U kotów, tak jak u ludzi, nerki są kluczowym organem wykonującym szereg ważnych dla organizmu funkcji, w tym:
- Usuwanie produktów przemiany materii z krwi (aby zostały usunięte z moczem)
- Regulacja gospodarki mineralnej organizmu oraz ciśnienia krwi
- Wytwarzanie ważnych hormonów
Niewydolność nerek jest u kotów bardo częsta, szczególnie u zwierząt starszych, u których zwykle występuje przewlekła jej postać.
Różne postaci niewydolności nerek
Ostra niewydolność nerek to nagła ich niezdolność do prawidłowego funkcjonowania. U kotów może być spowodowana infekcją, lub spożyciem substancji toksycznych. Bywa odwracalna, ale nie we wszystkich przypadkach.
Przewlekła niewydolność nerek rozwija się w długim okresie czasu, od miesięcy do lat. Przyczyny mogą obejmować od infekcji do nowotworów, ale zwykle pozostają nieznane. W momencie, w którym niewydolność nerek jest rozpoznana, jest juz nieodwracalna. Na szczęście istnieją metody leczenia, które spowalniają postęp choroby i łagodzą jej objawy.
Jak dochodzi do niewydolności nerek
W początkowych fazach zdrowe fragmenty nerek kompensują części uszkodzone przejmując ich funkcje.
Jednak, wraz z postępem choroby, traconych jest więcej obszarów czynnościowych, a te nieuszkodzone nie są w stanie nadrobić tej straty. Gdy do tego dojdzie, u kota pojawią się kliniczne objawy niewydolności nerek.
Przewlekła niewydolność nerek to choroba postępująca i z wiekiem może pewien jej stopień rozwinąć się u wielu kotów wskutek stopniowego pogarszania się stanu funkcjonujących części nerek. Leczenie polega zwykle na podawaniu płynów, stosowaniu specjalnej diety oraz leków, które pomogą spowolnić postęp choroby i pozwolą kotu poczuć się lepiej.
Na jakie obajwy zwrócić uwagę
Nadmierne oddawanie moczu: choroba może odbić się na zdolności zagęszczania moczu, co oznacza, że kot będzie wytwarzał mocz rozcieńczony i w dużych ilościach. Spowoduje to, że będzie więcej pił, aby uzupełnić utracone płyny.
Słaby apetyt i apatia: jest to oznaka tego, że toksyny, w normalnych warunkach wydalane w moczu, gromadzą się w organizmie. Może to prowadzić także do wymiotów, odruchów wymiotnych i nieprzyjemnego zapachu z pyska.
Diagnoza lekarska
Jeśli podejrzewasz u swojego kota niewydolność nerek, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Będzie on chciał wykonać badanie moczu, a także krwi. Jeśli u kota postawione zostanie rozpoznanie niewydolności nerek, leczenie zwykle polegać będzie na stosowaniu odpowiedniej diety lub podawaniu leków (lub jednym i drugim, w zależności od zaawansowania choroby).
Jak może pomóc żywienie
Udowodniono, że właściwie dobrana dieta jest w stanie ograniczyć objawy niewydolności nerek i spowolnić postęp choroby. Jest więc kluczowym elementem leczenia przewlekłej niewydolności nerek u kotów. Lekarz weterynarii może zalecić zmianę karmy na naukowo opracowaną formułę, taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline NF St/Ox Renal Function.