Układ trawienny Twojego psa zazwyczaj potrafi sam o siebie zadbać, pod warunkiem, że otrzymuje odpowiednie składniki pokarmowe. Jednak nawet przy odpowiedniej opiece czasami mogą pojawić się nieoczekiwane problemy.
Twój pies uwielbia pożywną karmę i smakołyki, które mu podajesz – doskonałe posiłki są częścią jego aktywnego i pełnego zabawy życia! Kiedy jedzenie jest dla psa źródłem emocji, a dla Ciebie przyjemnością, łatwo zapomnieć o zdrowiu układu pokarmowego.
Nie ma jednak powodu do obaw – wiele zaburzeń można z łatwością usunąć poprzez zmianę diety.
W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o zdrowie układu pokarmowego swojego psa i na jakie problemy należy zwrócić uwagę.
Zdrowie układu pokarmowego psa
Układ pokarmowy Twojego psa jest dość wytrzymały. - Pomyśl tylko, co jadłby Twój pies, gdyby mu pozwolono! - Mimo wszystko warto monitorować jego dietę. Pamiętaj, że Twój pies nie je tylko tego, co Ty mu podasz. Twoja rodzina i przyjaciele również uwielbiają obdarzać go uczuciami, zainteresowaniem i smakołykami!
Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych wskazówek dotyczących żywienia psa:
- Twój pies najbardziej ucieszy się z dobrej jakości, pełnowartościowej karmy dla psów, ponieważ nie tylko będzie ona miała odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze, ale będzie mu też smakować.
- Dodawanie jedzenia dla ludzi do kompletnej i zbilansowanej karmy dla psów może powodować problemy trawienne u psów.
- Twój pies prawdopodobnie zna wszystkie możliwe sztuczki, które przekonają Cię, by dać mu resztki ze stołu. Musisz zignorować jego prośby o dodatkową przekąskę.
- Zamiast karmić go resztkami, pobaw się z nim. To sprawi przyjemność wam obojgu!
- Najlepiej jest karmić psa o regularnych porach. Podawaj psu odpowiednią ilość karmy, aby utrzymać go w dobrej kondycji.
Ogólne przyczyny zaburzeń trawienia u psów
W idealnym świecie nasze psy nie miałyby żadnych problemów ze swoim układem pokarmowym. Rzeczywistość nie jest jednak tak piękna.
Zaburzenia trawienia (choroby przewodu pokarmowego) pogarszają zdolność psa do trawienia i wchłaniania tych wszystkich wspaniałych składników odżywczych, które dbają o jego zdrowie. Jakie czynniki mogą więc powodować zaburzenia trawienia u psów?
- Nagła zmiana diety
- Uraz
- Spożywanie rzeczy nienadających się do konsumpcji
- Toksyny
- Alergie
- Ciała obce
- Leki
- Czynniki zakaźne, takie jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.
Przy tak wielu potencjalnych przyczynach diagnozowanie problemów trawiennych u psów może być trudnym wyzwaniem nawet dla lekarza weterynarii! Co więcej, zaburzenia mogą mieć swoje źródło w każdej części układu pokarmowego psa, od jamy ustnej po żołądek, wątrobę, trzustkę i jelita. Są jednak rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że Twój pies otrzyma jak profesjonalną pomoc weterynaryjną na czas.
Objawy problemów trawiennych u psów, na które należy zwrócić uwagę
Zmiana apetytu u psa nie zawsze jest powodem do obaw. W końcu psiaki bywają nieprzewidywalne! Może to jednak być symptomem jakiejś choroby, więc jeśli martwisz się o swojego ulubieńca, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli uważasz, że problem nie dotyczy układu pokarmowego, możesz poczytać o innych nietypowych objawach, na które należy zwrócić uwagę.
Problemy trawienne u psów są zróżnicowane i mogą objawiać się na przykład:
- utratą apetytu,
- wymiotami,
- biegunką,
- zaparciami,
- gazami lub wzdęciami,
- trudnościami z oddawaniem stolca,
- krwią lub śluzem w stolcu.
Jeśli Twój pies ma któryś z tych objawów, może to być oznaką problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym, takich jak zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy, biegunka wywołana stresem lub zaparcia. Co to za choroby i jak możesz pomóc swojemu psu?
