Psy zwykle łatwo nawiązują przyjaźnie, więc twoje szczenię z pewnością polubi towarzystwo innych psów. Zapewne będzie chciał bawić się z każdym zwierzęciem – dużym czy małym.
Tak jak w przypadku każdego nowego doświadczenia, ważne jest, aby przedstawić go innym zwierzętom ostrożnie, aby początek ich przyjaźni zaczął się możliwie najlepiej.
Pomimo tego, że psy i koty często dobrze się dogadują, są zwierzęta, które lepiej trzymać z daleka od psów. Doskonałym przykładem takich zwierząt są króliki, świnki morskie (kawie domowe), chomiki i gady, które zawsze należy chronić przed psem i pozwalać na kontakt wyłącznie pod nadzorem człowieka.
Przedstawienie małego psa swojemu dorosłemu psu
Twój dotychczasowy pies zapewne miał dom tylko dla siebie, więc może być dla niego szokiem, że nagle musi się nim z kimś dzielić. Skorzystaj z tych wskazówek, aby poznanie się szczenięcia i twojego dorosłego psa poszło tak gładko jak to możliwe.
- Zanim przyniesiesz szczenię do domu sprawdź czy twój dotychczasowy pies ma niezbędne szczepienia, aby wszyscy pozostali zdrowi
- Na spotkanie psów wybierz neutralne miejsce – takie, gdzie twój dotychczasowy pies nie ma problemów terytorialnych. Dobrym pomysłem jest zrobienie tego na dworze, ale jeśli szczenię nie ma jeszcze kompletnych szczepień ogranicz się do własnego ogrodu
- Jeśli szczenię miało już pierwsze szczepienie (skończyło 8 tygodni) i lekarz weterynarii nie widzi przeciwwskazań, zabierz go do ogrodu, pozwól zwiedzić teren i oswoić się z fascynującymi nowymi śladami i zapachami
- Następnie weź szczenię na smycz i przyprowadź swojego dorosłego psa, również na wszelki wypadek na smyczy. Jeśli pies jest duży lub pobudliwy, staraj się go kontrolować tak aby nie zrobił krzywdy szczenięciu. Obaj będą siebie ciekawi, więc pozwól im zbliżyć się do siebie poluzowując smycz. Uspokajaj je spokojnym tonem, mówiąc im, że są dobrymi psami.
- Nagradzaj spokojne, powściągliwe interakcje psów delikatnym głaskaniem, spokojnym tonem i małymi smaczkami. Nawet jeśli któryś z psów jest nadmiernie podekscytowany, ważne jest, abyś ty pozostał spokojny. Zaczekaj aż się uspokoją i zanim ponowisz próbę zbliżenia, rozdziel je na chwilę.
- Niech prezentacje będą krótkie, ale częste, a szybko psy zostaną najlepszymi przyjaciółmi.
- Pozwól dorosłemu psu „zaprosić” szczenię do domu. Oba psy trzymaj na smyczy, póki szczenię nie oswoi się z otoczeniem, a twój dotychczasowy pies spokojnie akceptuje go bez żadnych reakcji. Akceptację i tolerancję nagradzaj spokojnym chwaleniem i delikatnym głaskaniem i psa i szczenię.
- Jeśli nie wiesz, jak poznać szczenię ze swoim dorosłym psem, zawczasu poproś o pomoc specjalistę psich zachowań i/lub trenera. Specjaliści chętnie ci doradzą, może udostępnią kontrolowaną przestrzeń na pierwsze spotkania. Psiego certyfikowanego behawiorystę w Polsce znajdziesz na stronie internetowej COAPE
Przedstawienie innego dorosłego psa swojemu dotychczasowemu psu
Nie bądź zaskoczony, gdy poznając dorosłego psa ze swoim dotychczasowym psem nie od razu zostaną oni przyjaciółmi. Jednak, nie zniechęcaj się – daj im się stopniowo nawzajem poznawać na cichym neutralnym gruncie poza domem (najlepiej w miejscu nieznanym dla obu psów). Prawidłowo przeprowadzone zapoznanie, to połowa sukcesu na drodze do tego, aby zostały najlepszymi przyjaciółmi.
- Zaznajamiając ze sobą psy, oba trzymaj na luźnej smyczy i pozwól im się wzajemnie poznać.
