Twój ulubieniec, nasza pasja
Opieka nad terierem i jamnikiem

Opieka nad terierem i jamnikiem

Teriery i jamniki to wyjątkowe psy, które kochają bieganie, eksplorowanie, gonienie i kopanie dołków – może są małe, ale mają w sobie dużo uczuć i wspaniałą zajmującą naturę.

A oto typowe przykłady ras psów z tej grupy:

  • West Highland White Terrier zwany popularnie “westik”
  • Parson Russell Terrier
  • Jack Russell Terrier
  • Bullterrier
  • Border Terrier
  • Yorkshire Terrier
  • Jamnik krótkowłosy
  • Jamnik szorstkowłosy

Twój pies jest terierem lub jamnikiem, co oznacza, że uwielbia eksplorować, kopać i gonić, a także rzucać się na piszczące zabawki. Ma również naturalną potrzebę szczekania w momentach ekscytacji, lubi rozrywać papier i zabawę w przeciąganie liny z tobą lub innymi psami. Teriery często znane są ze swojego uporu, wytrwałości, odwagi i wrodzonej chęci do zwiedzania tuneli i ciemnych dziur. Wiele psów z grupy terierów jest małych i zwrotnych, co sprawia, że są idealnymi odkrywcami.

Ruch i zabawa

Teriery i jamniki kochają otwarte przestrzenie i jak na swój mały rozmiar mają bardzo dużo energii. Zazwyczaj są szybkie i zwinne, w ogrodzie i na spacerze będą polować na wszelkie szkodniki, a nawet inne psy, entuzjastycznie ruszą za nimi w pogoń przez gęste podszycie, nad lub pod ogrodzeniami w każdym terenie.

Samodzielna zabawa

Teriery są niezależne, ale przywiązują się do swoich opiekunów. Potrafią same sobie zapewnić rozrywkę, ale także wymuszają poświęcenie im uwagi. Zwykle psy chętnie same się bawią, jeśli mają odpowiednie i bezpieczne zabawki. Aby uniknąć frustracji i zaburzeń zachowania, należy poświęcać im codziennie czas na wspólne aktywności.

Tak jak teriery, również jamniki mają charakter skory do zabawy. Dobrą formą zabawy dla nich będzie polowanie na zabawkę, najlepiej wypełnioną smakołykami, którą mogą wykopać gdzieś w ogrodzie, w piaskownicy czy w psim basenie z piłkami. Przeznaczając część terenu tylko dla psa, z daleka od placu dla dzieci, damy psu możliwość zaspokojenia potrzeby kopania – oby tylko z daleka od rabat kwiatowych!

Teriery i jamniki lubią niszczyć piszczące i miękkie zabawki, dlatego też zanim je im dasz sprawdź, czy nie mają niebezpiecznych odczepianych elementów- czy innych części, które grożą połknięciem lub zadławieniem. Regularnie sprawdzaj stan piszczących zabawek by upewnić się, że piszczałka nie wypadnie i nie zostanie pomyłkowo potraktowana jak smaczna nagroda. Dając terierom i jamnikom piłkę do zabawy, zawsze sprawdź, czy jest odpowiednio duża, aby nie została połknięta.

Warto część dziennej porcji suchej karmy podawać w zabawkach interaktywnych - z szufladkami, dźwigniami i przesuwanymi klockami, które zmuszą Twojego psa do aktywności psychicznej, by dostać się do środka. Doskonale sprawdzi się też mata węchowa, którą możesz samodzielnie wykonać z wycieraczki gumowej oraz pociętego na frędzle koca polarowego. Połącz jego plan posiłków z małą dozą interaktywnej zabawy.



Zabawa z psem rasy terier lub jamnik

Wyprowadzaj swojego małego psa na smyczy, by bezpiecznie odkrywał miejskie okolice. Twój jamnik czy terier również bardzo polubi bieganie swobodne po bezpiecznej okolicy – może być to bieganie za piłką czy aportem w parku na wyznaczonej do tego przestrzeni.

Pamiętaj, aby idąc z psem myśliwskim do lasu mieć długą smycz typu lina - jak wymaga tego polskie prawo, aby dać mu trochę radości pobuszowania w zaroślach, ale nie straszyć naturalnie mieszkających tam dzikich zwierząt.

Spacer z terierem lub jamnikiem może się przerodzić w nieoczekiwaną przygodę – dlatego zapewnij mu bezpieczeństwo trenując komendę odwołania, ale nie zdziw się, jeśli nie zawsze posłucha podczas swojej gonitwy i staraj się jednak asekuracyjnie trzymać go na smyczy, w miejscach w których może łatwo pognać za zapachami. Dlatego warto kontrolować te zapędy i uczestniczyć z nimi w zorganizowanych spacerach wykorzystujących elementy pracy węchowej, takie jak mantrailing czy nosework.

Niech spacery będą urozmaicone - te bystre psy lubią nowe otoczenie i zapachy, gdzie mogą penetrować podszycie, kopać i wyładować energię. Im więcej mogą robić w czasie aktywności, tym bardziej zadowolone będą później i mniej będą rozrabiać w domu.

