Odchody Twojego kota doskonale pokazują, jak funkcjonuje jego organizm, i pozwalają upewnić się, że kot jest zdrowy. Standardowo, odchody kota są zbite i brązowe, a zauważenie jasno lub ciemnoczerwonych plamek może być oznaką poważniejszych problemów. Jeśli martwisz się o swojego kota i zauważasz u niego niepokojące objawy, takie jak obecność krwi w stolcu, koniecznie zabierz go do lekarza weterynarii. Tylko specjalista będzie w stanie przeprowadzić dokładne badanie i pomoże kotu jak najszybciej wrócić do zdrowia.
Przyczyny obecności krwi w kocich odchodach
Pojawienie się krwi w kocich odchodach może wynikać z wielu różnych przyczyn, począwszy od stresu, a skończywszy na zagrażających życiu problemach zdrowotnych. Jednym z najczęstszych powodów jest infekcja układu pokarmowego, która może być spowodowana przez bakterie, pasożyty lub wirusy. Inną możliwą przyczyną jest zapalenie jelit, które może prowadzić do krwawienia. Niepokojące objawy mogą również towarzyszyć problemom związanych z układem trawiennym, takim jak wrzody żołądka czy kamienie nerkowe. Stworzyliśmy ten przewodnik, aby przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje na temat krwi w kocich odchodach, od możliwych przyczyn po dostępne metody leczenia.
Krew w kocich odchodach
Jasna lub jasnoczerwona krew
Krew w kale kota pojawia się zwykle w postaci plamek, a jej kolor i ilość zależą od tego, jak obfite jest krwawienie i skąd pochodzi. Zdaniem lekarza weterynarii Justina Molnara, jeżeli krew jest jasna lub jasnoczerwona, oznacza to zazwyczaj, że pochodzi z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i może być objawem jego zapalenia, spowodowanego dietą, stresem, obecnością pasożytów lub zaparciami. Stres i dieta to czynniki, które mogą wpływać na wrażliwość układu pokarmowego kota. Nieprawidłowa dieta, nadmierne spożywanie pewnych pokarmów lub obecność alergii pokarmowej mogą drażnić śluzówkę jelit, co z kolei może prowadzić do krwawienia.
Ciemna lub czarna krew
Jeśli krew jest ciemnoczerwona lub czarna i wygląda jak fusy z kawy, wynika to z niepełnego trawienia przez enzymy wydzielane w jelicie cienkim i jest zwykle oznaką problemu w dalszej części przewodu pokarmowego. Może to być poważny problem, np. niedrożność układu pokarmowego, wrzody żołądka, krwotoki jelitowe lub nawet nowotwory. Ciemna lub czarna krew w kale to nie objaw, który można zignorować, ponieważ stanowi on potencjalnie groźny problem zdrowotny dla kota.
Biegunka z krwią
Jeśli Twój kot ma luźne stolce z domieszką krwi, jest to najprawdopodobniej spowodowane zespołem jelita drażliwego, czyli problemem wynikającym z wrażliwości dolnych partii jelit, co często powoduje biegunki, ale może również prowadzić do zaparć lub wymiotów. Główną przyczyną zespołu jelita drażliwego są czynniki stresogenne w domu, ale schorzenie to może również wystąpić na skutek zmian w diecie. Jeśli kot ma biegunkę z krwią, najlepiej od razu zabrać go do lekarza weterynarii, aby ten mógł zarekomendować odpowiednie leczenie i wykluczyć poważniejsze dolegliwości.
Diagnoza krwi w odchodach kota
Jeśli krew w odchodach Twojego kota jest jasna lub jasnoczerwona, odczekaj dzień lub dwa, gdyż może zniknąć sama. Powodem jej pojawienia się mógł być stres lub zjedzenie czegoś szkodliwego. Jeśli krew nie zniknie lub jeśli Twój kot nie czuje się dobrze bądź traci na wadze, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Jeśli krew ma kolor ciemnoczerwony lub czarny, również wymagana jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna.
Lekarz weterynarii przeprowadzi badanie kontrolne i może pobrać próbki krwi, moczu i odchodów. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą próbki odchodów kota, aby lekarz mógł szybko ocenić je pod kątem obecności pasożytów lub szkodliwych bakterii.
Czasami lekarz weterynarii może wykonać endoskopię, która polega na wprowadzeniu małej kamery przez jamę ustną lub odbyt, gdy kot jest pod narkozą, co pozwala na dokładne zbadanie wyściółki jelita. Do badania przewodu pokarmowego mogą być również użyte zdjęcia rentgenowskie.
Leczenie krwi w kocich odchodach
Obecność krwi w kocich odchodach to sygnał, który nie może zostać zignorowany przez żadnego właściciela. To niepokojący objaw, który może wskazywać na różnego rodzaju problemy zdrowotne u kota. Choć nie zawsze oznacza to najgorsze, konieczność konsultacji z lekarzem weterynarii jest niezbędna, aby zdiagnozować źródło krwawienia i podjąć odpowiednie kroki w kierunku poprawy zdrowia pupila.
Pierwszym krokiem będzie usunięcie wszelkich możliwych czynników stresogennych lub pomoc w dostosowaniu się do nich. Stres mogą wywoływać na przykład: pojawienie się w domu nowego zwierzęcia lub zmiany zwyczajowego trybu życia kota. Jeśli stres jest spowodowany przez nowe zwierzę lub nową osobę, kotu można pomóc, zapewniając mu miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie. Jeśli przyczyną jest zmiana zwyczajowego trybu życia, być może trzeba będzie wrócić do dawnych zwyczajów, a potem dać kotu czas na przystosowanie się do zmian.
Jeśli problem jest powiązany z dietą lub nietolerancją pokarmową, lekarz weterynarii może zasugerować okresową zmianę karmy lub spróbować diety eliminacyjnej, aby odkryć, który składnik w pożywieniu kota powoduje problem. Gdy krew w kocich odchodach jest spowodowana obecnością pasożytów lub infekcjami, otrzymamy stosowne leki. Należy pamiętać, że jeśli leczenie ma przynieść pozytywne rezultaty, musi zostać doprowadzone do końca. Jeśli krew jest ciemna, zwykle wymagane jest podjęcie poważnego leczenia, które może zakończyć się operacją, gdyż taki kolor krwi bywa objawem niedrożności.