Twój ulubieniec, nasza pasja
Mały Basset Gryfon Wandejski

Mały Basset Gryfon Wandejski

Mały basset gryfon wandejski to niewielki/średniej wielkości silny pies obdarzony doskonałym węchem. Ma typową dla bassetów budowę - krótkie nogi i ciało które jest nieznacznie dłuższe od wysokości w kłębie. Dorosły osobnik osiąga 34-38 cm wysokości. Jego szorstka, średniej długości sierść może mieć kolor biało-żółty, pomarańczowy, czarny z nalotem lub łatami oraz tricolor.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
  • Wymagana szersza wiedza
  • Lubi aktywne spacery
  • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
  • Pies średniej wielkości
  • Trochę śliny
  • Wymaga czesania co drugi dzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Bardzo głośny pies
  • Pies niestróżujący
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Pies rodzinny

Osobowość

To radosny, ekstrawertyczny pies uwielbiający aktywność fizyczną. Potrafi być uparty, niezależny i śmiały, dlatego wymaga cierpliwego i tolerancyjnego właściciela. Zrobi wszystko żeby zadowolić swojego opiekuna. Jest łagodny wobec innych psów, dzieci oraz obcych.

Pochodzenie

Mały basset gryfon wandejski pochodzi z XVI wieku z terenów wiejskich Wandei na zachodzie Francji. Istnieją dwie odmiany tej rasy, duży i mały basset gryfon wandejski, które pojawiały się w tym samym miocie. Dopiero w latach 70-tych XX wieku krzyżowanie tych ras zostało zabronione. Obecnie te psy używane są pojedynczo lub w sforze, do polowania na dziki, jelenie i tropienia zajęcy i królików.

Jak w przypadku większości ras, mały basset gryfon wandejski może cierpieć na genetyczne choroby oczu. Przed reprodukcją zaleca się badanie wzroku. U obu odmian może wystąpić epilepsja.

Mały basset gryfon wandejski potrzebuje minimum godzinnej aktywności fizycznej dziennie, zabaw i czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Uwielbia tereny wiejskie, ma silny zmysł myśliwski, uwielbia przykładać nos do ziemi i podążać za zapachami. Gdy poczuje nęcący zapach nie reaguje na przywoływanie.

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Jego odporna na warunki pogodowe szara składa się z grubego podszerstka oraz średniej długości szorstkiej twardej okrywy włosowej. Wymaga szczotkowania raz w tygodniu oraz regularnego czyszczenia uszu.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.