucha karma PURINA® PRO PLAN® KITTEN i wilgotna karma PURINA® PRO PLAN® JUNIOR Nutrisavour są opracowane z myślą o dostarczeniu wszystkich składników, których Twój kot potrzebuje dla swojego wzrostu i rozwoju- w tym o właściwych proporcjach składników mineralnych, by pomóc mu wykształcić mocne i zdrowe zęby.