W końcu nadszedł ten moment, kiedy przyprowadziłeś szczenię do domu. Chcesz, aby jego życie było niezwykłe od samego początku. Jesteśmy po to, aby Ci w tym pomóc.
Wykorzystując potęgę nauki, PURINA® PRO PLAN® wspiera właścicieli, aby mogli dostarczać swoim psom optymalne żywienie na różnych etapach ich życia. To podstawa optymalnego zdrowia Twojego szczenięcia!
PURINA® PRO PLAN® posiada wyjątkowe doświadczenie naukowe. Jesteśmy częścią PURINA®, która od ponad 85 lat jest liderem w żywieniu psów na świecie. Dziś zespół PURINA® obejmuje dietetyków, naukowców, lekarzy weterynarii oraz behawiorystów, którzy w dziedzinie zdrowia i żywienia psów odpowiedzialni są za wiele przełomowych odkryć naukowych.
Wierzymy, że największy wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie psa ma opiekuńczy i zaangażowany właściciel. Najlepszym sposobem, by pomóc psom, jest dzielenie się naszym doświadczeniem z Tobą. Ponieważ sami jesteśmy właścicielami psów, znamy poczucie odpowiedzialności, jakie się z tym wiąże. To dlatego jesteśmy zaangażowani w tworzenie produktów dostosowanych do każdego etapu życia Twojego psa.
W tym poradniku dzielimy się wszystkim, co naszym zdaniem pomoże Ci uczynić świat Twojego szczenięcia niezwykłym. Od drobnych wskazówek, jak stopniowo wprowadzić szczenię do nowego domu, aż po przydatne sugestie szkoleniowe i żywieniowe.
Przewiezienie szczeniaka samochodem
Pierwszego dnia trzeba będzie przywieźć szczeniaka do domu z ośrodka adopcyjnego lub od hodowcy. Większość z nas wybiera w tym celu samochód. Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi jazdy samochodem, aby przyzwyczaić szczeniaka do podróżowania.
Musisz przygotować się na pierwszą podróż samochodem ze szczeniakiem – zapewnij mu bezpieczeństwo i pomocną dłoń, dzięki czemu podróż będzie prosta i bezstresowa zarówno dla Ciebie, jak i Twojego nowego podopiecznego.
Przyjazd do domu: Na co uważać po powrocie do domu
Dla Ciebie podróż kończy się, gdy dotrzesz do domu, ale Twój szczeniak nie wie jeszcze, że jest to jego nowy dom – bezpieczne i komfortowe miejsce. Dla niego jest to kolejne nowe doświadczenie, które może być zbyt dużym obciążeniem.
Zwróć uwagę, że nagłe zatrzymanie pojazdu może go obudzić i wywołać wymioty, jeśli miał mdłości... przygotuj się! Pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie będzie musiał zrobić Twój psiak po przyjeździe do domu, jest pójście do toalety, dlatego najpierw zanieś go do miejsca wyznaczonego w tym celu.
Jeśli masz inne psy, upewnij się, że ktoś jest z nimi w domu i że są spokojne – jeśli nie ma nikogo w domu, jedna osoba powinna zostać w samochodzie ze szczeniakiem, a druga powinna wejść do środka, wypuścić psy na siusiu, uspokoić je i zamknąć w innym pomieszczeniu.
Wprowadź szczeniaka do domu po cichu, zapoznaj go tylko z osobami i psami, z którymi musi mieć dzisiaj kontakt – jeśli spotkanie można przełożyć na jutro, zrób to i daj mu przestrzeń do odreagowania i przyzwyczajenia się do nowego miejsca.
Pokaż szczeniakowi tylko jedno pomieszczenie i przestrzeń na zewnątrz, której będzie używał do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Poproś kogoś, by był z nim przez cały czas, nawet gdy śpi, żeby nie obudził się sam w obcym miejscu.
Teraz usiądź, przytul swojego nowego psiaka i zrelaksuj się – przez kilka następnych tygodni lub miesięcy możecie przeżywać prawdziwą huśtawkę emocjonalną, dlatego zasługujecie na odpoczynek!
Pierwsze dni szczeniaka w domu powinny upływać powoli
Bez względu na to, jak bardzo wszyscy są podekscytowani pojawieniem się nowego psa, jego powitanie w domu powinno być spokojne. Na pewno wszyscy chcieliby obsypać go miłością, szczególnie młodsi członkowie rodziny.
Kiedy szczeniak przyzwyczaja się do otoczenia, staraj się kontrolować podekscytowane dzieci i daj swojemu psu trochę czasu na odpoczynek – i możliwość spokojnego snu, kiedy tylko zechce. Szczeniaki w tym wieku śpią przez ponad 20 godzin dziennie, dlatego mogą przejść od aktywności do snu w ciągu kilku sekund!
