Jak przygotować się do potrzeb Twojego małego psa, kiedy rozwija się i rośnie
W przeciwieństwie do psów dużych ras, które mogą osiągnąć nieprawidłową wagę przez zbyt dużą ilość jedzenia i niedostateczną ilość ruchu, psy małych ras spalają kalorie błyskawicznie. W rzeczywistości, szpic miniaturowy potrzebuje dwa razy więcej kalorii na kilogram ciała niż dog niemiecki. Regularny ruch i odpowiednia dieta sprawią, że Twój pupil nie zmieni się w małego pieska z nadwagą. Pomimo tego, w trakcie jego rozwoju ze szczeniaka w dorosłego psa czy w trakcie starzenia się, bardzo istotne jest ciągłe pilnowanie, ile Twój mały pies waży, w jakiej jest kondycji i ile ma energii.
Dowiedz się więcej o ocenie kondycji ciała (BCS - body conditioning system)
Aby sprawdzić, czy z Twoim małym psem wszystko jest w porządku, lekarz weterynarii może wykorzystać do oceny tego, czy Twój pies ma prawidłową wagę i sylwetkę. Oznacza to ocenę jego kształtu ciała i tkanki tłuszczowej, z kilku punktów: patrząc na sylwetkę Twojego małego psa od tyłu, z boku i z góry.
Lekarz weterynarii sprawdzi również dotykiem klatkę piersiową Twojego małego psa, okolice jego szyi oraz jego podbrzusze. U zdrowego, aktywnego małego psa wyczuwalne będą żebra, widać będzie zarys jego talii, a jego brzuszek nie będzie zwisać. W okolicach jego szyi także nie powinno być fałdek tłuszczu.
Idealna waga i sylwetka
Każda rasa małych psów jest inna, warto więc zapytać lekarza weterynarii, jak wygląda zdrowa waga i sylwetka w przypadku rasy Twojego małego psa – na przykład wzorcowa waga jamnika miniaturki (około 4,5 kg) zupełnie różni się od wagi jamnika standardowego (do 12 kg). Co więcej, rasy Biszon Kędzierzawy i Shih Tzu mają gęstą, puszystą sierść, przez co te małe psy mogą wydawać się cięższe niż są w rzeczywistości.
Małe psy, które są wybrednymi smakoszami, na pewno docenią mniejsze posiłki podawane częściej – do trzech czy czterech razy dziennie.
Posiłki z kąskami
Małe brzuszki i niewielkie pyszczki oznaczają zdrowy apetyt u ras małych psów – przede wszystkim wtedy, kiedy Twój mały pies jest jeszcze szczenięciem i całą energię z posiłków zużywa w ciągu kilku godzin. Zaleca się karmić niewielkimi porcjami ale często – do trzech lub czterech posiłków dziennie. Twój mały pies z pewnością doceni kompletną, odżywczą karmę suchą pełną małych, chrupiących granulek albo mokre posiłki z małymi kawałkami mięsa i warzyw – nieważne którą opcję wybierzesz, Twojemu małemu psu będzie łatwo je pogryźć i strawić.
Prowadź regularną kontrolę
Kiedy Twój mały pies jest w formie i w zdrowym przedziale wagowym, zrób mu zdjęcie. Następnie ustaw w swoim kalendarzu co dwa miesiące notatkę przypominającą o sprawdzeniu wagi i sylwetki Twojego psa – pamiętaj, aby za każdym razem zrobić zdjęcie. Jeśli kiedykolwiek zauważysz widoczne zmiany wagi, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Jak poradzić sobie z wybrednym
Niektóre rasy małych psów, takie jak Biszon Kędzierzawy czy Yorkshire terrier, znane są z wybredności i często pozostawiają niedokończone posiłki. Dzięki stałej obserwacji wagi i kondycji Twojego małego psa nagła utrata wagi na pewno Ci nie umknie. W ten sposób łatwo będzie również stopniowo wprowadzać stosowne zmiany w diecie Twojego psa w przeciągu dwóch tygodni.
Wskazówki – karmienie małego psa
Wybredne psy na pewno docenią mniejsze posiłki, ale podawane częściej – do trzech czy czterech razy dziennie. Najlepszym wyborem jest pełnoporcjowa, odżywcza karma dla małych psów – sucha karma pełna małych, chrupiących granulek odpowiednich dla małych pyszczków albo mokre posiłki z małymi mięsnymi kawałkami i warzywami. Obie opcje będzie łatwo pogryźć i strawić Twojemu psu. Unikaj karmienia ulubieńca przysmakami czy resztkami z rodzinnego obiadu, a jeśli posiadasz kilka małych psów, karm je oddzielnie w wyznaczonych miejscach. W ten sposób masz pewność, ile dokładnie zjada każdy z Twoich psów.