Twój ulubieniec, nasza pasja
Puli

Puli

Puli jest łatwo rozpoznawalny z powodu swojej charakterystycznej szaty. Jego sierść jest długa i sznurowata. Czasem sięga aż do ziemi. Puli mogą być czarne, czarno-rdzawe, białe lub występować w różnych odcieniach moreli i szarości. Są solidnie zbudowanymi, umięśnionymi psami. Dorosłe psy mają 40-44 cm wysokości i ważą 13-15 kg. Dorosłe suki mają 37-41 cm wysokości i ważą 10-13 kg.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
  • Wymagana szersza wiedza
  • Lubi aktywne spacery
  • Wystarczą mu godzinne spacery
  • Pies średniej wielkości
  • Mało się ślini
  • Wymaga czesania co drugi dzień
  • Rasa mniej alergizująca
  • Szczekliwy i głośny pies
  • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Puli został sprowadzony na teren obecnych Węgier przez Madziarów, jedno z wielu koczowniczych plemion Hunów, które przewędrowało do Europy Wschodniej w IX wieku. Puli były wtedy wykorzystywane przy wypasie zwierząt hodowlanych. Świetnie sprawdzały się przy pracy. Z tego powodu szybko rozprzestrzeniły się w innych państwach. Dziś rasa puli przystosowała się do życia w mieście. Nadal świetnie radzi sobie też na wsi.

Puli są pełne życia i bardzo ruchliwe. Mają skłonność do tworzenia silnych więzi z członkami rodziny. Są przyjacielskie, ale będą zwracać uwagę właścicieli na przybycie gości, wobec których zachowują pewną rezerwę. Bywają uparte, ale szybko się uczą.

Puli to z zasady dość zdrowa i odporna rasa. Jednak, jak wiele innych ras, cierpią czasem na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Puli są z natury energiczne. Potrzebują umiarkowanej ilości ruchu - w przypadku dorosłych osobników co najmniej godzinę dziennie, a najlepiej więcej. Świetnie się czują, jeśli pozwoli im się na swobodne bieganie i zabawę.

Pies potrzebuje zbilansowanej diety, bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie, ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Charakterystyczna sierść wykształca się w pełni dopiero w trzecim roku życia psów tej rasy. U młodych psów sierści należy poświęcić dodatkową uwagę. Można też krótko ją przyciąć, ale nie jest to akceptowane w przypadku psów wystawowych. Puli nie linieją, ale w ich sierści może zbierać się brud i inne drobne zanieczyszczenia. Psy tej rasy należy kąpać tylko latem, ponieważ ich sierść schnie czasem nawet przez kilka dni!

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.