Pierwszego dnia najlepiej umieścić nowego szczeniaka w jednym pokoju i pozwolić mu powoli odkrywać zapachy, widoki i dźwięki nowego świata. Zadbaj o to, by mógł się stopniowo zaaklimatyzować w nowym domu. Nie przytłaczaj go od razu entuzjastycznymi zabawami, pieszczotami i grami. Daj mu przestrzeń do znalezienia swojego miejsca.
Oswój szczeniaka z nowym otoczeniem
Twój nowy szczeniak jest jeszcze maleństwem. Całe swoje dotychczasowe życie spędził w jednym miejscu, w komfortowym otoczeniu, blisko matki i w towarzystwie swoich braci i sióstr z miotu.
Wszystkie dźwięki, widoki i zapachy, które kiedyś były znajome, zniknęły. Dlatego tak ważne jest, aby od pierwszego dnia próbować oswajać szczeniaka z nowym otoczeniem. Zabranie ze sobą posłania lub koca od hodowcy, który pachnie mamą i rodzeństwem z miotu, może być uspokajające i zapewni szczeniakowi namiastkę domu.
Pozwól psiakowi decydować o tempie Waszych interakcji
Pamiętaj, że niektóre szczeniaki mogą być bardzo przyjazne i entuzjastyczne, inne mogą być bardziej powściągliwe i wolą poznawać Cię wolniej.
W ciągu pierwszego dnia pozwól swojemu szczeniakowi zdecydować, ile czasu chce spędzić z Tobą i resztą rodziny. Nie goń mu i absolutnie nie chwytaj go ani nie przytrzymuj – zwłaszcza jeśli chce od Ciebie odejść. Na pewno chcesz, żeby Wasze wspólne życie rozpoczęło się od zaufania Tobie i wszystkim członkom rodziny.
Usiądź z pieskiem na podłodze, pozwalając mu dyktować tempo Waszych interakcji.
Stwórz zasady na pierwszy dzień w domu
Przed przywiezieniem szczeniaka do domu warto uzgodnić z rodziną listę obowiązujących zasad. Ważne jest, aby każdy członek rodziny był konsekwentny od pierwszego dnia. Przykładowo, szczeniak może się łatwo pogubić, jeśli jeden członek rodziny zezwala mu na wchodzenie na meble, a drugi nie.
I choć może się to wydawać urocze u malucha, raczej nie będziesz chciał, żeby wskakiwał na meble jak już wyrośnie na dużego psiaka. Jeśli raz dasz mu trochę jedzenia ze stołu, spodziewaj się, że będzie Cię nękać przy każdym posiłku! Jak pozwolisz mu teraz na siebie skakać, spodziewaj się, że będzie to robił również, gdy dorośnie.
Musicie też ustalić pewne zasady dla innych członków rodziny. Szczeniaki muszą żuć, żeby rozwinąć zęby i szczęki – jest to też dla nich przyjemne (dlatego należy im zapewnić odpowiednie zabawki do gryzienia). Nie wiedzą jednak, co jest „ich”, a co „Twoje” – odkrywają świat pyskiem, dlatego zostawiając w ich zasięgu drogie buty treningowe prosisz się o kłopoty!
Planowanie pierwszego dnia
Zarządzanie domem:
Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, aby być lepiej przygotowanym na sprowadzenie nowego psa do domu. Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące planowania poniżej:
- Zaplanuj czas wolny od pracy/zakupów/sprawunków/wyjazdów – szczeniak nie może być zostawiony sam na tyle długo, abyś mógł zrobić zakupy lub załatwić inne sprawy, dlatego warto zorganizować dostawy zakupów, poprosić innych o pomoc, ustawiać wszystko tak, aby przynajmniej jedna osoba dorosła była cały czas w domu.
- Posprzątaj – i obejdź wszystkie pokoje, do których będzie mógł wchodzić Twój psiak, zabezpieczając przewody, przyklejając taśmą luźne krawędzie dywanu i chowając drogie dywaniki z frędzlami lub chwiejące się wazony. Szczenięta odkrywają świat za pomocą pyska, jeśli coś jest w ich zasięgu, z pewnością zostanie pogryzione! Nie oznacza to, że szczeniak jest zły lub agresywny – jest to jego naturalne zachowanie i sposób, w jaki odkrywa nowe otoczenie.
- Na początku ważne jest, aby szczeniak przebywał cały czas w tym samym pomieszczeniu. Jeśli będziesz potrzebował zrobić coś bez niego pod nogami.
