JAK NAUCZYĆ PSA CZYSTOŚCI I ODUCZYĆ SIKANIA W DOMU?
Im wcześniej zaczniesz uczyć swoje szczenię czystości, tym lepiej. Przygotuj się na "wypadki". Nie denerwuj się na swojego psa, gdy sprawi Ci „psikusa”. Pomóż mu się uczyć, bo jest to Wasze wspólne zadanie!
Do momentu pełnego zaszczepienia, pracuj ze szczeniakiem w domu lub w ogrodzie. Pomoże to zmniejszyć zagrożenie infekcji ze środowiska, od innych psów i ich odchodów. Dopiero tydzień po pełnym zaszczepieniu zabierz psa w miejsce publiczne.
NAUKA CZYSTOŚCI U PSA – SPRAWDZONE METODY
- Ogranicz przestrzeń w domu, po której porusza się Twoje szczenię.
- Szkolenie jest prostsze, jeśli ustalisz harmonogram karmienia. Twój szczeniak będzie chciało się wypróżnić 20-30 minut po jedzeniu.
- Wybierz jedno miejsce na wypróżnianie. Psy lubią konsekwencję. Szkoląc psa na zewnątrz, zabieraj szczenię regularnie w to samo miejsce i nagradzaj za wypróżnienia.
- Zwróć uwagę na sygnały, które sugerują, że Twoje szczenię potrzebuje się wypróżnić, np. węszenie po podłodze, drapanie drzwi czy chodzenie w kółko. Zaprowadź szczenię do regularnego miejsca, które wyznaczyłeś. Jeśli jest niechętne, zawróć i spróbuj po kilku minutach.
- Nagradzaj szczenię, gdy zrobi wszystko tak, jak tego oczekujesz. Warto użyć konkretnych słów, które skojarzy z sukcesem i przyjemnością.
- Wyprowadzaj zwierzę wieczorem i wcześnie rano. Gdy tylko się obudzisz, zabierz szczenię na spacer - będzie potrzebować tego po długiej nocy! Staraj się nie karmić psa przed snem i zabieraj go na spacer, aby unikać „wypadków” podczas nocy. Twój pies będzie też odczuwał potrzebę załatwienia potrzeb fizjologicznych, po drzemce, skończonej zabawie, po wypiciu wody.
- Kup neutralizator zapachów zwierzęcych, jeśli szczenię wypróżniło się w domu. Jego węch jest bardziej wyczulony niż Twój. Zwykłe środki do czyszczenia nie spowodują, że zapach zniknie, a Twoje szczenię powróci w to samo miejsce.
- Nie denerwuj się i nie karz szczeniaka, gdy zdarzy mu się wypróżnienie w domu. Pies musi zrozumieć, czego od niego oczekujesz. Jeśli masz obawy związane z tym szkoleniem poradź się psiego trenera - behawiorysty lub hodowcy szczenięcia.
- Gdy masz wątpliwości spytaj o radę hodowcę: on zna charakter Twojego szczenięcia, jego rodziców, może przekazać kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w osiągnięciu sukcesu w szkoleniu szczenięcia.