Twój ulubieniec, nasza pasja
Somalijski

Somalijski

Kot somalijski jest średniej budowy, zwarty, gibki i muskularny. Głowa w kształcie klina z delikatnym zarysem i szeroko rozstawionymi czubatymi uszami. Oczy w kształcie migdałów, dość szeroko rozstawione, zwykle bursztynowe, orzechowe lub zielone; im głębszy odcień tym lepiej. Nogi długie z owalnymi łapkami z kępkami włosów. Sierść średniej długości, miękka, gęsta, przylegająca do ciała. Dorosłe koty somalijskie mają kryzę i portki, ale u kociąt tego nie widać. Na każdym włosie powinny znajdować się co najmniej trzy pasy prążków, dających wrażenie sześciu kontrastujących sekcji barw, od nasady do koniuszka. Koty somalijskie występują w 28 kolorach, zwykle są złotobrązowe z morelowym podszerstkiem z czarnymi pręgami.

Dobrze wiedzieć
  • Bardzo aktywny i ciekawski kot
  • Przyjazny, ale niezależny kot
  • Cichy kot
  • Średniej budowy rasa kotów
  • Wymaga czesania codziennie
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Kot wychodzący
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Osobowość

Koty somalijskie są bardzo inteligentne, radosne, lubią bawić się również zabawkami. Mogą być nieśmiałe i bardziej niezależne od swoich abisyńskich kuzynów, ale cieszą się z towarzystwa ludzi. Są aktywne i lubią zabawy na wolnym powietrzu.

Pochodzenie

Kraj pochodzenia: Ameryka

Kot Somalijski jest średniej budowy, zwarty, gibki i muskularny. Głowa w kształcie klina z delikatnym zarysem i szeroko rozstawionymi czubatymi uszami. Oczy w kształcie migdałów, dość szeroko rozstawione, zwykle bursztynowe, orzechowe lub zielone - im głębszy odcień tym lepiej. Nogi długie z owalnymi łapkami z kępkami włosów. Sierść średniej długości, miękka, gęsta, przylegająca do ciała. Dorosłe koty somalijskie mają kryzę i portki, ale u kociąt tego nie widać. Na każdym włosie powinny być co najmniej trzy pasy prążków kontrastujacych w barwach sekcji od podstawy do koniuszka. Somalijskie występują w 28 kolorach, zwykle są złotobrązowe z morelowym podszerstkiem z czarnymi pręgami.

Większość kotów somalisjkich jest zdrowa. Kilka chorób dziedzicznych znanych jest u ich najbliższych krewnych abisyńczyków, więc można je powiązać również z tą rasą. Abisyńskie mogą chorować na chorobę dziedziczną zwaną niedoborem kinazy pirogronianowej, która powoduje anemię. Można ją wykryć w badaniach i przyszły właściciel powinien zapytać hodowcę, czy koty są przebadane i wolne od problemu. Choroba oczu, postępujący zanik siatkówki, prowadząca do ślepoty została zdiagnozowana w kilku krajach, więc również o niej warto porozmawiać z hodowcą.

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Aby unikać kołtunów koty Somalijskie wymagą regularnego szczotkowania. Jednak, ponieważ ich sierść nie jest tak długa jak u Persów, łatwiej utrzymać ją w dobrej kondycji. Większość somalisjkich lubi czesanie, pod warunkiem, że przyzwyczajone są do tego od małego i czynność wykonywana jest regularnie. Jak wszystkie koty należy je regularnie szczepić, odrobaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

Chociaż nie są powszechnie uznawane za najlepsze dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.