Tobie było dane dokonać takiego wyboru, a Twojemu kotu? Wasza relacja opiera się na wzajemnym wyborze, jak więc możesz mieć pewność, że Twój kot jest z Tobą szczęśliwy?
Koty są naszymi zwierzętami domowymi, więc to my, jako ich opiekunowie, podejmujemy decyzje dotyczące ich żywienia, zdrowia, wygody i nauki. To wszystko skłania nas do myślenia, że wybór kota, który będzie z nami mieszkał, jest jednostronną decyzją. Koty jednak zawsze mają wolną wolę. Na przykład często wyróżniają jedną osobę w rodzinie, a nawet może się zdarzyć, że wprowadzają się z własnej woli, bez zaproszenia!
Zrozumienie podstaw kociej psychologii i zachowania jest bardzo ważne, aby ułatwić Twojemu kotu adaptację w nowym domu i zapewnić mu szczęśliwe życie. Poza kwestiami podstawowymi, takimi jak pożywienie i schronienie, koty poszukują również bezpieczeństwa i wygody. Dlatego też w naturalny sposób nawiązują bliską więź z osobami zapewniającymi im najlepszą równowagę emocjonalną, dobrostan oraz zachowującymi się w sposób kojący.
Kot nadmiernie przywiązany do człowieka
Pomimo swej niezależnej natury koty często mocno przywiązują się do swych opiekunów, czasami nawet zbyt mocno (ma to miejsce zwłaszcza w przypadku kociąt oddzielonych od matki przed ukończeniem trzech miesięcy życia).
Trudno jest oponować, gdy kot zabiega o naszą uwagę, lecz dopuszczenie do zbytniego uzależnienia emocjonalnego może prowadzić do poważnych problemów. Nadmierne przywiązanie do opiekuna może być przyczyną silnego stresu w przypadku rozłąki. Może to skutkować problemami behawioralnymi w postaci oddawania moczu w nieodpowiednich miejscach, intensywnego miauczenia i łysienia (nadmiernego linienia).
Fakt
1854 r. — Zoolog Isidore Geoffroy Saint-Hilaire utworzył dziedzinę nauki o nazwie „etologia”, zajmującą się badaniem zachowań zwierząt, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć zachowanie kotów.
Wskazówka
Aby zwiększyć niezależność Twojego kota, wyznaczaj krótkie okresy spędzane osobno i zachęcaj go do koncentrowania uwagi również na innych ludziach.