Życie z kotem może być źródłem mruczącej satysfakcji, a także sposobem na odgonienie codziennych trosk i stresu.
Decydując się na więcej niż jednego kota, musimy wziąć pod uwagę co jest kluczowe dla zapewnienia nam szczęśliwego współżycia. Jak żyć z wieloma kotami, aby wszyscy czuli się bezpiecznie i szczęśliwie?
Krok 1: Zapewnij odpowiednią opiekę każdemu z kotów
Decydując się na więcej niż jednego kota, musisz mieć świadomość, że zwiększy to koszty utrzymania wszystkich zwierząt. Dotyczy to zarówno wydatków jednorazowych, jak zakup dodatkowej kuwety, zestawu misek, czy oznakowanie kota (np. chipem), ale także tych regularnych kosztów utrzymania związanych z opieką weterynaryjną, kocim jedzeniem oraz żwirkiem. Warto zwrócić uwagę na to ile środków miesięcznie jesteśmy w stanie wydawać na nasze zwierzęta, gdyż szczególnie w sytuacji choroby kota może się okazać, że nie jesteśmy w stanie zapewnić im godziwej opieki. Decydując się na zwierzę, jesteśmy zobowiązani dbać o jego dobrostan, w tym dobry stan zdrowia oraz odpowiednią profilaktykę.
Krok 2: Stwórz odpowiednią przestrzeń dla ludzi i zwierząt
Więcej kotów, oznacza więcej misek na jedzenie, wodę, więcej kuwet, a także punktów do drapania. Warto zwrócić uwagę na to, czy jeden kot nie broni dostępu do zasobów i uniemożliwia korzystanie z nich przez drugiego kota. Odpowiednia aranżacja przestrzeni oznacza też wygospodarowanie miejsc wypoczynku, które zadowolą każdego z kotów. Koty żyją w przestrzeni trójwymiarowej, dlatego pamiętaj, aby organizować ją także w górę, a nie tylko na podłodze. Twoje koty będą zachwycone przejściem pod sufitem po regałach i szafach, na które można zbudować „schodki” z przymocowanych do ściany półek oraz drapaka. Pamiętaj, że koty nie tworzą hierarchii, przez co to, kto, gdzie leży, będzie ulegać zmianie na przestrzeni czasu i może być uzależnione od wielu czynników (nawet od tego czy kot nie jest np. chory).
Kluczowe jest zapewnienie kilku miejsc z dostępem do wody, tak aby spełnić potrzeby każdego z kotów, niezależnie od tego, jakie mają preferencje. O tym jak ważna jest woda w życiu kota przeczytasz [tutaj]. Do tego każdy kot będzie potrzebował dostępu do kluczowych zasobów, odpowiednio umiejscowionych w domu. Nie jest to proste, jednak nie oznacza, że każdy kot musi mieć swoje indywidualne akcesoria. Najważniejsze, to odpowiednie stopniowe wprowadzanie zmian i obserwacja, jak zwierzęta akceptują nasze aranżacje oraz zmiany ich środowiska.
Pamiętaj też, że musisz zabezpieczyć koty przed dostępem do groźnych dla ich zdrowia przedmiotów. Począwszy od środków czystości i chemii gospodarczej, poprzez toksyczne rośliny doniczkowe, po potencjalnie niebezpieczne warzywa i owoce (które mogą leżeć na wierzchu w Twojej kuchni). Niebezpieczne dla zdrowia Twojego kota mogą być rzeczy spotykane na co dzień w Twojej kuchni, a koty chętnie chodząc po blatach mogą chcieć ich próbować. Zobacz jakie pokarmy powinieneś chować przed swoim kotem, aby się nie zatruł.
Krok 3: Zapobiegaj i rozwiązuj problematyczne zachowania
Więcej kotów oznacza też więcej zaangażowania ludzi w opiekę nad nimi. Powinniśmy karmić je osobno, a także zapewnić im swój czas i uwagę. Wprowadzając nowego kota, powinniśmy stopniowo zwierzęta ze sobą zapoznawać, równoważąc ilość czasu poświęcanego każdemu z nich na zabawę i pieszczoty. Nie wszystkie koty mogą lub chcą bawić się razem tą samą zabawką, a my nie powinniśmy stwarzać sytuacji, w których mogą zacząć atakować się nawzajem. Dlatego warto podzielić obowiązki między domownikami i gdy jedna osoba będzie dynamiczniej bawić się z jednym kotem, druga może dokonywać czesania drugiego. Pamiętaj, że zarówno wspólna zabawa, jak i czesanie kota, to ważny rytuał budujący więź między nim a Tobą, niezależnie od tego czy Twój kot ma długie czy krótkie włosy (czy też w ogóle ich nie ma).
Jeżeli zaobserwujesz problematyczne zachowania u swoich kotów, czy nawet tylko u jednego z nich, zadaj sobie trzy pytania:
- Czy Twój kot na pewno jest zdrowy i ma aktualną profilaktykę weterynaryjną?
- Czy wszystkie koty mają dostęp do kluczowych zasobów (m.in. jedzenie, woda, kuweta, miejsce wypoczynku)?
- Czy Twój kot ma z Tobą regularny kontakt na miarę jego potrzeb?
Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiesz przecząco, podejmij odpowiednie kroki, aby zmienić ten stan. W pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem weterynarii, sprawdź, czy kot ma dostęp do misek etc., a w dalszej perspektywie przeanalizuj aranżację mieszkania oraz swoje możliwości czasowe. Jeżeli masz problem ze znalezieniem źródła dyskomfortu swojego kota, sięgnij po pomoc dyplomowanego specjalisty zwierzęcych zachowań, którego poleci Ci Twój lekarz weterynarii.