Twój ulubieniec, nasza pasja
Shar Pei

Shar Pei

Shar Pei słynie z charakterystycznych fałd na ciele i pomarszczonej skóry głowy, która przypomina "obrażony" wyraz twarzy. Ma kwadratową budowę, masywny tył i jest potężnym psem o dobrze zawiązanej sylwetce. Ich szata jest krótka, szorstka i twarda w dotyku o różnym umaszczeniu (więcej szczegółów dostępnych we wzorcu rasy). Dorosły shar pei mierzy około 46-51 cm i waży ok 18 kg.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
  • Wymagana szeroka wiedza
  • Lubi aktywne spacery
  • Wystarczą mu godzinne spacery
  • Pies średniej wielkości
  • Mało się ślini
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Cichy pies
  • Pies stróżujący. Szczeka, ostrzega i chroni fizycznie
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Rasa shar pei powstała przed kilkoma wiekami w wyniku skrzyżowania mastiffa z psami ras nordyckich. Charakterystyczny niebieski język, oprócz u shar pei, występuje również u chow chow, dlatego uważa się że ta rasa również miała swój udział w powstaniu shar pei. W przeszłości były w Chinach uważane za wyjątkowe, ale zakaz trzymania ich jako zwierząt domowych w Chinach kontynentalnych sprawił, że rasa prawie wyginęła. Na szczęście jednemu z hodowców, Matgo Law, udało się zainteresować zachodni świat tą sprawą i rasa została uratowana. Kiedy w latach 70-tych XX wieku pierwszy shar pei dotarł na zachód, został uznany za najrzadziej spotykaną rasę na świecie.

Shar peie które przeszły socjalizację są oddane swojej rodzinie, wierne, chętne do zabawy i aktywne. Jeśli nie były wcześniej szkolone potrafią być uparte i bronić swojego terytorium. Są z reguły nieufne wobec obcych. Tolerują koty, jeśli zostały do nich przyzwyczajone w wieku szczenięcym, natomiast mogą mieć problem z tolerowaniem innych psów. Nie lubią zimna.

Do najczęściej występujących przypadłości rasowych należą infekcje w fałdach skórnych i choroby oczu. Często występuje rodzinna gorączka shar pei (FSH), objawiająca się epizodami gorączki i obrzękiem stawów.

Shar pei jest z natury aktywny, ale zadowoli się każdą ilością ruchu, pod warunkiem że będzie mógł się wybiegać. Dorosły pies potrzebuje godziny ruchu dziennie, ale chętnie przystanie na dłuższą aktywność. Jeśli jest konfliktowy w stosunku do innych psów powinien być trzymany na smyczy i odpowiednio zabezpieczony, żeby nie wyrządził nikomu krzywdy.

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

W przypadku ciasno zwiniętego ogona zaleca się regularne sprawdzanie i oczyszczanie, żeby zapobiec infekcji. Oczy wymagają codziennej pielęgnacji, a sierść wystarczy okazjonalnie przeczesać miękką szczotką.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.