Twój ulubieniec, nasza pasja
Nagi Pies Meksykański

Nagi Pies Meksykański

Nagi pies meksykański, zwany też xolo, ma miękką bezwłosą skórę. Jego długość jest nieco większa niż wysokość. Skóra może mieć umaszczenie czarne, szare, rudawe, wątrobiane, brązowe lub blond. Psy tej rasy występują w trzech rozmiarach. Dorosły miniatrurowy nagi pies meksykański ma 25-35 cm wysokości. Odmiana średnia ma 36-45 cm, a standardowa 46-60 cm.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
  • Wymagana szersza wiedza
  • Lubi spokojne spacery
  • Wystarczą mu godzinne spacery
  • Pies średniej wielkości
  • Mało się ślini
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa mniej alergizująca
  • Cichy pies
  • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Nagi pies meksykański (zwany także xolo) należy do starożytnej rasy. Ludy Ameryki Centralnej i Południowej wykorzystywały go do polowań od około 3000 lat. Był czczony przez Azteków. Jego aztecka nazwa brzmi „xoloitzcuintle”, czyli „psi bóg”. Przypisywano mu niezwykłą moc uzdrawiania, nadaną przez bogów. Bywał też składany bogom w ofierze i zjadany. Występuje w trzech rozmiarach: miniaturowym, średnim i standardowym.

Nagi pies meksykański jest spokojny, radosny i czujny. Do nieznajomych odnosi się z rezerwą, ale wobec domowników jest serdeczny i towarzyski.

Głównym problemem zdrowotnym spotykanym u nagich psów meksykańskich są kłopoty ze skórą. Przez brak sierści psy tej rasy są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne. Dość często cierpią też na choroby uzębienia.

Odmiana miniaturowa potrzebuje około pół godziny ruchu dziennie. Odmiany średnia i standardowa - około godziny. Zanim wyprowadzimy psa na spacer, powinniśmy się upewnić, że będzie dobrze chroniony przed warunkami atmosferycznymi (zarówno przed upałem, jak i przed zimnem).

Psy należące do odmiany miniaturowej mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie. Osobniki należące do odmiany średniej i standardowej potrzebują zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie, ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Na skórze psów tej rasy mogą pojawiać się małe kępki sierści. Jednak z zasady sierść nie występuje, więc nie wymaga pielęgnacji. Jednak niechroniona skóra może się nadmiernie wysuszyć. Można nawilżyć ją olejkiem dla niemowląt. Żeby zapobiec oparzeniom słonecznym, można użyć kremu do opalania. W ciepłe dni psa nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie słońca. Psy tej rasy potrzebują też ochrony przed chłodem. W zimnym okresach powinny wychodzić na świeże powietrze w okryciu.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.