Psy te zwykle bardzo lubią zabawę w przeciąganie liny; ich silne szczęki i determinacja czynią z nich bardzo trudnych przeciwników, pomimo ich małego rozmiaru. Bądź ostrożny i baw się delikatnie, gdyż jamniki mają delikatne, długie kręgosłupy. W tego rodzaju zabawę mogą się bawić tylko dorośli, dzięki czemu unikniemy wypadków – nawet mały, przyjaźnie nastawiony terier może pociągnąć dziecko lub niechcący złapać za rękę, gdy podekscytowany będzie chciał odebrać zabawkę.

Wiele ras z grupy terierów i jamników jest bardzo skocznych - uwielbiają gonić i skakać za poruszającymi się obiektami. Wypróbuj puszczanie dla nich baniek mydlanych – świetna zabawa dla każdego, zwłaszcza dla dzieci, które połączą zabawę z psem z puszczeniem baniek. Nigdy nie zostawiaj jednak psa z dzieckiem poniżej 12 roku życia i asekuruj taką zabawę. Pilnuj też, aby Twój ulubieniec nie nałapał zbyt dużo mydlin, gdyż może się nabawić poważnych niestrawności.

Więź emocjonalna

Opiekując się jamnikiem czy terierem powinniśmy mieć na względzie ich wrodzone potrzeby. Psy te często są pewne siebie, energiczne i otwarte. Bierze się to stąd, że były hodowane do ciężkiej pracy myśliwskiej – musiały wchodzić pod ziemię i tropić szczury i borsuki – a to niełatwi przeciwnicy! Nawet teriery, które nigdy nie widziały gryzonia potrafią zadzierać z innymi zwierzętami, dlatego też wczesna i gruntowna socjalizacja oraz trening są szczególnie ważne przy psach tych ras. Jeśli rozważasz wzięcie drugiego psa, żeby pierwszy miał towarzystwo, weź psa o przeciwnej płci, gdyż szanse na przyjaźń między nimi wtedy ogromnie wzrosną. Zwykle psy różnych płci dobrze się dogadują i rzadziej ze sobą rywalizują. Od razu porozmawiaj z lekarzem weterynarii o sterylizacji obu psów w odpowiednim wieku.

Jeśli masz teriera, wzięcie psa innej rasy też jest dobrym rozwiązaniem. Inne psy myśliwskie czy gończe mają nieco inne potrzeby niż teriery, więc będą się dobrze dogadywać w zabawie i jest mniejsza szansa o rywalizację. Jamniki zwykle dogadują się z innymi jamnikami, więc będziesz cieszyć się opieką nad zabawną parką lub gromadką.

Czy masz jednego, czy więcej terierów lub jamników, możesz umocnić więź pomiędzy Tobą a psami poprzez regularne zabawy, treningi i ćwiczenia. To niezbędne dla psychicznego i fizycznego zdrowia twojego psa, ale nie zapominaj też, że samo spędzanie czasu z psem jest również czymś bardzo istotnym i wartościowym.

Po wyczerpującym treningu wieczorem chętnie utną sobie drzemkę u twoich stóp lub na kolanach, podczas gdy ty będziesz czytać lub oglądać telewizję.

Teriery i jamniki to rasy, które generalnie preferują schronienia typu budki (z transportera lub materiałowe) i lubią mieć spokój we własnym legowisku. Jeśli Twój pies korzysta z klatki - na górze i trzech bokach rozłóż koc, aby psu, który tak bardzo lubi podziemne tunele było jeszcze przyjemniej. W środku umieść wygodne posłanie i bezpieczne gryzaki którymi nie może się udławić.

Taka buda w domu to wspaniałe miejsce, gdzie pies może pozostać sam, bez nadzoru, dzięki czemu on i twój dobytek pozostaną bezpieczne. Ważne jest, aby od małego przyzwyczajać te nieduże psy do krótkich okresów samotności, kiedy to przez kilka godzin będą sobie drzemać w swoim bezpiecznym psim pomieszczeniu, a nawet psim pokoju.

Zanim wyjdziesz z domu dopilnuj, by pies się wybiegał i załatwił swoje potrzeby, ukryj gdzieś zabawkę ze smaczkami, by w trakcie twojej nieobecności mógł ją znaleźć. To pomoże zapobiec szczekaniu lub destrukcyjnym zabawom. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny i może wymagać innego rozwiązania.

Szkolenie teriera lub jamnika

Pomimo tego, że twój terier czy jamnik jest psem dobrze zsocjalizowanym, wyszkolonym i posłusznym, to w sytuacji, gdy inny pies go zaczepi może nie chcieć się wycofać. Mając to w pamięci regularnie z nim ćwicz, aby mieć pewność, że zawsze uzyskasz jego uwagę, a na spacerach bądź czujny w razie trudnej sytuacji z obcym psem.

