Twój ulubieniec, nasza pasja
Buldog

Buldog

Buldog jest psem krępym, przysadzistym z luźno zwisającą skórą zwłaszcza na głowie, szyi i barkach. Inną charakterystyczną cechą jest duża czaszka. Umaszczenie może być pręgowane, w odcieniach rudym, płowym lub białym z dodatkiem każdego z wymienionych kolorów. Dorosły buldog mierzy 31-36 cm i waży 23-25 kg.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
  • Wymagana szersza wiedza
  • Lubi spokojne spacery
  • Wystarczą mu półgodzinne spacery
  • Pies średniej wielkości
  • Mało się ślini
  • Wymaga czesania co drugi dzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Cichy pies
  • Pies stróżujący. Szczeka, ostrzega i chroni fizycznie
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Osobowość

Idealny pies dla rodziny, uwielbia dzieci, jeśli przeszedł wczesną socjalizację będzie tolerował inne zwierzęta domowe. Buldogi są zbyt przyjazne jak na psy stróżujące, ale w razie potrzeby potrafią obronić właściciela. Są łagodne, o umiarkowanym temperamencie, lubią wygłupy, są uparte i mają poczucie humoru.

Przodkami buldoga były najprawdopodobniej starożytne bullenbeissersy, z wyglądu przypominające mastifa, psy obronne polujące na dzikie zwierzęta w Asyrii, Grecji, Egipcie i Rzymie. Odmiany bullenbeissersa różniły się wielkością. W Anglii krzyżowano je z mniejszymi rasami, a za czasów króla Jana (XIII wiek) zaczęły robić karierę jako psy walczące z bykami. Z biegiem czasu stworzono idealnego psiego zawodnika. Na szczęście w 1835 roku w Anglii zakazano walk byków i właściciele buldogów zaczęli krzyżować je w taki sposób, żeby wyeliminować agresywne zachowania i wyhodować rodzinnego psa o łagodnym usposobieniu.

Najczęstsza przypadłość rasowa u buldogów wiąże się ze spłaszczoną kufą, co skutkuje niedrożnością dróg oddechowych i problemami z oddychaniem. Dlatego należy unikać zbyt intensywnej aktywności fizycznej i przegrzania. Buldogi często cierpią na infekcje skórne, dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych i łokciowych (bolesna przypadłość która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się).

Buldogi nie powinny uprawiać aktywności w upale. Zaleca się dwa krótkie, energiczne spacery dziennie.

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Zaleca się przeczesywanie gumową rękawicą w celu usunięcia martwych włosów oraz czyszczenie fałdów skórnych. Silny skręt ogona wymaga odpowiedniej pielęgnacji, żeby zapobiec infekcji wywołanej nagromadzeniem się wilgoci. Należy również oczyszczać okolice oczu oraz zmarszczki.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.