Twój ulubieniec, nasza pasja
Husky Syberyjski

Husky Syberyjski

Średniej wielkości psy, których proporcjonalna budowa wskazuje na siłę, szybkość i wytrzymałość. Sierść mają podwójną, średniej długości, sterczące uszy i puszysty ogon. Umaszczenie we wszystkich kolorach i wzorach, w tym białe, z widocznymi wzorami. Dorosłe psy mierzą 53-60 cm, suki 51-56 cm. Dorosłe psy ważą 20-27 kg, suki, 16-32 kg.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
  • Wymagana szeroka wiedza
  • Lubi energiczne spacery
  • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
  • Pies średniej wielkości
  • Heavy drool
  • Wymaga czesania codziennie
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Szczekliwy i głośny pies
  • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

W XIX wieku husky syberyjskie pracowały dla Czukczów z rejonu Kołymy na Sybierii. Spokojne usposobienie rasy docenił równie spokojny lud Czukczów. Psy zaprzęgowe były wykorzystywane do transportu, więc były bardzo ważne dla tubylców. Na początku XX wieku pierwsze husky syberyjskie trafiły na Alaskę, wtedy znane jako czukczijskie. W tym czasie były popularne wyścigi zaprzęgów, więc niesamowicie szybka rasa zainspirowała zawodników w Stanach. Amerykanie nazwali rasę husky syberyjski.

Rasa ta znana jest z dobrego usposobienia, a ich miłość do ludzi sprawia, że nie mają instynktu stróżującego. Potrzebują towarzystwa i nie powinny być pozostawiane same na dłuższy czas, gdyż potrafią sporo zniszczyć. Będą szcześliwe mając za kompana innego zrównoważonego psa, ale ponieważ to skuteczne psy polujące należy je wyszkolić do kontaktu z innymi zwierzętami gospodarczymi. Za często nie szczekają, ale za to wyją, czasem dla czystej radości!

Husky syberyjski to raczej zdrowa i wytrzymała rasa. Aczkolwiek jak wiele innych ras psy mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Rasa ta potrzebuje dużo ruchu, ale w bezpiecznym, ogrodzonym terenie, gdyż mają tendencję do uciekania i nie reagowania na komendę powrótu. Ogród z wysokim płotem jest niezbędny, gdyż zwykłe ogrodzenie są w stanie przeskoczyć. Dorosły husky syberyjski potrzebuje dwóch godzin ruchu dziennie i koniecznie możliwość wybiegania się.

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja jest łatwa. Szczotkowanie i czesanie 2-3 razy w tygodniu, a w czasie linienia codziennie. To czysta rasa, nie ma typowego, psiego zapachu.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.