Twój ulubieniec, nasza pasja
Wyżeł Węgierski Szorstkowłosy

Wyżeł Węgierski Szorstkowłosy

Wyżeł węgierski szorstkowłosy jest aktywnym psem średniej wielkości. Ma szorstką sierść o maści piaszczystego złota lub rudej. Psy tej rasy mają też charakterystyczne wąsy i krzaczaste brwi. Cechuje je szlachetny, dostojny wygląd i wrażenie dużej wytrzymałości. Dorosłe psy mają około 58-62 cm wysokości, a dorosłe suki 54-58 cm. Ważą 20-30 kg.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
  • Wymagana szersza wiedza
  • Lubi energiczne spacery
  • Może spacerować ponad dwie godziny dziennie
  • Duży pies
  • Nieistotne
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Cichy pies
  • Pies niestróżujący
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Pies rodzinny

Źródła wskazują, że już 1000 lat temu Madziarzy (węgierscy osadnicy) polowali z psami i sokołami. Te psy były bardzo podobne do znanych nam dziś wyżłów węgierskich szorstkowłosych. Gdy Madziarowie wyruszali do innych państw, zabierali swoje psy ze sobą. Doprowadziło to do krzyżowania z innymi rasami, przez co po II wojnie światowej wyżły węgierskie prawie wymarły. Przetrwały tylko dzięki temu, że były potajemnie wywożone. Współczesny wyżeł to wszechstronny pies myśliwski. Odmiana szorstkowłosa została uzyskana w latach 30. XX wieku. Zyskała popularność wśród myśliwych, ponieważ lepiej niż odmiana krótkowłosa znosi chłodniejsze warunki klimatyczne i pogodowe.

Wyżeł węgierski szorstkowłosy lubi przebywać na świeżym powietrzu i doskonale nadaje się na towarzysza rodziny mieszkającej na wsi. Jest bardzo serdecznym i lojalnym psem. Ma skłonność do bronienia swoich bliskich. Sprawdzi się jako pies domowy i pracujący. Szybko się uczy i chce zadowolić właścicieli, ale bywa też wrażliwy, więc jego szkolenie powinno być łagodne i zapewniać mu zabawę.

Wyżły węgierskie szorstkowłose są z zasady zdrowe, chociaż występuje u nich kilka powszechnych problemów.

Wyżły węgierskie szorstkowłose potrzebują dużej ilości ruchu i aktywności. Dorosły osobnik wymaga ponad dwóch godzin ćwiczeń dziennie. Jak można się spodziewać, biorąc pod uwagę jego myśliwskie pochodzenie, bardzo lubi zabawy związane z aportowaniem (z wody i na lądzie). Jest psem wszechstronnym i osiąga sukcesy w wielu psich dziedzinach aktywności - np. w agility.

Pies potrzebuje zbilansowanej diety, bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie, ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Sierść psów tej rasy wymaga pielęgnacji raz w tygodniu. Szorstki włos na szyi i tułowiu może mieć do 4 cm długości. W zimnych porach roku podszerstek robi się gęstszy. Włosy na twarzoczaszce tworzą niewielką brodę. Psy tej rasy mają też krzaczaste brwi. Wyliniałe, martwe włosy można usuwać za pomocą ręcznego wyskubywania.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.