Szkolenie w domu jest dla Twojego szczenięcia pierwszym poważnym etapem w życiu. To pierwsza możliwość nauczenia go zasad panujących w Twoim domu i bardzo ważna na tym etapie jest systematyczność. Jeśli potrzebujesz pomocy możesz poprosić o nią psiego trenera lub behawiorystę.
Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci przejść przez ten proces.
Na co należy zwrócić uwagę podczas wychowania szczenięcia?
- Ustal jasne granice dotyczące miejsca, w których Twój mały przyjaciel może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Odwiedzanie tego samego miejsca podczas spacerów pozwoli mu przyzwyczaić się do codziennej rutyny w tym zakresie.
- Trzymaj się stałych pór posiłków. Ponieważ toaleta może zwykle następować po porze karmienia, możesz użyć takiego porządku do wyregulowania codziennych nawyków.
- Przestrzegaj pór spacerów i toalety. Czas w jakim nauczysz swoje szczenię załatwiać potrzeby na zewnątrz może być dłuższy lub krótszy, ale bardzo istotne jest, abyś przez cały okres treningu przestrzegał tego samego harmonogramu. Zaplanuj stałe pory w ciągu dnia, podczas których zabierzesz szczenię na spacer - z reguły około 15-30 minut po tym jak skończy swój posiłek. Pamiętaj przy tym, aby nie wydłużać tego okresu - szczenięta powinny załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne krótko po posiłku.
- Gdy rozpoczniesz naukę czystości swojego szczenięcia zwróć uwagę na sygnały, które wysyła Twój mały przyjaciel, gdy potrzebuje się załatwić. Jeśli ruszy przed Tobą przed siebie zatrzymaj go i szybko wyprowadź na zewnątrz. Jeśli szczenię obwąchuje jakiś obszar w mieszkaniu, podchodzi do drzwi lub piszczy, przypnij do jego obroży smycz i zabierz go w miejsce odpowiednie dla załatwienia toalety.
- Ustal komendy słowne. Wybierz wyrażenia, które będziesz kierować do szczenięcia, gdy będzie potrzebowało toalety, np. "idziemy na dwór" i wypowiadaj je spokojnie, gdy szczenię będzie wychodzić. Pochwal je i nagrodź za każdym razem, gdy załatwi swoją potrzebę we właściwym miejscu. W miarę upływu czasu zacznie łączyć Twoje komendy z czynnościami. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli Twoje szkolenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.