Gdy już wybrałeś nowego szczeniaka, prawdopodobnie upłynie trochę czasu, zanim będziesz mógł powitać go w domu.
Czas ten może się wydać wiecznością, ale aby przygotować się na jego przybycie, masz wiele rzeczy do zrobienia. Nawet jeśli do Twojego domu przybywa dorosły pies, dom i ogród wciąż mogą stanowić zagrożenie, więc musisz wiedzieć na co uważać.
Bezpieczeństwo wewnątrz domu
- Zamontuj na dolnych szafkach w kuchni blokady drzwiczek przeznaczone do ochrony dzieci, szczególnie gdy w środku znajdują się środki czyszczące.
- Wszystkie ciągnące się kable ukryj za meblami. Na kable można również nałożyć grubą osłonę w formie rury (dostępna w sklepach elektrycznych lub euro-AGD), aby uniemożliwić ich pogryzienie. Zamykaj klapę w toalecie, gdyż niektóre psy mogą polubić picie wody z toalety. Bądź przygotowany. Na wszelki wypadek zmień środek do czyszczenia toalet na nietoksyczny (najbezpieczniejsze jest skuteczne uniemożliwienie psu dostępu do tego źródła wody).
- Psom brakuje naszego poczucia wysokości i głębokości. Jeżeli mieszkasz w wysokim budynku lub jeżeli Twój pies ma dostęp do okien i tarasów na piętrze, zastosuj ścianki i bezpiecznie rozmieszczone pręty, aby zapobiec wyskoczeniu lub przypadkowemu wypadnięciu przez okno balkonowe lub tarasowe.
- Na śliskie linoleum i podłogę drewnianą połóż antypoślizgową matę lub wykładzinę dywanową w miejscach, w których Twój pies będzie prawdopodobnie szybko się przemieszczał. Przypadkowe poślizgnięcie może skutkować poważnym urazem, takim jak zerwanie więzadła krzyżowego, a nawet nieodwracalne uszkodzenie stawów.
- Jeżeli masz małego szczeniaka lub psa w starszym wieku, barierka zamontowana na szczycie schodów może zapobiec przypadkowemu upadkowi i poważnemu urazowi. Korzystaj z klatek dla psów i barierek, aby uniemożliwić dostęp szczenięciu lub dorosłemu psu do potencjalnych niebezpieczeństw, gdy są bez opieki.
- Usuń lub unikaj trucizn, w tym toksycznych roślin (patrz niżej), silnie działających chemicznych środków czyszczących i środków owadobójczych. Tam, gdzie to możliwe rozważ zastosowanie alternatywnych, ekologicznych produktów.
- Drzwi piekarnika, lodówki, kuchenki mikrofalowej, zmywarki, suszarki i pralki muszą być stale zamknięte. Umieść na nich informacje dla przypomnienia domownikom, aby sprawdzali je w środku, gdyż ciepła suszarka może być dla małego szczenięcia komfortowym miejscem do spania.
- Zapalone świece, kadzidełka lub lampy olejowe to proszenie się o kłopoty - zgaś wszelkie otwarte płomienie i załóż osłony na wszelkie piecyki.
- Nawet środowisko mieszkania może osiągać skrajne temperatury. Ostrzyżenie długowłosego psa na okres letni zapewni mu komfortowe uczucie chłodu, w skrajnie gorące dni powinieneś zapewnić wentylatory i nawilżacze.
Trzymaj psa z dala od niebezpiecznych roślin
Liczne rośliny, krzewy i drzewa są dla psa trujące. Powinieneś zawsze zniechęcać psa do gryzienia czegokolwiek, co znajdzie w ogrodzie i kontaktować się z lekarzem weterynarii, jeżeli masz obawy, że zjadł coś niebezpiecznego. Jeżeli wolisz wybrać wariant bezpieczny, należy usunąć wszystkie toksyczne rośliny. Każda roślina która po naruszeniu pędu wydziela lepki sok, lub ma intensywne kolory może być potencjalnie trująca dla Twojego psa. Uważaj na wszystkie rośliny cebulowe. Te najpopularniejsze, na które powinieneś uważać w swoim ogrodzie to między innymi:
- Rośliny domowe - Filodendron, Jemioła, Wilczomlecz.