Dobrym pomysłem jest wyszkolenie teriera lub jamnika by reagował na uciszenie. Teriery szybko reagują na gości, czy niecodzienne hałasy ostrzegawczym szczekaniem. Niektóre psy bywają bardziej uporczywe od innych, więc nauczenie ich reagowania na komendę „daj głos” i „cisza” przyda się, by mieć spokojniejsze życie. Jeśli nauczysz teriera szczekać na zawołanie, nie tylko będzie szczekać, gdy jest to dogodne dla was obojga, na przykład na spacerze, ale również łatwiej będzie ci uciszyć psa, gdy będzie szczekać w domu.

Wiele terierów i jamników lubi siedzieć na parapetach okiennych czy innych meblach i po prostu wyglądać przez okno. Aczkolwiek, jeśli twój pies chętnie szczeka, ogranicz mu dostęp do podglądania zewnętrznego świata, by nadmiernie go nie pobudzać i naucz komendy „cisza” – dzięki temu dom stanie się spokojniejszym miejscem dla was obojga.

Gdy zdarza się, że nie jesteś w stanie zapewnić swojemu terierowi czy jamnikowi odpowiedniego ruchu na dworze, wykorzystaj ćwiczenia i zabawy w domu, na przykład poszukiwanie jedzenia w macie węchowej lub w zabawce interaktywnej, to pomoże uniknąć nudy i da wiele radości.

Żywienie teriera lub jamnika

Żywienie to kluczowa część opieki nad terierem i jamnikiem. Ponieważ jedzenie u psa to jedna z tych rzeczy, która go uszczęśliwia, jest wiele więcej sposobów na karmienie pupila, niż po prostu podanie mu miski karmy dwa razy dziennie. Zamiast tego, możesz przedłużyć czas posiłków i je uatrakcyjnić wymyślając różne formy dostarczenia swojemu ulubieńcowi dziennej racji żywieniowej.

Karmienie teriera czy jamnika może być zabawne, ale i praktyczne. To rasy z wrodzonym pragnieniem polowania i kopania, można je stymulować poprzez włożenie 30% dziennej porcji karmy do psiego basenu z piłkami czy rozrzucenia i ukrycia ich w macie węchowej, by pies mógł ją wytropić.

10% dziennej porcji żywieniowej umieść w różnych zabawkach na smaczki (np. kula smakula, lub gumowe zabawki z jeżykiem do gryzienia) i daj psu do zabawy, a kolejne 5% podawaj jako nagrodę za posłuszeństwo i wykonane sztuczki z ręki. Pozostałą część karmy podawaj psu w codziennych dwóch lub trzech posiłkach (rano, popołudniu i wieczorem), wykorzystując do tego miskę z labiryntem lub wypustkami.

Jeśli podajesz swojemu psu mokrą karmę - jako nagrody podczas szkolenia podaj mu bardziej poręczne przekąski, ale pamiętaj by uwzględnić ich ilość w jego dziennym zapotrzebowaniu pożywienia. Karm psa co najmniej dwa razy dziennie, możesz też rozdzielić karmienie na 1 główny posiłek, a 4-5 mniejszych porcje z drugiego posiłku umieścić w różnych miejscach, by twój pies musiał się nagłówkować jak je wytropić.

Jeśli przestrzegasz zaleceń karmienia, które masz na opakowaniu karmy swojego psa, monitorujesz jego wagę, dostarczasz odpowiedni poziom aktywności i utrzymujesz go w idealnej kondycji, nie musisz martwić się, jeśli ilość karmy w misce wygląda na małą.

Porcja dzienna karmy suchej jest 2-3 razy mniejsza niż karmy mokrej, czy jedzenia gotowanego (które powinieneś skonsultować ze specjalistą i wzbogacić w odpowiednie suplementy). Przeciętnie karmy suchej pies 5 kg powinien otrzymywać około 100g dziennie, a 12 kg ok. 200g dziennie (pamiętaj, aby dawkowanie sprawdzić na opakowaniu danej karmy, gdyż różnią się one między sobą).

Natomiast jedzenia mokrego w puszkach - przeciętnie pies 5 kg zjada całą puszkę ok.400 g, a pies 12 kg zjada 2 takie puszki, czyli potrzebuje na cały dzień już ok. 800g. Zanim powiesz, że Twój pies je za dużo, za mało – zobacz, ile w rzeczywistości ma w misce, a ile wyszczekał sobie od wszystkich członków rodziny i dostał między posiłkami. Jeśli pies dostaje swoją dzienną dawkę karmy i jest na pełnowartościowej karmie - otrzymuje wszystkie składniki odżywcze i kalorie potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania.

Z karm polecanych dla psów z grupy terierów i jamników, wyróżniają się karmy Purina® Pro Plan® z formułą OPTIDIGEST®, które mają specjalną formułę wspomagającą funkcjonowanie wrażliwego przewodu pokarmowego. Psy te mogą mieć tendencje do niestrawności, a także ich nerwowe pobieranie pokarmu może do tego predysponować. Dlatego karma wzbogacona w lekkostrawne składniki, wsparcie równowagi mikroflory jelitowej oraz specjalną glinkę, która działa jak bandaż w jelitach i pomaga usuwać z nich toksyny – będzie wsparciem dla wścibskiego teriera czy jamnika. Karma dostępna jest dla psów rosnących i dorosłych, małych, średnich czy dużych, a także wersji typu „grain free”.