Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak dbać o zdrowie jamy ustnej Twojego kota

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej Twojego kota

Choroby jamy ustnej są jednymi z najczęściej spotykanymi w praktyce weterynaryjnej problemami. Mogą powodować także znaczną bolesność u kotów, szczególnie, gdy nie są leczone.

Jednak dobrą informacją jest to, że- w odróżnieniu od ludzi- zwykle daje im się zapobiegać.

Czym jest chroroba jamy ustnej?

Znana również jako choroba przyzębia, w swoich zaawansowanych stadiach jest zapaleniem dziąseł okalających zęby. Pozostawiona bez leczenia może wpływać zarówno na Stan zęba, jak również położonych poniżej struktur wspierających.

Co ją powoduje?

Środowisko jamy ustnej kota zawiera bakterie, które zwykle nie są patogenne. Jednak z czasem namnażają się one i pozostają na zebach tworząc miękki, lepki film. Warstwa ta, jeśli pozostawiona na miejscu i nie usunięta, może stać się twardsza i przekształcić się w Kamień nazębny.

Płytka ta przytwierdza się do zębów i dziąseł, gdzie bakterie wykorzystują składniki odżywcze i wytwarzają kwasy i toksyny atakujące szkliwo zębów i działające drażniąco na dziąsła. Na tym etapie jedynym naturalnym mechanizmem obronnym jest ślina, która neutralizuje kwasową erozję szkliwa. Jednak jedynym sposobem, żeby faktycznie usunąć płytkę jest regularne szczotkowanie zębów.

Gdy płytka nie jest usuwana, składniki mineralne zawarte w ślinie wchodzą w reakcję z filmem, powodując jego twardnienie. Taka stwardniała i zwapniała płytka nazywana jest kamieniem nazębnym. Gdy on powstanie, bakterie znajdujące się przy powierzchni zęba zostajątam uwięzione- a kwasy o toksyny przez nie produkowane wżerają się w szkliwo zęba i zaczynają tworzyć jamy.

Etapy i objawy

Etap 1- zapalenie dziąseł: pierwszy etap choroby przyzębia, zapalenie dziąseł, często widoczne jest pod postacią zaczerwienienia i ewentualnie krwawienia dziąseł. Przy podjęciu leczenia w odpowiednim czasie, jest odwracalne.

Etapy 2-4- choroba przyzębia: to długotrwała, zaawansowana faza choroby jamy ustnej, z czasem postępująca. Z początku zapalenie dziąseł postępuje i zaczynają tworzyć się kieszonki pomiędzy zębami a dziąsłami. Wskutek recesji dziąseł odsłonięciu ulec może korzeń zęba. Wraz z postępem zapalenia, wskutek infekcji w tych kieszonkach mogą rozwijać się ropnie okolowierzchołkowe. Może wtedy dojść do objęcia procesem chorobowym głębiej położonych struktur, ostatecznie doprowadzając do utraty zęba.

Objawy kliniczne zaawansowanej choroby przyzębia u kotów obejmują halitozę (przykry zapach z pyska), niechęć do jedzenia, nadmierne ślinienie, żucie pokarmu tylko jedną stroną jamy ustnej, trudności w przełykaniu lub nienaturala opuchlizna twarzy, która może wskazywać na obecność ropnia okołozębowego.

Leczenie

Kiedy Kamień nazębny już się uformuje, niemożliwe jest usunięcie go ręcznym szczotkowaniem zębów. Wymaga zastosowania profesjonalnego specjalistycznego sprzętu stomatologicznego, takiego jak skaler ultradźwiękowy, jak również znieczulenia ogólnego. Lekarz weterynarii zaleci odpowiedni sposób postępowania leczniczego, w zależności od etapu, na jakim znajduje się choroba.

Jak może pomóc żywienie?

Specjalnie opracowane karmy, takie jak PURINA® PRO PLAN® Cat Dental Plus oraz PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline DH St/Ox Dental Health, mogą pomóc przeciwdziałać formowaniu się płytki i kamienia. Mają specjalnie opracowane kształty, zwartość i teksturę granulek, które pomagają zeskrobywać płytkę podczas żucia.

Znaczenie szczotkowania zębów

Chociaż dieta może stanowić różnicę, gdy chodzi o zdowie jamy ustnej Twojego kota, nic nie zastąpi regularnego szczotkowania specjalną kocią szczoteczką i pastą. Ważne są również regularne kontrole dentystyczne u Waszego lekarza weterynarii, aby w razie konieczności wdrożyć wczesne i właściwe leczenie.