- Rośliny ogrodowe - Lilia, Azalia, Żonkil, Pomidor, Naparstnica, Cis, Hortensja.
Jeżeli Twój pies zje część potencjalnie trującej rośliny, idź prosto do lekarza weterynarii, jeśli to możliwe zabierając ze sobą roślinę lub to co z niej zostało.
Bezpieczeństwo na zewnątrz
Ogród może być dużą atrakcją dla nowo przybyłego psa, ale otwarte przestrzenie mogą być pełne niebezpieczeństw:
- Twój ogród powinien być całkowicie ogrodzony, ogrodzeniem o właściwej wysokości dla rasy, której psa kupujesz (większość psów średnich ras wymaga ogrodzenia o wysokości przynajmniej 180 cm).
- Sprawdź, czy nie ma żadnych szpar, przez które mógłby się przecisnąć szczeniak, upewniając się, że deski ogrodzeniowe tkwią głęboko w ziemi lub pokryj siatką pas ziemi szerokości 90-120 cm od krawędzi ogrodu do wewnątrz. W szczególności teriery i inne norowce bardzo lubią kopać, szybko tworząc sobie furtkę na zewnątrz ogrodu.
- Regularnie sprawdzaj, czy płot okalający ogród nie wymaga jakichkolwiek napraw i pozyskaj całą rodzinę do pomocy przy kontrolowaniu lub zamykaniu bram.
- Baseny i stawy również powinny być trwale ogrodzone lub pewnie przykryte, gdy nie są używane przynajmniej dopóki Twój pies jest szczeniakiem.
- Jeżeli jesteś zapalonym ogrodnikiem, odgrodź swoje cenne petunie! Zastanów się nad wybudowaniem dla swojego szczenięcia piaskownicy lub zagłębienia z błotem, aby mogło w nim kopać.
- Zapewnij schronienie przed wiatrem i wodą, jeżeli Twój pies spędza część dnia lub nocy w ogrodzie. Profesjonalna buda z przedsionkiem, powinna spełniać swoją rolę. W nadzwyczaj gorące lub zimne dni nawet psy stale mieszkające na zewnątrz trzeba zabrać do domu, np. do uprzątniętego garażu.
- Gdy wycofujesz swój samochód na podjeździe, rób to ostrożnie, upewniając się, że na Twojej drodze nie ma psa. Szczenięta są czasem podekscytowane jadącym samochodem, więc powstrzymuj swojego psa, gdy zaczynasz wycofywać samochód. Poproś kogoś z rodziny o pomoc w nauczeniu psa już od szczenięcia, aby siedział np. na tarasie dopóki nie wyłączycie silnika.
- Powierzchnia niektórych dróg i chodników może drażnić łapy Twojego psa. Zimą unikaj dróg posypanych solą i gorącego asfaltu latem.
- Usuń drabiny i wszystko, na co Twój pies mógłby poczuć ochotę się wspiąć, szczególnie jeżeli prowadzą one na balkony lub płaskie dachy.
- Nie wysypuj w ogrodzie łupin kakaowca, jako alternatywy dla kory, gdyż są one trujące dla psa.
- Upewnij się, że wybierasz do swojego ogrodu rośliny przyjazne psu, aby ograniczyć ryzyko zatrucia i podrażnień skóry. Lekarz weterynarii powinien móc doradzić Ci, które gatunki są bezpieczne.
- Nigdy nie stosuj trutki na ślimaki (o ile nie są bezpieczne dla zwierząt domowych), gdyż są ekstremalnie toksyczne, a zjedzenie trutki lub zatrutego ślimaka kończy się śmiercią dla Twojego psa. Ustal z najbliższymi sąsiadami, aby ostrzegli Cię, gdy postanowią zastosować pestycydy.
- Upewnij się, że pies nie ma dostępu do garażu, gdyż produkty eksploatacyjne do samochodu, takie jak płyn do spryskiwaczy czy do chłodnic są wysoce toksyczne.