Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak poradzić sobie ze stratą psa

Jak poradzić sobie ze stratą psa?

Śmierć ukochanego zwierzęcia jest ogromnym przeżyciem dla właściciela. Jest to proces żałoby, który każdy przechodzi inaczej, ale istnieją pewne ogólne strategie, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym bólem: Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci uśmierzyć ból. Pamiętaj, że nie jesteś sam!

Dziel się uczuciami, które nosisz w sobie po stracie psa

Nie wstydź się mówić o swoich uczuciach. Szczera rozmowa z osobą o podobnych doświadczeniach pomoże ulżyć w cierpieniu po stracie ukochanego psa. Jeśli nie masz ochoty na rozmowę z osobami ze swojego otoczenia, najlepiej skontaktuj się z fundacją na rzecz zwierząt, oferującą wsparcie na czas żałoby po stracie ulubieńca. Wolontariusze niektórych fundacji oferują właścicielom zwierząt pomoc psychologiczną w tym wymagającym dla nich czasie. Są to osoby w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk, które przeszły specjalne szkolenie, żeby móc wspierać takie osoby jak Ty. Możesz do nich zadzwonić, wysłuchają cię i pomogą przejść przez trudne chwile po śmierci zwierzęcia.

Stwórz miejsce pamięci psa

Pomocne w osłabieniu bólu związanego ze stratą może okazać się stworzenie miejsca pamięci twojego ulubieńca. Najlepiej jest zrobić je tam, gdzie został pochowany lub w jego ulubionej części ogrodu. Możesz zasadzić drzewo lub inną roślinę, która rosnąc czy kwitnąc będzie przypominać Tobie i dzieciom o ukochanym zwierzęciu. Tworzenie takiego miejsca pamięci swoje psa może pomóc w procesie żałoby, umożliwiając przepracowanie uczucia straty i pozostawienie trwałego śladu po ukochanym zwierzaku.

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci psa?

Po odejściu psa spróbuj wytłumaczyć dzieciom sytuację najprostszymi i odpowiednimi dla ich wieku słowami. Staraj się unikać wyszukanych eufemizmów oraz kłamstw. Szczery i prosty przekaz będzie najbardziej zrozumiały. Strata psa jest dla dzieci trudnym i niezrozumiałym przeżyciem, zwłaszcza że przyzwyczaiły się do obecności czworonoga w ich życiu i na pewno traktowały go jak przyjaciela. Dlatego lepiej nie mówić, że uciekł, albo że śpi, żeby nie robić im złudnych nadziei. Dziecko również powinno zaakceptować rzeczywisty stan rzeczy i powinno mieć możliwość pożegnania czworonożnego przyjaciela.

Myśl pozytywnie

To naturalne, że podczas żałoby będziesz czuł smutek i tęsknotę. Właśnie pożegnałeś ukochanego członka rodziny. Jeśli ta sytuacja cię przytłacza porozmawiaj z osobami, które rozumieją przez co przechodzisz. Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, zwłaszcza jeśli masz kłopoty ze snem lub inne niepokojące objawy. Pamiętaj, mimo że obecnie przechodzisz przez trudny czas, już niedługo poczujesz się lepiej, a w pamięci zostaną ci piękne, radosne wspomnienia ze wspólnych chwil spędzonych z ukochanym czworonogiem. Pozytywne myślenie po stracie psa może również pomóc w rozważeniu adopcji nowego zwierzaka. Nowy przyjaciel nie zastąpi tego, którego straciłeś, ale może pomóc Ci przezwyciężyć traumę utraty bliskiego przyjaciela.


Kiedy zdecydować się na nowe zwierzę?

Po stracie ukochanego psa nie należy spieszyć się z decyzją o posiadaniu kolejnego ulubieńca. Chęć zapełnienia pustego miejsca jest naturalną koleją rzeczy, jednak nie zawsze przynosi ukojenie. Lepiej dać sobie czas na pogodzenie się ze stratą. Tęsknota za poprzednim zwierzęciem może zaburzyć początek nowej, pięknej relacji. Przeżywanie żałoby po śmierci psa może przesłonić radość z obcowania ze szczenięciem, tak jak smutek po stracie kota utrudni budowanie nowej relacji z małym kotem.

Każde nowe zwierzę w domu zasługuje na rozwinięcie własnej osobowości i stopniowe zdobywanie miłości właściciela, zamiast na życie w cieniu pamięci o poprzednim ulubieńcu. Kiedy zdecydujesz się na nowe zwierzę, zadbaj, by różniło się wyglądem od poprzednika. Oba stworzenia zasługują na traktowanie z odpowiednim dla nich szacunkiem. Przyjmij swoje nowe zwierzę z otwartym umysłem i sercem, gotowy do poznawania jego indywidualności, nawyków i preferencji. To nie oznacza, że zapominasz o poprzednim zwierzaku. Wręcz przeciwnie, możesz przekazywać jego dziedzictwo, ucząc nowego przyjaciela wartości i norm, które są dla ciebie ważne.