Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Kot leżący na krześle z fioletową poduszką

Dlaczego mój kot wymiotuje po jedzeniu?

Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Częste wymioty kota po jedzeniu to zjawisko, które może nie tylko martwić, ale także stanowić poważny problem zarówno dla właścicieli jak i dla samych zwierząt. To frustrujące, gdy nasz kot zwraca jedzenie, zwłaszcza jeśli dzieje się to regularnie. Dlaczego koty wymiotują? To pytanie nurtuje wielu miłośników tych czworonożnych przyjaciół. W tym artykule zajmiemy się głębiej tym tematem, rozważając różne przyczyny, dlaczego kot może zwracać po posiłku, oraz omówimy, jakie kroki można podjąć, aby pomóc naszemu kotu w uniknięciu tego nieprzyjemnego zjawiska. 

Przyczyny wymiotów u kota

Zrozumienie przyczyn wymiotów u kotów może przyczynić się do poprawy ich zdrowia i komfortu życia, a także do uspokojenia zaniepokojonych opiekunów. Jeśli Twój kot wymiotuje po jedzeniu (a wiemy od lekarza weterynarii, że jest perfekcyjnie zdrowy i odrobaczony), należy zobaczyć co może być przyczyną tego problemu. Oto kilka powodów, dlaczego tak się dzieje:

  • Twój kot chce się pozbyć włosów zbitych w kule włosowe z układu pokarmowego
  • Twój kot je zbyt zachłannie, gdyż obawia się konkurencji przy misce lub z powodu frustracji związanej ze słabym urozmaiceniem jego środowiska
  • Jedzenie podane w misce miało nieodpowiednią temperaturę (było za zimne).

Jedną z częstych przyczyn, dla których koty mogą wymiotować po jedzeniu, jest próba pozbycia się układu pokarmowego zbitych kulek włosowych. Koty, szczególnie te długowłose, często pielęgnują swoją sierść, połykając przy tym włosy w procesie wylizywania się. Włosy mogą się zbierać w ich żołądku, tworząc tzw. kule włosowe. W odpowiedzi na to nieprzyjemne uczucie w żołądku, kot może próbować wymiotować, aby pozbyć się tych kulek włosowych. To naturalna reakcja oragnizmu, która pomaga utrzymać układ pokarmowy wolny od nadmiernych włosów, jednak jeśli staje się to częstym zjawiskiem, może wymagać uwagi i opieki weterynarza. 

Zbyt szybkie jedzenie to bardzo częsty powód, dla którego koty wymiotują. Jeśli Twój kot często krztusi się lub wymiotuje po posiłku, być może po prostu za szybko zjada zbyt dużą porcje jedzenia. Żołądek który potem jak młynek musi jedzenie rozetrzeć na jednolitą masę, ma nie lada problem gdy kawałki są zbyt duże i twarde, lub gdy zbyt duża porcja nie powala na jego ruch.

Temperatura jedzenia naszego kota, powinna być pokojowa. Jeśli dzielisz pokarm mokry i chcesz podać drugą połowę saszetki z lodówki, należy wstawić ją do kubka z gorącą wodą aby najpierw się ogrzała. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura pokarmu, może wpłynąć na późniejsze odmawianie danego pokarmu, do którego nasz kot się uprzedzi.

Co możemy zrobić?

Najprostszy sposób, aby zmusić Twojego kota do wolniejszego jedzenia, to podawanie mu pokarmu w większych kawałkach, które kot będzie łatwiej przegryzał, tym bardziej jeśli będą wypadać pod różnym kątem z kuli-smakuli lub będą w misce o zróżnicowanym dnie w kształcie np. labiryntu. Możesz również spróbować podawania mu mniejszych porcji częściej. U całkiem niewyuczalnych zachłannych kotów, czasem trzeba jedzenie wcześniej miksować. Jednak wpłynie to istotnie na pogorszenie profilaktyki odkładani się kamienia nazębnego, dlatego należy jednocześnie zacząć regularną higienę jamy ustnej naszego kota. Jeśli zauważyłeś, że wymioty u kota pojawiają się po podaniu nowej karmy, należy jak najszybciej zacząć podawać kotu mieszankę starej karmy z nową, aby przyzwyczaić kota do nowego pokarmu. Kolejnym powodem wymiotów u kota może być zbyt długa przerwa w jedzeniu. Pamiętaj, aby podawać swojemu pupilowi jedzenie o stałych porach.

Częste wymioty u kota mogą prowadzić do odwodnienia organizmu naszego pupila. Należy wtedy zapewnić mu w zasięgu wzroku miskę z wodą do picia. Ważna jest obserwacja kota, aby nie doprowadzić do pogorszenia się stanu jego zdrowia.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogły przybliżyć Ci kocie dolegliwości żołądkowe. Jeśli jednak zauważysz, że powyższe wskazówki nie pomogą i kot nadal wymiotuje, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.