Twój ulubieniec, nasza pasja
Szczęśliwy pies z piłką

Anatomia psich zębów

Czy zastanawiasz się czasami, kiedy zęby mleczne twojego szczeniaka powinny wypaść? Chcesz wiedzieć, ile zębów stałych będzie miał twój pies? Nie tylko ty zadajesz sobie te pytania. Sprawdź nasz przewodnik po anatomii psich zębów, aby znaleźć odpowiedzi nie tylko na te dwa pytania.

Rodzaje psich zębów

Podobnie jak ludzie, psy mają szereg różnych rodzajów zębów. Te różne zęby spełniają odmienne zadania i pomagają psom rozdrabniać pokarm podczas przeżuwania. Każdy pies ma w jamie ustnej następujące rodzaje zębów:

Siekacze

Siekacze to małe zęby w przedniej części psiego pyska. Służą do skrobania, gdyż ich kształt sprawia, że idealnie nadają się do zeskrobywania mięsa z kości. Psy wykorzystują siekacze również podczas samodzielnej pielęgnacji. Często próbują usuwać pchły i kleszcze, gryząc swoje futro i wykorzystując siekacze do wybierania i zabijania pasożytów.

Kły

Kły to długie i ostro zakończone zęby znajdujące się w przedniej części jamy ustnej psa, umiejscowione są za siekaczami. Zęby te służą do rozdzierania pokarmu, np. mięsa. Mogą także służyć do utrzymania przedmiotu, który znajdzie się w psim pysku, np. kości lub gryzaka. Psom wyrastają cztery kły – po dwa w szczęce dolnej i górnej.

Przedtrzonowce

Przedtrzonowce to zęby o ostrych krawędziach znajdujące się za psimi kłami. Z reguły służą do żucia i rozdrabniania pokarmu spożywanego przez psa. Możesz zauważyć, jak twój pies żuje mięsną kość bokiem pyska; w ten sposób jego przedtrzonowce oddzielają mięso od kości.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie u szczeniąt?

Wszystkie ssaki przechodzą etap ząbkowania – zarówno ty, jak i twoje szczenię.
W przeciwieństwie do ludzi, szczenięta zaczynają ząbkować w wieku około 16 tygodni. Oznacza to, że ich zęby mleczne zaczną wypadać, a wyrzynać się będą nowe zęby stałe.

Gdy proces ząbkowania już się rozpocznie, nie zdziw się, jeżeli pies będzie gryzł wszystko
w zasięgu wzroku. Takie zachowanie jest zupełnie normalne. Radzimy, aby zapewnić pieskowi mnóstwo zabawek do gryzienia w tym okresie oraz chwalić go za korzystanie z nich.

Kiedy szczenięta gubią zęby?

Zwykle zajmuje ok. 4 miesięcy, zanim szczenięta przejdą przez cały proces ząbkowania. Do wieku ok. 7–8 miesięcy szczeniakowi powinny wyrosnąć wszystkie zęby stałe. Jeżeli jeszcze nie wszystkie się pojawiły, to nie ma powodu do wielkiej troski. Jeżeli jednak pies osiągnie
9 miesięcy, a wciąż brakuje niektórych zębów stałych, to radzimy kontakt
z weterynarzem. Specjalista będzie w stanie ocenić stan jamy ustnej psa i stwierdzi, czy wymaga ingerencji stomatologicznej.

Ile zębów ma pies?

Większość psów ma tę samą liczbę zębów. Jednakże liczba zębów u psów dorosłych jest inna niż u szczeniąt. Szczenięta z reguły mają w sumie 28 zębów, gdy wyrosły już wszystkie zęby mleczne. Jest ich 14 w szczęce górnej i 14 w szczęce dolnej. W okresie szczenięcym zęby pełnią kluczową rolę w procesie przechodzenia z miękkiej karmy matki do stałego pożywienia. Jest to etap, w którym zaczynają się rozwijać swoje umiejętności żucia i gryzienia. 

Gdy pies osiągnie wiek dojrzały, będzie miał całkowicie nowe, liczniejsze uzębienie. Dorosły pies powinien mieć w sumie 42 zęby: tj. 20 w szczęce górnej i 22 w dolnej. Jeżeli dorosły pies ma mniej zębów niż 42, to może wynikać z tego, że stracił lub złamał ząb. To zazwyczaj zdarza się, gdy pies nosi w pysku przedmioty, których nie może złamać, jak np. kamienie lub grube patyki. Jeżeli zauważysz, że pies ma ułamany lub brakujący ząb, zalecamy kontakt z lekarzem weterynarii, który powinien być w stanie pomóc twojemu pupilowi.

Przysmaki dentystyczne 

Jeżeli poszukujesz zdrowego sposobu na utrzymanie higieny jamy ustnej psa, to rozważ smakowity przysmak dentystyczny, np. Purina DentaLife. Każdy przysmak jest nie tylko apetyczny, ale pomaga również czyścić psie zęby. Aby zdobyć więcej informacji o produkcie DentaLife i jego korzyściach dla zdrowia, poznaj nasze produkty. Jeżeli szukasz więcej informacji o zdrowiu psich zębów, odwiedź naszą stronę na temat pielęgnacji zębów.