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia żołądka i jelit u psa
- Oczywiście nie da się pilnować psa 24/7, ale należy zwracać uwagę na to, co je, kiedy jest poza domem – pies może zobaczyć coś, co wygląda „smakowicie”!
- Śmieci i wszelkie możliwe do połknięcia przedmioty należy trzymać z dala od psa, ponieważ jego ciekawska natura może sprawić, że coś sobie chapsnie.
Postępowanie w przypadku zapalenia żołądka i jelit u psa
- Przede wszystkim to lekarz weterynarii powinien zdiagnozować u Twojego psa zapalenie żołądka i jelit.
- Jeśli Twój pies ma zapalenie żołądka i jelit, zapewne będziesz chciał natychmiast rozpocząć leczenie, ale pamiętaj, że metoda leczenia zależy od przebiegu choroby.
- Jeśli Twój pies jest odwodniony, może wymagać leczenia płynami. Jeśli często wymiotuje, lekarz weterynarii może zalecić zaprzestanie podawania pokarmu lub wody przez pół doby, a nawet przez całą dobę.
- Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie każdy pies, który wymiotuje lub ma biegunkę, powinien zostać obejrzany przez lekarza weterynarii.
Czym jest zapalenie jelita grubego?
Zapalenie jelita grubego, kolejne zaburzenie trawienne u psów, to choroba zapalna jelita grubego. Zapalenie jelita grubego może być „ostre” (zaczyna się nagle i szybko się kończy) lub „przewlekłe” (trwa dłużej i ciągle powraca).
Objawy zapalenia jelita grubego u Twojego psa obejmują obecność krwi lub śluzu w stolcu, biegunkę i częste oddawanie małych ilości stolca. Jeśli Twój pies ma przewlekłe zapalenie jelita grubego, może również stracić na wadze.
Co powoduje zapalenie jelita grubego?
Czynniki, które mogą powodować zapalenie jelita grubego u Twojego psa, to:
- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze;
- jedzenie rzeczy, które nie nadają się do konsumpcji, takich jak trawa, plastik lub tkaniny;
- alergia pokarmowa.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia jelita grubego u Twojego psa?
W miarę możliwości obserwuj swojego psa i to, co je, a śmieci i inne możliwe do połknięcia materiały trzymaj poza jego zasięgiem. Czasami pies może mieć ochotę na coś bardzo szkodliwego.
Postępowanie w przypadku zapalenia jelita grubego u psa
Weterynarz powie Ci, jak kontrolować zapalenie jelita grubego u Twojego psa. Zazwyczaj można to zrobić za pomocą diety i lekarstw, np. suplementów diety. Suplement diety dostarczy dodatkowych składników odżywczych, dzięki którym Twój pies utrzyma topową formę.
Czym jest biegunka wywołana stresem?
Psy mogą zachorować na biegunkę tak samo jak my. Biegunka wywołana stresem u zwierząt domowych to częsta reakcja na stres lub niepokój. Jest wiele sytuacji stresowych, które mogą wywołać u psa problemy trawienne – wszystko zależy od tego, co Twój pies uzna za stresujące!
Co powoduje biegunkę wywołaną stresem?
Wśród stresujących sytuacji, które mogą wywołać biegunkę u psów, znajdują się:
- adopcja,
- wejście do środka transportu,
- rozłąka z właścicielem,
- zmiany w Twoim gospodarstwie domowym lub jego otoczeniu,
- pojawienie się nowego zwierzęcia lub członka rodziny, nawet jeśli w przyszłości zostaną najlepszymi przyjaciółmi!
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki wywołanej stresem u Twojego psa?
Twój pies będzie mniej narażony na biegunkę wywołaną stresem, jeśli będziesz wprowadzał zmiany stopniowo i sprawisz, że będą one jak najmniej uciążliwe. Niektórzy weterynarze mogą zalecić stosowanie suplementu probiotycznego, który wzbogaca jelita psa o pożyteczne bakterie w celu przywrócenia równowagi.
Suplementy probiotyczne mogą być również stosowane, jeśli wiesz, że zbliża się stresująca dla psa sytuacja. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Postępowanie w przypadku biegunki wywołanej stresem u psa
Podobnie jak w przypadku zapobiegania, suplement probiotyczny może być stosowany w celu uspokojenia przewodu pokarmowego psa.
