Koty mogą z powodzeniem przystosować się do życia w domu, bez wychodzenia na zewnątrz, jeśli tylko zaspokoisz ich specyficzne potrzeby związane z takim trybem życia.
Gdy widzisz swojego kota wyglądającego przez okno, myślisz pewnie - na pewno byłoby mu lepiej, gdyby mógł brykać po świeżej trawie. Nie zawsze jednak mamy możliwość zapewnić kotu wolność na świeżym powietrzu.
Czy życie kota niewychodzącego jest zawsze nieszczęśliwe?
To prawda, życie w zamknięciu oznacza dla kota mniej przestrzeni życiowej oraz mniej stymulujących bodźców. Mniejsza aktywność fizyczna wiąże się z poświęcaniem większej ilości czasu na odpoczynek, pielęgnację i jedzenie. Brak stymulujących bodźców może wywoływać nudę lub niepokój, natomiast brak aktywności fizycznej zmniejsza zapotrzebowanie kota na energię, a co za tym idzie, powoduje zwolnienie metabolizmu i zwiększa ryzyko otyłości aż o 40%. Ponieważ kot niewychodzący w mniejszym stopniu odczuwa zmianę pór roku, może też linieć przez cały czas, nie tylko okresowo. To z kolei oznacza, że może połykać duże ilości sierści podczas czyszczenia futerka, co prowadzi do powstawania kul włosowych w żołądku.
Szczęśliwy kot niewychodzący
Zapewniając kotu interaktywne otoczenie w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją i żywieniem, można sprawić, że jego życie w domu będzie równie ekscytujące i ciekawe, co na zewnątrz. Przede wszystkim należy zadbać, aby przestrzeń domowa jak najlepiej odzwierciedlała warunki życia na dworze. Należy mu na przykład zapewnić dostęp do miejsc na różnych wysokościach, kilka miejsc odpoczynku do wyboru oraz ustawić miseczkę z jedzeniem daleko od kuwety. Następnie należy zadbać o odpowiednią stymulację. Baw się ze swoim kotem i zapewnij mu zajęcie na czas Twojej nieobecności, na przykład w postaci zabawki, z której można wydostać podczas zabawy niskokaloryczne przysmaki. Więcej pomysłów na zabawki i zabawy znajdziesz w artykule jakie zabawki są najlepsze dla kota. Na koniec, dbaj o sierść swojego kota, regularnie go czesząc i zapewniając mu dietę bogatą w błonnik, ograniczający powstawanie kul włosowych.
Fakt
43% operacji u kotów jest wywołanych koniecznością udrożnienia układu pokarmowego zatkanego przez kule włosowe.
Wskazówka
Jeśli kot nie może skubać trawy, spraw mu kocimiętkę w doniczce. Na pewno będzie ją uwielbiał, a dodatkowo ułatwi mu ona wydalanie sierści połkniętej podczas zabiegów pielęgnacyjnych.