Jak bezpiecznie podróżować ze swoim małym psem i sprawić, by był radosny i zdrowy w trakcie drogi?
Z małymi psami podróżuje się niezwykle łatwo, a co więcej, wiele psów małych ras jest bardzo odważnych i ciekawskich. Dlatego też, jeśli Twój mały pies często towarzyszy Ci przy okazji różnych wyjść, raczej nie będzie miał problemu z dalszymi wycieczkami – zwłaszcza, jeśli odpowiednio się do nich przygotujesz. Wiele hoteli i lokali samoobsługowych przyjmuje klientów z małymi psami, a dzięki inicjatywom takim jak europejski paszport podróżowanie z ulubieńcem jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Zaplanuj swoją podróż
Najprostszym wyborem może być podróż samochodem, gdyż możesz robić regularne postoje, gdy tylko pojawi się taka konieczność. Na przewóz małego psa często zgadzają się również niektórzy operatorzy promów, linie kolejowe oraz linie lotnicze.
Przed rezerwacją biletów zawsze upewnij się, czy Twój pies będzie mógł podróżować z Tobą, czy będzie musiał spędzić ten czas w luku bagażowym. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, nakarm swojego psa na dwie godziny przed wyruszeniem w drogę i postaraj się, aby wnętrze pojazdu było chłodne i dobrze przewietrzone. Zapewnij swojemu psu bezpieczne i komfortowe warunki podróży za pomocą przestronnego transportera lub szelek – stanowczo odradzamy przewożenie Twojego małego psa, trzymając go na kolanach. Nigdy nie zostawiaj swojego psa samego w samochodzie, nawet na tylko kilka minut.
Paszport dla zwierząt domowych
Paszport dla zwierząt domowych pozwala Tobie i Twojemu psu na podróż prawie po całym świecie – szczegóły dotyczące paszportu znajdziesz tutaj. Paszport dla Twojego psa wystawić może jedynie uprawniony do tego lekarz weterynarii – procedura ta dotyczy mikrochipa wszczepionego zwierzęciu, aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a czasem również odrobaczania tuż przed samą podróżą, choć weterynarz może zaproponować zaszczepienie Twojego psa przeciwko rzadziej występującym chorobom.
Zapytaj swojego lekarza weterynarii, jak otrzymać paszport dla zwierząt – zwykle wystarczy do tego mikrochip i szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Przed podróżą upewnij się co do zdrowia psa
Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, czy Twój mały pies ma aktualną profilaktykę przeciwko pasożytom oraz pamiętaj o zabraniu ze sobą jego rejestru szczepień. Zorientuj się, czy w razie potrzeby znajdziesz pomoc weterynaryjną w pobliżu celu Twojej podróży. Przy okazji, nie zapomnij spakować zestawu pierwszej pomocy dla zwierząt. Jeśli Twój mały pies jest średnio- lub długowłosy i zamierzasz go przystrzyc, aby nie było mu zbyt gorąco, nie rób tego - to właśnie sierść ochroni skórę Twojego psa przed słońcem.
No i... pamiętaj o relaksie!
Aby złagodzić objawy stresu związanego ze zmianą otoczenia, zabierz ze sobą legowisko lub kocyk Twojego małego psa, a także kilka jego ulubionych zabawek. Pomóc może także podanie psich feromonów uspokajających przed rozpoczęciem podróży – w ten sposób pomożesz mu się zrelaksować w zupełnie naturalny sposób.
Porady zdrowotne w drodze
Nagłe zmiany diety mogą wywoływać dyskomfort i niepokój, dlatego aby upewnić się, że brzuszek Twojego pieska będzie szczęśliwy, zabierz ze sobą zapas jego ulubionego pokarmu. Jeśli wybierasz się do ciepłych obszarów, spakuj psi filtr przeciwsłoneczny, a gdyby Twój mały pies się przegrzewał, zainwestuj w matę chłodzącą. Na wszelakie wycieczki i wyprawy zawsze noś ze sobą butelkę świeżej wody oraz miseczkę, w ten sposób Twój pies nie będzie skłonny do picia brudnej wody z rzeki czy słonej wody morskiej. Chroń swojego ulubieńca przed komarami, szczególnie w klimacie śródziemnomorskim lub tropikalnym.
Praktyczne wskazówki
Unikaj spacerów, kiedy słońce jest wysoko na niebie – szczególnie po gorącym piasku czy twardych nawierzchniach. Małe łapki Twojego pieska czują się o wiele bardziej komfortowo, stąpając po trawie. Dokładnie wyszczotkuj lub wyczesz swojego małego psa po zabawie w piasku lub morzu, wypłucz jego sierść przy pomocy czystej wody, a jeśli zajdzie taka potrzeba, skorzystaj także z delikatnego psiego szamponu. Wreszcie, po każdym spacerze sprawdź, czy w okolicach uszu, szyi, głowy i klatki piersiowej nie pojawiły się żadne kleszcze – jeśli jakiegoś znajdziesz, to czas skontaktować się z jedną z tych klinik, które zostały wyszukane przed wyjazdem z domu!