- Możesz wykorzystać parawany lub wszechstronny kojec, które zapewnią mu bezpieczeństwo. Możesz też odgrodzić biurko, deskę do prasowania lub inne zagrożenia!
- Sprawdź ogród – cały ogród może być zbyt duży, aby szczeniak czuł się w nim bezpiecznie. Może być też tak interesujący, że zapomni o toalecie. Kojec dla szczeniąt ustawiony bezpośrednio przed drzwiami wyjściowymi zapewni mu niewielki obszar do korzystania z toalety. Po załatwieniu potrzeb, możesz wypuścić go do wspólnej zabawy i zwiedzania!
- Odgrodzenie lub zakrycie wszelkich niebezpiecznych podłoży lub roślin ogrodowych – nauczenie szczeniaka, by nie jadł trujących roślin lub nie gryzł dekoracyjnego żwiru zajmie dużo czasu, dlatego lepiej je zakryć lub odgrodzić. Dowiedz się więcej o tym, jak zabezpieczyć ogród przed szczeniętami, korzystając z naszego pomocnego przewodnika.
Rzeczy, do których szczeniak może sięgnąć i przedmioty, którymi będzie zainteresowany, będą się zmieniać wraz z jego wiekiem i pewnością siebie!
Zarządzanie ludźmi:
- Na pewno będziesz chciał pochwalić się swoim nowym przybyszem, ale nie zapraszaj gości na spotkanie ze szczeniakiem przez pierwszy tydzień. Pozwól szczeniakowi zapoznać się z Tobą, wszystkimi osobami, które będą się nim opiekować i Twoim domem, a także daj sobie szansę na nauczenie się jego „języka”. Na początku jego reakcje mogą być subtelne, a inni będą mniej uważni i mogą łatwo przeoczyć oznaki, że pies potrzebuje skorzystać z toalety, jest głodny lub śpiący.
- Usiądź na podłodze – zamiast górować nad szczeniakiem lub siedzieć na kanapie, gdzie nie widzi Twojej twarzy, usiądź na podłodze i baw się na jego poziomie. Pomoże to zapobiec nawykowi skakania – nie będzie musiał tego robić, aby wchodzić z Tobą w interakcje i zbliżyć się do Twojej twarzy (co naturalnie chce robić).
- Szczeniak powinien być zaciekawiony nowym otoczeniem, ale jeśli tak nie jest lub jeśli wydaje się przestraszony – pozwól mu robić to, czego potrzebuje, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli jest to wtulenie się w Twoją bluzkę lub kolana, niech tak będzie. Zapomnij o zasadach... Zastanów się: „Jak się czujesz i jak mogę sprawić, byś poczuł się lepiej?”.
- Nie wab szczeniaka do rzeczy lub osób, których się boi. Musi sam w swoim czasie zrozumieć, że nie należy się ich bać. Zamiast tego użyj przysmaków (lub zabawek, jeśli ma swoje ulubione). Kiedy zobaczy coś, czego się boi, możesz rzucić mu przysmak, aby nagrodzić go za trzymanie się z daleka. W ten sposób czuje się znacznie bezpieczniej niż gdy jest wabiony, aby „stawić czoła swoim lękom” (co tylko pogarsza jego stan). Lepiej jest budować pozytywne skojarzenia.
- Nie schylaj się / nie chwytaj szczeniaka – nawet psy dużych ras są dość lekkie i łatwo je podnieść, gdy są młode, ale jeśli zrobisz to nagle, możesz je zaskoczyć i przestraszyć, a nawet sprawić im ból. Z czasem możesz nauczyć swojego szczeniaka podnoszenia na zawołanie, na razie upewnij się, że zwróciłeś jego uwagę, uklęknij i zachęć go do siebie, zanim go podniesiesz.
- Zadbaj o to, by każde wydarzenie lub nowe doświadczenie wiązało się z czymś pozytywnym – zazwyczaj są to przysmaki, takie jak ser, pasta serowa, kurczak i ciasto z wątróbki – miękkie, smaczne i łatwe do zjedzenia. Szczenięta nie budują pozytywnych skojarzeń bez obecności czegoś, co sprawia im przyjemność – to, że doświadczenie „nie było okropne” nie wystarczy!
- Przygotuj dzieci na rzeczywistość ze szczeniakiem – skubią i gryzą, nie rozumieją poleceń, potrzebują czasu, aby się zaprzyjaźnić, nie są zabawką i łatwo je przestraszyć i zranić.
