Jak wybrać małego psa dla siebie i co zrobić przed zabraniem go do domu
Jeśli po raz pierwszy planujesz mieć psa, mały pies to genialny pomysł, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście. Lecz zanim zdecydujesz się na małego psa, który najlepiej będzie pasował do Twojego domu i stylu życia, rozważ kilka praktycznych faktów. Małe rasy zwykle żyją dłużej niż duże, więc Twój towarzysz może spędzić z Tobą nawet 12 lat i więcej.
Pomyśl o podstawach
Zastanów się, ile czasu możesz poświęcić czworonogowi – małe rasy wymagają mniejszej aktywności niż duże, ale nadal bardzo ważne jest, żeby pies był aktywny fizycznie i stymulowany psychicznie.
Twój mały pies będzie potrzebować przynajmniej 2-4 spacerów każdego dnia i dużo indywidualnej zabawy – wiele psów małych ras potrzebuje też stanowczości i wiele cierpliwości w czasie wczesnego etapu nauki i wdrażania najważniejszych nawyków i zachowań. Zastanów się też nad swoim stylem życia i wakacjami, jakie wybierasz – czy wygodniej będzie, żeby pies Ci towarzyszył na całodniowych wyjazdach i wieczornych wyjściach? Rozważ koszty karmienia, pielęgnacji i ubezpieczenia małego psa, a także opłat związanych z corocznymi szczepieniami i badaniami kontrolnymi u weterynarza.
Wybór rasy
Dobroduszne i przyjazne psy małych ras, takie jak Bichon Frise i Cavalier King Charles Spaniel to świetny wybór dla osób po raz pierwszy zajmujących się psem oraz rodzin. Pełni energii (i cierpliwości) właściciele małych psów będą preferować żywy charakter Foksterriera lub Jack Russel Terriera, podczas gdy fani wystaw mogą skusić się na ozdobne, długowłose rasy, takie jak Shih Tzu czy Szpic Miniaturowy Pomeranian.
Szczenięta potrzebują socjalizacji, więc pamiętaj, aby zaplanować wiele wspólnego czasu podczas tych wczesnych tygodni na interakcje ze swoim małym psem.
Znalezienie małego psa dla Ciebie
Aby mieć pewność, że Twój mały pies będzie zdrowy i szczęśliwy, zawsze wybieraj renomowanego hodowcę. Unikaj ogłoszeń na portalach lub umieszczanych lokalnie i zawsze poproś o możliwość odwiedzenia potencjalnego małego psa lub szczeniaka w jego dotychczasowym domu. Jeśli chętnie zapewnisz dom dorosłemu małemu psu, możesz też rozważyć schronisko lub fundację.
Przygotowanie się na wielki dzień
Gdy wybór małego psa lub szczeniaka został zakończony, zapytaj czy będzie on szczepiony oraz poddany profilaktyce przeciw pasożytom wewnętrznym (odrobaczenie) i zewnętrznym (takim jak pchły) przed zabraniem go do Twojego domu. Jeśli z jakiegoś powodu tak nie jest, umów się zawczasu do swojego lekarza weterynarii. Twój mały szczeniak będzie najbardziej podatny na socjalizację do 15 tygodnia życia. Pamiętaj więc, aby zaplanować wiele wspólnego czasu podczas tych wczesnych tygodni na interakcje ze swoim małym psem – gdy będzie już zaszczepiony, możesz zabierać go w wiele nowych miejsc i uczyć cennych nowych doświadczeń.
Wiedz, czego szukać
Jeśli kupujesz szczeniaka, poproś o spotkanie z matką tego małego psa i oceń jej osobowość oraz stan fizyczny. Szczenięta pokazuje się zazwyczaj w wieku około 6 tygodni, więc jeśli podoba Ci się konkretny piesek z miotu, sprawdź czy ma lśniące oczka, czyste uszka, chłodny i wilgotny nos oraz zdrową sierść. Twój mały szczeniaczek powinien też reagować na gwałtowne dźwięki oraz być czujny i zainteresowany dziejącymi się wokół rzeczami.
Przyprowadzenie zwierzęcia do domu
Większość małych szczeniąt może opuścić swoje matki pomiędzy 8. a 12. tygodniem życia. Przygotuj miejsce, w którym Twój mały piesek będzie czuł się wygodnie i bezpiecznie i umieść jego legowisko z dala od przeciągów oraz gorących kaloryferów. Będziesz potrzebować zabawek specjalnie stworzonych dla małych pyszczków, aby bezpiecznie można je było łapać i gryźć; małych, płytkich misek na jedzenie i wodę oraz zapasu jedzenia dla małych psów – oprócz karmy, która jadł wcześniej możesz kupić karmę mokrą i suchą, aby dowiedzieć się, jakie Twój pies ma preferencje. I na samym końcu: ciesz się tym doświadczeniem; wiele małych psów przywiązuje się do swoich właścicieli, dorastając, i ta więź jeszcze się wzmocni, gdy zaczniecie się poznawać.