Czym jest zaparcie?
Innym możliwym do wyleczenia zaburzeniem trawiennym u Twojego pupila jest zaparcie. Jeśli Twój pies męczy się przy oddawaniu stolca albo jeśli stolec jest twardy lub wyjątkowo mały, zwierzak może mieć problem z zaparciem.
Co powoduje zaparcia?
Twój pies może mieć zaparcia z wielu powodów. Są to między innymi:
- odwodnienie,
- brak błonnika,
- powiększona prostata.
Jednak zaparcia mogą również wskazywać na poważniejsze zaburzenia trawienia u psów, takie jak narośl, guz lub problemy neurologiczne. Nie są to w żadnym wypadku najczęstsze przyczyny zaparć, ale weterynarz na pewno chętnie zbada Twojego psa.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaparć u psa?
Aby zmniejszyć ryzyko zaparć u Twojego czworonoga, należy zadbać o odpowiednią ilość włókna pokarmowego w jego diecie. Ważne jest również, aby upewnić się, że pies pije dużo wody i ma wystarczająco dużo ruchu.
Jeśli Twój pies ma nagłe lub uporczywe zaparcia, czas odwiedzić weterynarza, aby sprawdzić, czy nie dolega mu coś innego.
Postępowanie w przypadku zaparć u psa
Włókno pokarmowe, które Twój pies powinien spożywać wraz z pożywieniem, pomaga zapobiegać zaparciom. Dzieje się tak dlatego, że włókno pokarmowe wchłania wodę, co sprawia, że pokarm staje się bardziej zwarty i łatwiej przechodzi przez jelita. Stymuluje również ruchy jelit i normuje oddawanie stolca.
Dobrej jakości, pełnowartościowa karma dla psów jest tak opracowana, aby zapewnić psu odpowiednie odżywianie, w tym właściwy poziom włókna pokarmowego. Włókno pokarmowe, które często znajduje się w pełnowartościowych, gotowych karmach dla psów, to m.in. pulpa buraczana lub otręby z owsa, ryżu i pszenicy – wszystkie te składniki są nie tylko zdrowe, ale również smaczne!
Włókno pokarmowe dobrze wpływa na Twojego psa, ale pamiętaj, że jego zbyt duża ilość może mieć negatywne skutki. Zaliczają się do nich luźne stolce, wzdęcia (gazy) i zwiększona objętość stolca.
Skuteczne leczenie zaparć u psa
Leczenie zaparcia u psa może się różnić w zależności od jego przyczyny. Możliwe sposoby leczenia obejmują leki, środek zmiękczający stolec lub dietę wysoko błonnikową – i wszystko, czego potrzebujesz, aby zadbać o zdrowie układu pokarmowego psa, abyście mogli bez przeszkód cieszyć się swoim towarzystwem!
W zależności od stopnia nasilenia tego problemu trawiennego u psów, leczenie może również obejmować krótkoterminowe lub długoterminowe stosowanie diety bądź leków. Jeśli do postawienia diagnozy potrzebne są dodatkowe badania, lekarz weterynarii może zalecić wykonanie analiz laboratoryjnych, zdjęć rentgenowskich lub endoskopii (endoskopia polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego psa rurki z małą kamerą wideo, dzięki czemu można zobaczyć, co mu dolega). W niektórych przypadkach może być również konieczne pobranie próbek z jelit lub przeprowadzenie operacji w obrębie jamy brzusznej – żaden z tych zabiegów nie wydaje się przyjemny, ale na pewno pomoże Twojemu pupilowi.
Niektóre problemy mogą po prostu ustąpić same, gdy układ pokarmowy psa będzie miał szansę odpocząć.
Jednak poważniejsze dolegliwości mogą skutkować utratą wagi, odwodnieniem i osłabieniem, dlatego jeżeli coś Cię niepokoi, należy udać się do lekarza weterynarii, który udzieli porady i zdecyduje o sposobie leczenia psa.
Dzięki odpowiedniemu leczeniu, nasz najlepszy przyjaciel szybko wróci do zdrowia!
Teraz czas dowiedzieć się, jak dostrzec u psa objawy wrażliwego układu pokarmowego.