- Jeśli psy zaczną warczeć lub szczekać na siebie, odwróć ich uwagę od siebie i natychmiast je rozdziel. Zanim podejmiesz kolejną próbę zaczekaj aż się uspokoją. Staraj się za każdym razem podchodzić coraz bliżej do siebie, nagradzając psy za coraz bardziej zmniejszający się tolerowany dystans między nimi.
Jeśli, po wielu próbach psy, nadal się nie dogadują, skontaktuj się z zawodowym behawiorystą.
Przedstawienie nowego psa swojemu kotu
Najważniejszą rzeczą podczas zapoznawania szczeniaka z kotem jest bezpieczeństwo. W towarzystwie kotów psy mogą się bardzo ekscytować, więc daj im czas by nauczyły się dogadywać. Jeśli po kilku próbach zapoznawczych pies nadal jest podniecony lub agresywny, skorzystaj z profesjonalnej porady lekarza weterynarii, lub specjalisty zachowań zwierząt, który może pomóc im nauczyć się żyć ze sobą.
- Gdy twoje nowe szczenię lub pies poczuje się w swoim nowym domu jak u siebie, czas przedstawić go posiadanemu kotu. Musisz być cierpliwy i dać kotu czas na oswojenie się z psem, zwłaszcza jeśli twój kot nigdy nie mieszkał z psem. Normalnym zachowaniem u kotów na widok nowego psa jest syczenie czy pacnięcie psa łapką, lub też próba ucieczki i ukrycia się.
- Zaznajomienie szczenięcia z kotem może okazać nieco zniechęcające, ale to twoim zadaniem jest pomóc zwierzętom się uspokoić we własnym towarzystwie. Dopilnuj by kot lub kocię było w bezpiecznym miejscu, gdzie pies go nie dosięgnie, a nowego psa trzymaj na smyczy.
- Gdy pies jest spokojny daj mu nagrodę, ale nawet gdy szczeka w podnieceniu, ty pozostań spokojny. Po około pięciu minutach zrób przerwę, zabierz psa i pozwól kotu opuścić pokój.
- Niech pies i kot poznają się w krótkich kilkuminutowych sesjach, w różnych pokojach, kilka razy dziennie, aby mogły przyzwyczaić się do swojego widoku i zapachu w całym domu. Trzymaj psa na smyczy i rozpraszaj jego zachowanie, jeśli będzie się zbytnio nakręcał obecnością kota.
- Gdy zwierzęta poczują się spokojne i zrelaksowane, pozwól kotu opuścić swoje bezpieczne miejsce, ale psa trzymaj na smyczy. Niech się ze sobą zaznajomią, a ty zapewnij im ze swojej strony mnóstwo miłości i uwagi. Pamiętaj, żeby zachować spokój, nawet jeśli wyglądają na niezadowolone. Powtarzaj to często i w jak największej ilości pomieszczeń w domu.
- Pilnuj ich, póki nie będziesz pewny, że pies i kot się dogadały. Psa spuść ze smyczy tylko wtedy, gdy nabierzesz pewności, że nie zareaguje na to gonieniem kota. Żeby kot zawsze miał możliwość ucieczki, gdy poczuje się niepewnie, zapewnij mu dostęp do miejsc poza zasięgiem psa, zwalniając półki na regale, parapety etc.
- Posiłki podawaj im oddzielnie, aby zarówno pies jak i kot zjadł w spokoju, bez ryzyka podkradania sobie jedzenia. Najlepiej podawaj kotu na innym poziomie, np. na blacie lub parapecie. Dotyczy to także miski na wodę.
- Kuwetę ustaw w miejscu łatwego dostępu dla kota, ale z daleka od psa (lub z naturalną barierą – np. przejście z klapką). Może nie zabrzmi to przyjemnie, ale pies może posłuchać swojego padlinożernego instynktu i uznać, że warto zjeść jej zawartość.
- Dopilnuj, żeby kot miał dużo okazji do gonienia i tropienia ruszających się zabawek, a twój pies mógł odpocząć bez obawy, że kot będzie go atakował.
Nie przejmuj się, jeśli twój pies i kot nie zostaną najlepszymi kumplami. Koty z natury są często niezależne i mogą ignorować psa, nawet jeśli zaakceptowały jego obecność. Jednakże, po jakimś czasie większość kotów i psów mieszających razem staje się przyjacielska w stosunku do siebie, choć bardziej na kocich warunkach. Dopóki kot i pies będą miały dla siebie osobną przestrzeń ze strefą dla kota bez dostępu psa i nie będą musiały dzielić zasobów wszystko powinno dobrze się ułożyć.