Jak ograniczyć krztuszenie się kota - problem z kulami włosowymi u Twojego pupila
Koty to piękne stworzenia, a ich sierść jest zasadniczo błyszcząca i bardzo czysta. Jest tak, ponieważ koty niezwykle skrupulatnie pielęgnują swoja sierść. Badania wykazały, że kot spędza w ciagu doby przeciętnie aż 8% czasu na pielęgnacji swojej sierści!
Co powoduje powstawanie kul włosowych?
Koty pielęgnują swoją sierść wykorzystując swój szorstk język i przednie łapy do systematycznego czyszczenia całego ciała. Lizanie pobudza czynność gruczołów wydzielniczych skóry, które utrzymują wodoodporność i połysk sierści, podczas gdy ślina pozostawiona na włosach pomaga utrzymać je w chłodzie podczas ciepłych dni.
Gdy masz więcej niż jednego kota, możesz również zauważyć, że niektóre z nich spędzają część czasu wzajemnie się wylizując podczas wypoczynku w na swoich ulubionych miejscach do spania. Ta wzajemna pielęgnacja jest jednym ze sposobów, w jakie koty wyrażają swoją więź i przyjaźń. Poprzez lizanie siebie nawzajem, koty nie tylko utrzymują swoje futro w czystości, ale także wzmacniają swoje więzi społeczne.
Jedynym mankamentem kociego nawyku intensywnej pielęgnacji jest formowanie się kul włosowych w jego przewodzie pokarmowym, zwanych pilobezoarami. Pilobezoary to zbryłki włosów, które kot może połknąć podczas lizania się. Te kulki włosowe mogą gromadzić się w przewodzie pokarmowym i stanowić potencjalny problem zdrowotny. Pilobezoary mogą być szczególnie problematyczne u długowłosych kotów.
Skierowane ku tyłowi “kolce” na kocim języku działają jak grzebień, co oznacza, że włosy są chwytane i połykane. Choć wiele spośród nich zostaje wydalona z przewodu pokarmowego wraz z kałem, niektóre mogą gromadzić się w żołądku. Następnie, wskutek naturalnej perystaltyki przewodu pokarmowego, powstaje z nich kula lub struktura o kształcie kiełbaski. Gdy osiągnie duży rozmiar, są albo zwracane (poprzez wymioty), albo przesuwają się w dół przewodu pokarmowego, gdzie mogą doprowadzić do niedrożności jelita.
Chociaż jest to naturalny proces, jest on zmartwieniem dla wielu właścicieli. Kaszel, krztuszenie się lub zwracanie w przeciągu jednej do dwóch godzin po zjedzeniu posiłku są oznaką, że Twój kot może mieć problem z wydaleniem kul włosowych. Koty, które pielęgnują swoją sierść nadmiernie (lub które linieją) mogą być bardziej narażone na powstawanie kul włosowych i ich zwracanie.
Jak mogę pomóc?
Jeśli zauważysz, że twój kot ma problemy z wymiotami, biegunką lub odmawia jedzenia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Twój lekarz weterynarii może zdiagnozować obecność pilobezoarów za pomocą badań diagnostycznych i zalecić odpowiednie leczenie, takie jak leki lub procedury medyczne, aby pomóc kotu pozbyć się tych niepożądanych zbryleń włosów. Warto działać szybko, aby uniknąć poważniejszych komplikacji zdrowotnych u swojego kota.
Sam możesz również pomóc zwierzęciu na kilka sposobów:
- Regularnie wyczesuj kota w celu usunięcia wypadających włosów i przeciwdziałania połykania ich nadmiernej ilości.
- Sprawdź, czy Twój kot nie cierpi z powodu pcheł, które nasilają wylizywanie sierści i połykanie włosów.
- Podawaj kotu karmę opracowaną specjalnie z myślą o wspomaganiu usuwania pilobezoarów.
Diety bogate w włókno pokarmowe mogą pomóc ograniczyć liczbę formujących się pilobezoarów. Włókno wymusza ruch włosów wzdłuż jelit, przez co są one raczej wydalane z kałem, niż zwracane jako kule włosowe. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie odpowiedniej diety dla swojego kota, aby zapobiec temu problemowi.
W gamie PURINA® PRO PLAN® dla kotów, zarówno Housecat i Derma Plus (suche) jak i Nutrisavour Housecat i Derma Plus (mokre) są opracowane z myślą o minimalizowaniu tworzenia się kul włosowych i ułatwianiu pasażu włosów w jelitach, dzięki wysokiej zawartości włókna.