- Musisz być przygotowany, że szczeniak będzie chciał spać w tym samym pokoju co Ty przez dłuższy czas. Niektóre szczenięta mogą wydawać się pewne siebie, gdy są same, jednak jest to złudne, a unikanie niepokoju jest najważniejsze. Przeczytaj nasz artykuł poświęcony organizacji miejsca do spania dla szczeniąt, aby uzyskać pomocne wskazówki na temat zwiększania komfortu szczeniaka w nocy.
- Nie bój się zabrać szczeniaka z sytuacji, która jest dla niego przerażająca lub straszna, nawet jeśli komuś innemu wydaje się to niegrzeczne. Szczeniak może bać się sąsiadów, Twojego najlepszego przyjaciela, a nawet lekarza weterynarii!
Nie przejmuj się, jeśli szczeniak jest na początku nieco nieufny
Nie oczekuj, że Twój nowy psiak wejdzie przez drzwi pewny siebie i wesoły. Może tak być, ale o wiele bardziej prawdopodobne jest, że będzie nieufny, ostrożny i nieśmiały, próbując odkryć, co przyniesie kolejny etap jego życia. Pierwszego dnia z nowym szczeniakiem musisz pamiętać, że wszystko się dla niego zmieniło. Jego nowe życie może wydawać się dziwne, inne, a nawet przerażające.
Wiesz, że Twój szczeniak jest już w domu, że pokochasz go i zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, aby był szczęśliwy i zdrowy, ale on jeszcze o tym nie wie. Bądź cierpliwy i daj mu czas, aby poczuł się bezpiecznie – a zaaklimatyzuje się znacznie szybciej.
Pierwsze spotkanie dzieci ze szczeniakiem
Przynosząc szczeniaka do domu, upewnij się, że dzieci rozumieją, jak obchodzić się z nim ostrożnie i z szacunkiem. Pojawienie się szczeniaka to naprawdę ekscytujące wydarzenie – ale uczepianie się nowego przybysza lub nieostrożne zabawy mogą sprawić, że będzie przestraszony lub zaniepokojony.
Gdy szczenię zaczyna dorastać, szacunek i troska powinny być okazywane przez całą rodzinę. Chcesz, aby Twój pies dorastał, pragnął być blisko Ciebie, a także czuł się szczęśliwy i bezpieczny w otoczeniu wszystkich członków rodziny, więc już na początku ustal dla wszystkich jasne zasady.
W pierwszych tygodniach szczeniaka w domu spędzajcie jak najwięcej czasu razem
Sprowadzenie do domu nowego psa oznacza poświęcenie mu czasu, aby pomóc mu zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu i ustalić codzienną rutynę. Praca w domu lub zarezerwowanie kilku dni urlopu pozwoli Ci spędzić ważny czas z nowym zwierzakiem. Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia, kiedy szczenięta uczą się otaczającego je świata, tego, jacy są ludzie i komu można zaufać. Upewnij się, że jesteś przy nim na każdym kroku. Gdy poczuje się pewnie w swoim nowym otoczeniu, po odpowiednim przeszkoleniu, będzie mógł zostać sam, ale na początku będzie potrzebować Twojego towarzystwa i obecności, aby odnaleźć się w tym dziwnym, nowym świecie. Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie spędzać ze szczeniakiem tyle czasu, ile potrzebuje, możesz rozważyć skorzystanie z usług wyprowadzania psów, opieki dziennej, lub po prostu innego członka rodziny, który Ci pomoże.
Czasami pies może mieć trudności z radzeniem sobie z Twoją nieobecnością. Jako właściciel na pewno lepiej rozumiesz, jak pies się czuje, gdy zostaje sam. Przeczytaj więcej o lęku separacyjnym u szczeniąt i o tym, jak możesz pomóc swojemu psu poczuć się bardziej komfortowo, gdy nie ma Cię w pobliżu. Nie potrzeba wiele, aby szczenię poczuło się bezpiecznie i szczęśliwie w nowym miejscu. Wystarczy cofnąć się o krok i zdać sobie sprawę, że cały świat szczeniaka uległ zmianie i wszystko jest dla niego nieznane, aby powrót do domu stał się zabawnym i wspaniałym wydarzeniem.
Wszystko, co musisz teraz zrobić, to cieszyć się poznawaniem się nawzajem, zabawą, szkoleniem, socjalizacją i obserwowaniem, jak Twój szczeniak wyrasta na Twojego najlepszego przyjaciela! Mamy nadzieję, że ten artykuł na temat pierwszego dnia ze szczeniakiem był pomocny i dał Ci cenne wskazówki! Zapoznaj się również z naszymi wskazówkami dotyczącymi zapoznawania szczeniaka z innymi psami i zwierzętami domowymi, które pomogą Ci przejść do kolejnych etapów szkolenia.