Twój ulubieniec, nasza pasja
Pies siedzący w zaroślach

Szczekanie psa - Dlaczego pies szczeka?

Pomimo tego, że niektóre psy hałasują bardziej od innych, to wszystkie szczekają. Czy masz małego ulubieńca rasy Chihuahua, czy dorosłego owczarka niemieckiego, zapewne słyszałeś, jak szczeka w najróżniejszych sytuacjach.

Wiele psów będzie szczekać, jeśli spotka coś, co postrzegają jako zagrożenie, lub gdy będą chciały się tylko przywitać! Istnieją sytuacje, w których Twój pupil głośno się zachowuje, ale nie masz pomysłu, z jakiego to może być powodu. Próba ustalenia, jaką wiadomość pies próbuje przekazać, pomoże ci lepiej zrozumieć swojego psa. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Z jakiego powodu psy szczekają?

Psy są z natury ciekawe i dociekliwe, więc zazwyczaj entuzjastycznie reagują na otaczający je świat, ale mogą zdarzyć się sytuacje, w których staną się ostrożne lub przestraszone.

Każdy pies ma inną osobowość w zależności od rasy, typu, doświadczeń z przeszłości i indywidualnego charakteru.

Każdy pies jest inny - tak jak my - i choć zdarzają się prawdziwe psie ekstrawertyki, mogą też być psy, które bardziej obawiają się tego, co je otacza lub co mogą napotkać.

Cokolwiek powoduje szczekanie u pupila, ma ono jeden cel – zakomunikować właścicielowi to, co czuje jego ulubieniec. Na przykład - jeśli pies sygnalizuje szczekaniem, że widzi kogoś obcego, być może próbuje ostrzec tę osobę, by trzymała się na dystans albo chce zaalarmować cię, jako swojego właściciela, o obecności nieznajomego. Jeśli twój pies się nudzi - szczekanie jest prawdopodobnie sposobem, by zwrócić twoją uwagę i zachęcić cię do wspólnej zabawy.

W pewnych sytuacjach pies może nadmiernie szczekać, co może być denerwujące, szczególnie jeżeli trwa to długo. Jeżeli zauważysz, że pies nadmiernie szczeka, w pierwszej kolejności spróbuj zidentyfikować przyczynę takiego zachowania. Jeśli nie da się rozwiązać problemu, ucząc psa radzenia sobie i oswojenia z bodźcem (takim jak przechodzący nieznajomi) lub nie możesz zidentyfikować problemu, poproś o poradę specjalistę psich zachowań (behawiorystę). Im więcej czasu poświęcamy na zrozumienie wyjątkowej osobowości naszego psa, tym lepiej możemy przewidzieć, co może powodować szczekanie, wiedzieć jak go wspierać i jak oduczyć psa szczekania.

Jakie są rodzaje szczekania psa?

Pomimo że szczekanie u psów zazwyczaj brzmi tak samo, istnieje wiele jego różnych rodzajów. Każdy z nich jest sposobem, w jaki Twój pies próbuje coś Ci powiedzieć.

 

Zazwyczaj jesteś w stanie stwierdzić, dlaczego Twój pies zacznie szczekać w danej sytuacji, ponieważ znasz jego środowisko i uważnie obserwujesz, czego może potrzebować w danym momencie.

 

Szczekanie środowiskowe

Wiele psów będzie szczekać na coś w ich środowisku, na przykład na hałaśliwy, przejeżdżający samochód, obecność innych zwierząt lub nawet reagując na pogodę (np. burza). Jeżeli jest to szczekanie o umiarkowanym natężeniu, to jest to normalne zachowanie. Jednak powinieneś zawsze zapewniać psa, że nie ma się czego obawiać.

Jeśli szczekanie stanie się uporczywym zwyczajem, trudnym do odwrócenia uwagi, porozmawiaj ze specjalistą psich zachowań o znalezieniu rozwiązania.

Istnieje wiele sposobów, by wspierać twojego psa, gdy ten szczeka, ponieważ zazwyczaj boi się lub reaguje na nowy nieznany bodziec. Twój pies może szczekać, ponieważ boi się głośnych dźwięków, takich jak fajerwerki lub piorun, dlatego zawsze staraj się pomóc mu zniwelować jego strach, tworząc bezpieczne miejsce, w którym zawsze będzie mógł się schronić. Dzięki temu szybko zauważysz, jak szybko pies przestaje szczekać. Możesz również rozważyć podanie psu środków uspokajających, które pomogą mu zapanować nad sobą w stresujących dla niego sytuacjach. Niektóre środki wydzielą specjalny zapach, podobny do tego, który naturalnie wydzielają psie mamy dla swoich szczeniąt tuż po urodzeniu. To pomaga szczeniętom rozładować stres, gdy czują się przestraszone. Jednak pamiętaj, aby zawsze przed podaniem takich środków skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Szczekanie emocjonalne

Szczekanie psa może być spowodowane ekscytacją, strachem lub nudą. Jeśli twój pupil stara się zakomunikować Ci, że jest znudzony i jest to sposób zwracania na siebie uwagi.

Zamiast nagradzać takie zachowanie swoją negatywną reakcją (przeganianiem lub uciszaniem) - upewnij się, że dostarczasz swojemu psu odpowiednio interesujące aktywności. To zupełnie normalne dla psów, by trochę poszczekać, w celu odpowiedzenia na emocje, więc jeśli to nie jest nagminne, nie przejmuj się!

