A więc zdecydowałeś się na posiadanie kota i czeka Cię ekscytujący czas! Musisz jednak pomyśleć wpierw o kilku ważnych rzeczach. Ten poradnik podpowie Ci co będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego nowego kociego przyjaciela.
Hodowla, czy schronisko?
Zastanawiając się nad tym skąd wziąć kota, weź pod uwagę, że hodowca jest w stanie zaoferować Ci wiedzę o zwierzęciu na poziomie, o jaki trudno będzie w schronisku dla zwierząt. Ogólnie mówiąc, możesz być pewny, że zwierzę pochodzi z dobrego środowiska i jako młode kocię zostało poddane właściwej socjalizacji.
Hodowca będzie w stanie także udzielić Ci informacji dotyczących tej konkretnej rasy, jak i historii występowania ewentualnych wrodzonych lub dziedzicznych problemów zdrowotnych.
Z kolei wzięcie zwierzęcia ze schroniska oznaczać będzie, że dajesz stały dom kotu, który prawdopodobnie ma za sobą trudny okres i z wdzięcznością przyjmie trochę uczucia oraz uwagi. Możesz nie znać historii tego zwierzęcia i nie masz gwarancji dobrego przystosowania społecznego do nowego środowiska- jednakże wszystkie dobre schroniska prowadzą ocenę behawioralną znajdujących się pod ich opieką kotów i starają się dobrać potencjalne nowe środowisko do potrzeb zwierzęcia.
Ponadto, większość kociąt i kotów, które są adoptowane ze schronisk, mają za sobą gruntowną weterynaryjną ocenę stanu zdrowia i mogą być już po zabiegu kastracji, jak również po szczepieniu i odrobaczaniu.
Dachowiec, czy konkretna rasa?
Charakter i temperament są niezwykle ważne przy wyborze kota, z którym chcesz dzielić dom. Wiele ras kotów cechują dziedziczne aspekty ich usposobienia. Może to być pomocny wskaźnik przy podejmowaniu decyzji- ale niestety, nie jest gwarancją cech charakteru!
Odwieczna dyskusja “natura czy wychowanie” nigdzie nie pasuje lepiej, jak do tematu kotów. Okres socjalizacji młodych kociąt, jak również szkolenie, któremu są poddawane w pierwszym roku życia ma kluczowe znaczenie dla kształtowania ich usposobienia w dorosłym życiu. Usposobienie europejskich kotów krótkowłosych, jak i długowłosych nie wykazuje silnych naleciałości rasowych, ale ma równie indywidualne cechy, jak u każdego innego kota i również podlega tym samym wpływom szkolenia i środowiska.
Kocięcie, czy dorosły kot?
Kocię to urocze połączenie puszystości i figlarności, ale wymaga także dużej ilości czasu i cierpliwości! Jeśli koniecznie chcesz mieć w domu kocię, bądź gotowy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu każdego dnia, aby mógł wyrosnąć na zdrowego, szczęśliwego kota. Większość kociąt wziętych z hodowli i schronisk będzie mieć za sobą przynajmniej rozpoczęcie nauki korzystania z kuwety. Ale będziesz musiał je kontynuować, a jeśli chciałbyś aby kot swoje potrzeby załatwiał poza domem, również będziesz musiał nauczyć go tego w okresie rozwoju.
Ponadto, kocięta trzeba nauczyć, że używanie zębów i pazurów nie jest najwłaściwszą metodą interakcji podczas zabawy z ludźmi. Nauka ta wymaga czasu i cierpliwości. Dobrą informacją jest to, że kocięta zwykle szybko się uczą, a kocięta sprowadzone do domu w młodym wieku mogą również wytwarzać bardziej ścisłą więź ze swoimi właścicielami, szczególnie, gdy są jedynymi kotami w domu.
Z drugiej strony, dorosłe i bardziej dojrzałe koty będą mieć już rozwinięte usposobienie i temperament- co może pomóc w decyzji, czy będą dopasowane do Twoich oczekiwań względem poszukiwanego typu kota. Dorosłe koty powinny być już nauczone zachowania czystości i poddane socjalizacji z człowiekiem. Mówiąc ogólnie, dorosłe koty również dość łatwo adaptują się w nowych środowiskach, szczególnie gdy są one podobne do tych, do których przywykły.
Tryb życia
Jest to prawdopodobnie najważniejszy czynnik kształtujący wybór właściwego kota. Czy spędzasz długie godziny w pracy poza domem, czy też masz dom pełen małych dzieci- kluczowe jest, aby Twój tryb życia odpowiadał kotu, którego staniesz się właścicielem. Wśród kotów, tak jak wśród ludzi, będą takie, którym odpowiadać będzie towarzystwo małych dzieci, inne natomiast wolały będą spokój.
Ogólnie mówiąc, koty są zwierzętami o nature samotniczej i lepiej żyje im się w domach, gdzie są jedynym kotem. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy myślisz o nabyciu nowego kota, podczas gdy w Twoim domu jest już koci rezydent. Niepotrzebny stres pojawić się może zarówno u kotów, które muszą przystosować się do tej sytuacji, jak i u ludzi, którzy muszą im w tej adaptacji pomóc.
Musisz rozważyć także, czy chcesz kota niewychodzącego, czy też takiego, któremu umożliwisz swobodne wychodzenie z domu. Koty niewychodzące będą stale wymagać poświęcania im więcej czasu i uwagi, gdyż muszą polegać na Tobie w kwestii zabawy, aktywności ruchowej i zaspokajania innych ich naturalnych instynktów (takich jak instynkt łowiecki i drapieżnictwo), które blokowane są przez pozostawanie w zamknięciu.
Ogólnie rzecz biorąc, decyzja o wprowadzeniu do rodziny puchatego kociego rezydenta to ważny krok i ekscytujący czas. Teraz jednak trzeba rozważyć rozmaite aspekty Twojego trybu życia i domu, abyś mógł wybrać kota, który do Ciebie pasuje.