Po zabiegu chirurgicznym Twój kot może być nieco osłabiony zarówno cięzkimi przeżyciami, jak i wskutek znieczulenia. Z Twojej strony, chciałbyś sprawić, aby rekonwalescensja przebiegła jak najłatwiej- i w domu możesz mu w tym pomóc na kilka sposobów.
Lekarz weterynarii udzieli Ci szczegółowych porad dotyczących szczególnego stanu Twojego kota, poda daty wizyt kontrolnych i schemat podawania leków po zabiegu, więc uważnie stosuj się do zaleceń.
Zwykle po narkozie kot jest nieco śpiący. Jednak powinien jeść i czuć się komfortowo, bez oznak bolesności. Powrót do pełnej sprawności może troche potrwać, ale jeśli czujesz, że coś jest nie tak, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Rany i szwy
Jeśli kot ma założone szwy, uważnie monitoruj ich Stan. Niektóre z nich mogą być założone wewnątrz, jednak jeśli jest jakiekolwiek zaczerwienienie, obrzęk, wypływ lub krwawienie, powinieneś dać znać lekarzowi.
Szwy, o ile nie są wchłanialne, są zdejmowane po około 10 dniach, choć w zależności od rodzaju operacji i umiejscowienia szwów okres ten może się różnić.
Szwy wchłanialne są ukryte pod skórą i ulegają samoistnemu rozpuszczeniu- ale lekarz wciąż może poprosić Cię o zjawienie się z kotem na wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy wszystko goi się właściwie.
Opatrunki
Opatrunki mogą przeszkadzać kotu. Ważne, aby pozostawały suche, w przeciwnym wypadku mogą powodować uszkodzenia skóry. Kota z opatrunkiem nie wolno wypuszczać na zewnątrz, gdyż mógłby zniszczyć go poprzez rozszarpanie, zamoczenie lub zabrudzenie.
Zwracaj uwagę na zmiany koloru, nieprzyjemny zapach, obrzęk powyżej lub poniżej opatrunku, kulawiznę lub bolesność. Gdy coś Cię niepokoi, zawsze skonsultuj to z lekarzem weterynarii.
Kołnierze
Kołnierze są zwykle wykonane z plastiku, mają kształt lejka i znane są jako kołnierze “elżbietańskie” lub “Buster”. Jednakże, dostępne są także kołnierze wykonane z bardziej miękkiego materiału i mogą być one dla Twojego kota bardziej komfortowe. Utrzymuj kołnierz w czystości i usuwaj z niego wszelkie pozostałości karmy, które trafiają tam, podczas gdy zwierzę je.
Kołnierze mają na celu uniemożliwienie kotu lizania, jak również gryzienia lub drapania ran, a także gryzienia opatrunków. Ważne jest, aby w miarę możliwości kołnierz pozostawał założony przez cały czas, szczegolnie w nocy, gdy kot pozostaje sam. Zwierzę wkrótce przyzwyczai się do noszenia go, może on jednak utrudniać jedzenie i picie, więc jesli tak się dzieje, zdejmuj go na czas posiłku.
Jeśli kołnierz działa na Twojego kota bardzo przygnębiająco, daj o tym znać lekarzowi, gdyż może być potrzebne rozważenie alternatywnych rozwiązań.
Karmienie
Tak jak ludzie, koty po znieczuleniu mogą mieć mdłości, więc po wybudzeniu się zwierzęcia obchodź się z nim ostrożnie. W domu podaj kotu lekki posiłek. Użyj wysoce strawnej karmy zaleconej przez lekarza weterynarii lub podaj jedną czwartą ilości karmy, którą normalnie zjada Twój kot. Zapewnij mu dużą ilość świeżej wody i że zarówno miska z karma jak i z wodą są blisko, aby nie musiał daleko chodzić.
Aktywność fizyczna
Nawet w przypadku najbardziej aktywnych kotów, wypoczynek i rekonwalescencja są niezwykle ważne. Nie wypuszczaj kota z domu do czasu usunięcia wszystkich szwów, lub przez okres wyznaczony przez lekarza. To nie czas na wysiłek fizyczny, gdyż wszelka nadmierna aktywność fizyczna niesie ze sobą ryzyko powikłań. Postaraj się, aby kot pozostawał wyciszony.
Zapytaj lekarza o najlepsze sposoby uniemożliwienia kotu wbiegania po schodach lub skakania na meble. Najłatwiejszym sposobem może być trzymanie go w jednym pomieszczeniu.