Twój ulubieniec, nasza pasja
Foksterier Szorstkowłosy

Foksterier Szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy może i jest mały, ale z jego krótkogrzbietego, muskularnego ciała emanuje siła. Jego gęsta, szorstka sierść jest zwykle biała z domieszką czerni, podpalania albo obu tych dodatków. Dorosłe psy mają 39 cm wysokości (lub mniej) i ważą około 8 kg. Suki są nieco mniejsze.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
  • Wymagana szersza wiedza
  • Lubi aktywne spacery
  • Wystarczą mu godzinne spacery
  • Mały pies
  • Mało się ślini
  • Wymaga czesania co drugi dzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Bardzo głośny pies
  • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Foksterier szorstkowłosy został wyhodowany z szorstkowłosego czarnego teriera podpalanego z Walii, Derbyshire i Durham. Od XIX wieku wykorzystywano go do wypłaszania lisów spod ziemi, aby można było na nie potem polować. Pierwotnie klasyfikowano go jako foksteriera z dwiema odmianami: szorstkowłosą i krótkowłosą. W pierwszych latach powszechne było krzyżowanie obu odmian. Teraz jednak uważa się je za oddzielne. Każda z ras ma swój własny wzorzec.

Foksterier szorstkowłosy jest czujny i zawsze gotów do działania. To aktywny pies, któremu trzeba zapewnić zajęcie. Jeśli się nudzi, znajdzie sobie rozrywkę - będzie kopał, szczekał albo wymyśli coś innego. Jest odważny i towarzyski. Łatwo zaprzyjaźnia się z ludźmi, ale jest łowieckie instynkty często dają o sobie znać.

Foksteriery szorstkowłose to z zasady bardzo zdrowa rasa. Jednak jak wiele małych psów, mogą cierpieć na tymczasowe wypadanie rzepek kolanowych (zwichnięcie rzepki) oraz na dziedziczne problemy ze wzrokiem.

Foksterier szorstkowłosy potrzebuje co najmniej godziny ruchu dziennie. Za młodu może zostać przyzwyczajony do obecności domowego kota, ale prawdopodobnie będzie gonić wszystki inne koty, które spotka. Podobnie zachowa się wobec innych małych, szybko poruszających się zwierząt. Dlatego w miejskim otoczeniu, gdzie występuje duży ruch uliczny, należy trzymać go na smyczy.

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Gruba, szorstka sierść o grubości 2-4 cm. Podszerstek krótki i miękki. Owłosienie pyska nadaje tej rasie charakterystyczny wygląd. Szczotkowanie i czesanie co drugi dzień pozwoli uniknąć splątania sierści. Oprócz tego 3-4 razy w roku wymagane jest trymowanie (usuwanie martwej sierści).

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.