Twój ulubieniec, nasza pasja
Bloodhound

Bloodhound

Łatwo rozpoznawalna rasa dzięki charakterystycznej, szlachetnej, pomarszczonej głowie, opadających powiekach i zwisających uszach. Bloodhoundy mają mocną budowę oraz masywne kończyny, to prawdziwe olbrzymy! Mają krótką, gładką sierść o umaszczeniu czarnym z podpalaniami, wątrobianym z podpalaniami oraz rudym. Suka osiąga 58-73 cm wzrostu, a pies 63-69 cm. Ważą w granicach 41/50 kg.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
  • Wymagana szeroka wiedza
  • Lubi aktywne spacery
  • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
  • Duży pies
  • Mało się ślini
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Szczekliwy i głośny pies
  • Pies niestróżujący
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Osobowość

Bloodhound to łagodny i czuły pies nawiązujący dobre relacje z dziećmi, żyje w harmonii z innymi psami i zwierzętami domowymi. Ma przyjazne usposobienie, z radością powita nawet niechcianego gościa. W domu zachowuje się cicho, na zewnątrz staje się hałaśliwy. Lubi spędzać czas z właścicielem i nie lubi zostawać sam.

Pochodzenie

Kraj pochodzenia: Belgia

Przodkowie współczesnego bloodhounda pochodzą z klasztoru św. Huberta, gdzie psy zwane segiusami były używane do tropienia wilków, dużych kotów i jeleni lub do rannej dziczyzny. Gdy Normanowie podbili Anglię w 1066 roku, przywieźli ze sobą wiele psów, w tym psy myśliwskie świętego Huberta, które zaczęto nazywać bloodhounds, a dokładniej czarne psy z podpalaniami (białe nazywano talbotami). Współczesny bloodhound nie przypomina już psa z tamtych czasów, mimo to w Belgii nadal jest nazywany psem świętego Huberta.

Jak wiele innych ras, bloodhoundy cierpią na dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie stanu ich stawów biodrowych. Opadająca skóra na głowie może prowadzić do problemów z powiekami i oczami.

Ze względu na rozmiar i tępo wzrostu, nie można w wieku szczenięcym zmuszać go do ruchu. Należy dbać o szczenięta w pierwszym roku życia umożliwiając prawidłowy rozwój kości i stawów. Dorosłe psy mają dużo energii i potrzebują co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie. Ponieważ należą do psów tropiących, kiedy tylko poczują ciekawy zapach, zrobią wszystko, żeby znaleźć jego źródło. Udział w kursach i zawodach w tropieniu, lub inna okazja do użycia węchu jest dla tej rasy niezwykle istotna.

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Bloodhoundy są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Dzięku krótkiej i gładkiej sierści pielęgnacja bloodhounda nie należy do skomplikowanych. Od czasu do czasu należy go wyszczotkować, żeby pozbyć się martwych włosów oraz regularnie sprawdzać uszy i oczy, żeby zauważyć potencjalną infekcję we wczesnym stadium.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.