Podczas gdy większość właścicieli w Europie pozwala swoim kotom na wychodzenie na zewnątrz, niektórzy decydują się dla nich na tryb życia kota niewychodzącego. Ten artykuł omawia niektóre zalety i wady obu rozwiązań.
Zalety niewychodzenia
Dopiero z pojawieniem się żwirku dla kotów w latach 50-tych właściciele mogli z łatwością zdecydować o niewychodzącym trybie życia dla swojego zwierzęcia. Od tego czasu zaobserwowano u kotów niewychodzących tendencję do wiekszej przeciętnej długości życia, niż u kotów wychodzących.
Jest tak, ponieważ koty niewychodzące mniej narażone są na:
- Kradzież- wraz z coraz bardziej wartościowymi rasami utrzymywanymi jako zwierzęta domowe, wzrasta liczba ich kradzieży.
- Zaginięcie- koty wychodzące zostają czasem uwięzione w garażach, szopach, lub nawet w bagażnikach samochodów.
- Wypadki drogowe- jest to główna przyczyna śmierci kotów, szczególnie młodych, które jeszcze nie zaznajomiły się z niebezpieczeństwami związanymi z ruchem samochodowym.
- Atak drapieżnika- koty niewychodzące w oczywisty sposób chronione są przed lisami i innymi drapieżnikami.
- Walki- o ile nie pokłócą się z innymi kotami w domu, koty niewychodzące mogą unikać bójek z innymi kotami i psami.
- Zatrucie- chociaż nie zdarza się to często, koty wychodzące czasem przypadkowo spożywają szkodliwe substancje, takie jak płyn chłodniczy, trutka na ślimaki lub szczury.
- Choroby zakaźne- koty niewychodzące chronione są przed chorobami, które przenoszą się poprzez bliski kontakt między kotami. Jednak niektóre mikroorganizmy i pasożyty mogą być wnoszone do domu przez ludzi na butach lub ubraniach. Należy zauważyć, że niewychodzące koty dla pozostania w dobrym zdrowiu również potrzebują szczepień i odrobaczania.
- Ochrona- tryb życia kota niewychodzącego zmniejsza ryzyko nadmiernej aktywności łowieckiej i zabijania ptaków, szczególnie w okresie rozrodczym.
Wraz z wiekiem, koty mogą naturalnie wybierać spędzanie większej ilości czasu w domu. Niektóre starsze koty mogą nawet wybrać komfort i bezpieczeństwo spędzania go całkowicie w domu.
Korzyści wynikające z wychodzenia kota z domu
Pomimo zalet wynikających z pozostawania w domu, wypuszczanie kota na zewnątrz ma również swoje zalety.
Główna z nich dotyczy zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia Twojego kota. Koty są stworzone do polowania i znakowania swojego terytorium i wykorzystują do tego swój wysoko rozwinięty zmysł węchu, słuchu i dotyku, jak również wzrok wyspecjalizowany w tropieniu i polowaniu.
Pozwolenie kotu na wychodzenie z domu pozwala mu na zaspokajanie w pełni swoich kocich instynktów, co może być przyczyną tego, że koty wychodzące wykazują mniej problemów psychicznych lub behawioralnych, niż te przebywające przez cały czas w domu. Ponadto, koty wychodzące mają większą możliwość aktywności fizycznej, są więc mniej podatne na Otyłość i związane z nią problemy zdrowotne.
Wybór należy do Ciebie
Ponieważ oba rozwiązania mają swoje dobre, jak i złe strony, nie ma złego i dobrego wyboru, gdy chodzi o wybór trybu życia dla Twojego kota. Jakkolwiek postanowisz, najważniejszą sprawą pozostanie zapewnienie mu wysokiej jakości opieki, dobrego żywienia i wielu bodźców dla wsparcia jego kondycji psychicznej.