Twój ulubieniec, nasza pasja
Owczarek Belgijski Lakenois

Owczarek Belgijski Lakenois

Owczarek belgijski laekenois jest średniej wielkości/dużym psem, o kosmatej sierści i masywnej budowie ciała. Jego odporna na warunki pogodowe sierść może mieć umaszczenie rude ze śladami czarnego nalotu, głównie na pysku i ogonie. Dorosły pies osiąga wysokość 61-66 cm a suka 56-61. Ważą między 27,5-28,5 kg.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
  • Wymagana szeroka wiedza
  • Lubi energiczne spacery
  • Może spacerować ponad dwie godziny dziennie
  • Duży pies
  • Trochę śliny
  • Wymaga czesania co drugi dzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Szczekliwy i głośny pies
  • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Osobowość

Owczarek belgijski laekenois jest wiernym kompanem, nie lubi przebywać z dala od właścicieli, woli towarzyszyć im we wszystkim co robią. Okazuje właścicielom wiele czułości, broni swojego domu i rodziny, instynkt obronny pojawia się samoistnie, nie trzeba zachęcać psa do takich zachowań. Jak inne psy stróżuje, także laekenois wymaga wczesnej socjalizacji, zwłaszcza że może wchodzić w konflikt z innymi psami, jeśli nie miał wczesnych, pozytywnych doświadczeń z tym związanych.

Pochodzenie

Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach: laekenois, tervueren, groenendael i malinois, których nazwy pochodzą od regionów Belgii w których zostały wyhodowane. Laekenois to najrzadsza z czterech odmian. Początkowo używany do pasania trzody i pilnowania pól lnu, gdzie w słońcu i deszczu rozkładano wartościowe materiały. Jego sierść jest szorstka i lekko falista, to idealny pies do pracy na zewnątrz w każdej pogodzie. Obecnie te owczarki są wykorzystywane do pracy w wojsku i policji.

Jak wiele innych ras, owczarki belgijskie cierpią na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Te owczarki potrzebują co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie oraz odpowiedniej stymulacji umysłowej. Szybko się uczą, doskonale radzą sobie w psich dyscyplinach sportowych takich jak agility czy obedience. Są aktywne i nie nadają się do domów, w których będą zostawiane na cały dzień.

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin.

Owczarek belgijski laekenois ma szorstką, falistą sierść, która nie powinna się kręcić. Długość jego włosia wynosi 6 cm. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować sierść.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.