Lato to świetny okres do trenowania małego psa na zewnątrz, ale należy pamiętać o zagrożeniu związanym z przegrzaniem.
Znajomość oznak przegrzania może przygotować Cię zawczasu i pomóc Ci podjąć działanie, jeśli pies będzie go potrzebować.
To zrozumiałe, że w czasie różnych ćwiczeń na zewnątrz w ciepłą pogodę możliwe są niebezpieczne sytuacje. Gdy oczekuje się, że pies szybko dostosuje się do zmian temperatury, naraża go to na ryzyko udaru.
W odróżnieniu od ludzi, psy nie mogą regulować temperatury poprzez pocenie. Jedynym miejscem, przez które pies się poci, są okolice poduszek łap. Gdy wzrasta temperatura ciała psa, przegrzanie może przybrać postać od zwykłego uczucia dyskomfortu po sytuację zagrażająca życiu. Większość psów dobrze radzi sobie z kontrolą temperatury, poza sytuacjami, gdy przekroczy ona poziom krytyczny. W ekstremalnych przypadkach, pies może umrzeć z przegrzania.
Dyszenie jest pierwszą oznaką przegrzania. Mimo że to dobre rozwiązanie problemu na krótką metę, pozostaje nieskuteczną metodą obniżenia temperatury na dłuższą, ponieważ wykorzystuje ono energię, tworząc dodatkowe ciepło.
Gwałtowne oddychanie, szukanie cienia, brak zainteresowania i chwiejny chód to oznaki przegrzania. Dokładnie obserwuj zmiany w zachowaniu Twojego psa, a jeśli zauważysz jakiekolwiek z zachowań poniżej, przerwij wszelkie aktywności i natychmiast postaraj się schłodzić psa, równocześnie szukając lekarza weterynarii:
- Ciężkie, nadmierne dyszenie
- Nerwowość
- Nadmierne ślinienie się
- Chwiejność i brak koordynacji
- Dziąsła i język w odcieniu ciemnej czerwieni lub fioletu
- Gwałtowne bicie serca
- Omdlenie lub drgawki
Przegrzanego psa można schłodzić, używając mieszaniny wody i alkoholu do dezynfekcji poniżej przednich łap i w okolicy krocza. Nie używaj alkoholu do dezynfekcji, jeśli pies ma otwarte rany lub obolałe miejsca w stanie zapalnym. Postaraj się nakłonić psa do wypicia chłodnej wody, lecz nie zmuszaj go do tego, ponieważ może to zwęzić naczynia krwionośne.
Kiedy latem trenujesz psa i ćwiczysz na świeżym powietrzu z psem, bądź mądry, świadomy i działaj proaktywnie. Proste rzeczy mogą mieć ogromne znaczenie dla Twojego małego towarzysza.
Zapewnij dużą ilość świeżej wody
Zapewnij psu nieograniczony dostęp do świeżej wody w każdej sytuacji. Gdy trenujesz psa na zewnątrz, weź ze sobą wodę, aby go nawodnić. Niedobór wody ma najpoważniejsze konsekwencje dla zdrowia psa i może wystąpić szybko. Zachęcaj psa do picia poprzez namaczanie jedzenia w wodzie oraz podawanie kostek lodu po ćwiczeniach. Dobrze nawodniony pies ma dobre krążenie i objętość krwi oraz jest lepiej przygotowany do wysiłku związanego z aktywnością. Unikaj wody morskiej na plaży, ponieważ psu będzie się chciało po niej bardziej pić i szybciej się odwodni.
Cień jest ważny
Upewnij się, że pies chroniony jest przed upałem i promieniami słonecznymi. Jeśli masz psa, który zawsze przebywa na zewnątrz, upewnij się, że jego miejsce jest zacienione, lecz unikaj zamkniętych bud. Cień drzewa będzie idealny, a brezent to dobre rozwiązanie, ponieważ nie ogranicza przepływu powietrza.
Nigdy nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie
Nawet jeśli szyby są otwarte a auto jest zaparkowane w cieniu, nie powinno się nigdy zostawiać zwierzęcia w samochodzie. Temperatury gwałtownie rosną do niebezpiecznego poziomu i mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Gdy na zewnątrz jest 21°C, w ciągu 10 minut temperatura w samochodzie może osiągnąć 32°C i dalej rosnąć.
Ogranicz ćwiczenia w upalne dni
Psy z nadwagą i rasy o krótkich pyszczkach są bardziej narażone na ryzyko związane z upałem w trakcie ćwiczeń w ciepłą pogodę i powinno się zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii, zanim rozpocznie się program ćwiczeń. W przypadku wszystkich psów powinno się ograniczyć ćwiczenia w upalne dni i dostosować ich intensywność oraz czas trwania do temperatury panującej na zewnątrz. Rozsądne jest ćwiczenie rano lub wieczorem oraz robienie częstych przerw. Unikaj też nagrzanych powierzchni, takich jak asfalt, który może oparzyć poduszki łap psa.
Schładzaj psa wewnętrznie i zewnętrznie
Spróbuj dodać lodu do psich misek z wodą, a jeśli zwierzę lubi pływać, brodzik z chłodną wodą będzie świetnym sposobem na ochłodzenie w upalne dni. Innym sposobem schłodzenia psa jest użycie chłodzącej maty lub kamizelki, o ile toleruje on ubrania. Namoczenie tych specjalnie stworzonych ubrań w zimnej wodzie może utrzymać psy w chłodzie (i często suche) nawet do 3 dni. Alternatywną opcją jest owinięcie mokrego, chłodnego ręcznika wokół ich ciała...
Nie zapomnij o bezpiecznym dla zwierząt kremie z filtrem
Psy z białą sierścią (w szczególności w okolicach uszu) są bardziej narażone na raka skóry. Upewnij się, że te szczególnie wrażliwe części ciała psa są schowane lub użyj bezpiecznego dla zwierząt kremu z filtrem na końcówkach uszu, brzuszkach bez sierści i innych miejscach z małą ilością sierści.
Rozważ letnie strzyżenie
Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, czy Twój pies skorzystałby na letnim strzyżeniu. Strzyżenie na krótko jest najrozsądniejszym sposobem schłodzenia psa długowłosego w ciepłych miesiącach, ale niektóre rasy mają szczególny podszerstek, który automatycznie chłodzi je latem i ogrzewa zimą. Jeśli go zetniesz, może nie odrosnąć w pełni.
Zapobiegaj pasożytom
Upewnij się, że pies nie ma pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły czy kleszcze. Regularna pielęgnacja jest konieczna, zwłaszcza latem.
Upewnij się, że Twój dom jest chłodny i komfortowy
Aby zapewnić komfort swojego psa, utrzymuj w domu kilka stref o zróżnicowanej temperaturze. Upewnij się, że Twój pies może swobodnie między nimi chodzić, dzięki czemu wybierze najlepsze miejsce dla siebie. Nie używaj wiatraka do chłodzenia psa. Psy pocą się głównie przez poduszki na łapach, więc wiatraki nie są tak skuteczne, jak w przypadku ludzi.