Twój ulubieniec, nasza pasja
Basenji

Basenji

Ten średniej wielkości pies ma charakterystycznie zakręcony ogon i zmarszczone czoło. Ma gładką, krótką, błyszczącą sierść najczęściej rudo-białą, czarno-białą, czarną podpalaną z białym, pręgowaną, pręgowaną z białym i tricolor. Więcej szczegółów dostępnych we wzorcu rasy. Optymalna wysokość dla dorosłego psa to 43 cm w kłębie (od ziemi do najwyższego punktu tułowia) oraz 40 cm dla suki, a waga - 11 kg dla psa i 9,5 dla suki.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
  • Wymagana szersza wiedza
  • Lubi aktywne spacery
  • Wystarczą mu godzinne spacery
  • Pies średniej wielkości
  • Mało się ślini
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Cichy pies
  • Pies niestróżujący
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Osobowość

Wyjątkową cechą tych psów jest to, że nie szczekają, ale pod wpływem emocji mogą wyć! Są czujne, niezależne, inteligentne, same dbają o czystość i nie wydzielają zapachu. Basenji przypominają koty, potrafią nawet wspinać się na drzewa lub płoty! Przywiązują się do właściciela i są nieufne wobec obcych. Wchodzą w konflikt z innymi psami dlatego zaleca się wczesną socjalizację.

Pochodzenie

Kraj pochodzenia: Afryka

Basenji został wyhodowany jaki pies towarzyszący dla faraonów, jego wizerunki znajdują się na malowidłach wewnątrz egipskich piramid. Z czasem ta rasa przeniosła się do Afryki Środkowej, gdzie był wykorzystywany do polowania na szczury w kotlinie Kongo. Występujące tam duże i agresywne szczury stanowiły poważne zagrożenie dla zwierząt domowych. Pomoc psów myśliwskich była niezbędna do przeżycia. Ta rasa nie była znana w świecie zachodnim do czasu epoki wiktoriańskiej.

Najczęściej występujące przypadłości rasowe u basenji to choroba nerek (zespół Fanconiego) oraz anemia. Zaleca się przeprowadzenie testów genetycznych dla obu chorób. Jak większość ras może cierpieć na dziedziczne choroby oczu. Przed reprodukcją zaleca się badania wzroku oraz badania genetyczne.

Basenji został wyhodowany do polowania na trudnym terenie, dlatego potrzebuje co najmniej godzinnej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jest bardzo wytrzymały. Mimo, że jest słabo podatny na tresurę, trenowanie psich dyscyplin sportowych jest dla niego bardzo korzystne. Nie boi się ruchu ulicznego jak inne psy, dlatego wymaga specjalnej uwagi w pobliżu ruchliwych ulic.

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie, i potrzebują jeść często ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Psy tej rasy bardzo dbają o czystość. Mają krótką, gładką i cienką sierść, którą wystarczy wytrzeć raz w tygodniu rękawicą, żeby pozbyć się martwych włosów. Zaleca się regularne dbanie o uszy i pazury. Basenji nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.