Pies, szczekając, stara się także zwrócić Twoją uwagę. Upewnij się, że każdego dnia Twój pies ma wystarczająco dużo ruchu, stymulacji i interakcji z Tobą. W przypadku naprawdę „zapracowanych” psów (często ras pracujących i terierów) możesz użyć interaktywnych zabawek w domu, aby je stymulować i zapewnić im rozrywkę.

Nie ignoruj swojego psa, gdy zachowuje się właściwie. Poświęć mu swoją uwagę, kiedy jest posłuszny. Nagradzaj dobre zachowanie psa, dzięki czemu pokażesz pozytywny sposób przyciągania jego uwagi. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pies szuka twojej uwagi w nieodpowiednim momencie, dzieje się tak dlatego, że nie poświęcasz mu dużo czasu w dobrym na to czasie. Większość zachowań psa związanych z pragnieniem uwagi składa się ze szczekania, podskakiwania, drapania łapą, dokuczania zabawkami – właśnie w taki sposób pies stara się robić wszystko, aby nakłonić Cię do interakcji.

Szczekanie fizyczne

Twój pies może próbować wyrazić szczekaniem potrzebę fizyczną. Psy szczekają również, gdy potrzebują spaceru, by w ten sposób spożytkować nadmiar energii, więc miej pewność, że Twój pies ma odpowiednio dużo ruchu. Uważaj jednak, bo gdy nauczysz swojego przyjaciela, że szczekanie to skuteczny sposób, na otrzymanie tego, czego chce (na przykład przysmak czy wyjście na spacer), to Twój pies będzie wymuszał szczekaniem od Ciebie wszystko!

Szczekanie psa może świadczyć o szczęściu, zaciekawieniu, głodzie lub wielu innych rzeczach. Poprzez obserwowanie znaków w jego nastroju i środowisku będziesz w krótkim czasie umiał zrozumieć, co stara się przekazać Twój przyjaciel – przecież jest to jego naturalny sposób komunikacji z tobą!

5 najlepszych sposobów jak oduczyć psa szczekania

Psy nie polegają na komunikacji głosowej w taki sam sposób, jak ludzie, ale nadal stanowi ona główną część sposobu, w jaki wyrażają siebie i swoje emocje innym psom – i ich ludzkiej rodzinie.

W psim repertuarze wokalnym jest coś więcej niż proste „hau” – nasi psi towarzysze wykorzystują w komunikacji skowyt, skomlenie, pomruki, wycie i warczenie. Od niektórych psiaków możemy usłyszeć nawet wielkie, serdeczne westchnienie!

Jak oduczyć psa szczekania?

Dodaj więcej ćwiczeń do rutyny swojego psa

Upewnij się, że Twój pies ma dużo ruchu – w końcu zmęczony pies to zwykle pies cichy! Możesz uatrakcyjnić spacery, dodając gry, takie jak aportowanie lub przeciąganie liny. Istnieje wiele sportów dla psów, które możesz uprawiać ze swoim zwierzakiem, a wspólne pływanie od czasu do czasu jest świetnym ćwiczeniem, które pomaga obojgu wypuścić trochę energii i stworzyć silniejszą więź.

Ogranicz dostęp do okien i ogrodzeń

Właściciele zwierząt mogą nawet nie zauważyć przejeżdżających samochodów, małych zwierząt w ogrodzie czy każdego przechodnia. Jednak są szanse, że Twój pies jest w pełni świadomy wszystkiego, co dzieje się poza jego domem i jest podekscytowany tym, że również wszyscy w rodzinie o tym wiedzą. Właśnie dlatego usunięcie bodźców zewnętrznych może powstrzymać psa przed nadmiernym szczekaniem. Kiedy pies zacznie szczekać, spróbuj zaciągnąć zasłony, umieścić zwierzaka w pokoju, który nie ma widoku na główną drogę lub ograniczyć mu dostęp do okien, płotów i szklanych drzwi, aby nie złościł się na wszystko, co widzi na zewnątrz, nawet jeśli to tylko przejeżdżający samochód.

Naucz psa techniki „mów i ucisz”

Warto, aby Twój pies znał komendy takie jak „mów i ucisz”. Ważne jest wyszkolić psa, tak aby potrafił je rozróżnić. Najlepiej będzie, jak najpierw nauczysz swojego psa szczekać na polecenie. A potem skupisz się na komendzie „ucisz”, aby uciszyć psa oraz oduczyć go szczekania wtedy, gdy nie wymaga tego sytuacja. Nauczenie psa tych komend wymaga sporo czasu, ale weź pod uwagę fakt, że może to być idealny pretekst, aby spędzić z nim więcej czasu.

Zignoruj szczekanie psa

Kiedy psy szukają uwagi, zwykle zaczynają dręczyć swoich właścicieli dużą ilością szczekania. Jeśli tak jest i nie dzieje się nic, co wymaga twojej interwencji, najlepszym sposobem na powstrzymanie nadmiernego szczekania jest zignorowanie go. Kiedy psy nie otrzymują żadnej nagrody za swoje zachowanie, w końcu dowiedzą się, że nie jest to skuteczny sposób na zwrócenie Twojej uwagi.

Poproś psich behawiorystów o pomoc

Jeśli wydaje się, że nic nie powstrzymuje nadmiernego szczekania pupila i nie ma ukrytego problemu medycznego, Twój lekarz weterynarii może skierować Cię do behawiorysty, który pomoże Ci oduczyć psa szczekania. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane lękiem separacyjnym, czy też Twój pies jest po prostu nadmiernie podekscytowany i nie znalazł jeszcze sposobu, aby się uciszyć, behawiorysta na pewno znajdzie sposób na uspokojenie psa i ograniczenie nadmiernego szczekania.