Pewnie wielu z was widziało kiedyś psa z trzema nogami. Jest spora szansa, że był szczęśliwy. Amputacje mogą być skutkiem wypadku albo choroby, zdarzają się dość często, a psy świetnie sobie radzą w nowej sytuacji.
Zalety amputacji chorej kończyny u psa
Chociaż amputacja jest poważną operacją, może dać psu wiele korzyści, ponieważ usuwa źródło bólu i cierpienia, a nawet zagrożenie życia. Amputacja kończyny u psa ma poprawić jakość jego życia. Ponadto, amputacja może być niezbędna w sytuacjach, gdzie dalsze utrzymanie chorej kończyny niesie ze sobą ryzyko komplikacji zdrowotnych. Lekarz weterynarii przeprowadzi ją tylko wtedy, gdy będą do tego wskazania.
Z pomocą właściciela i dzięki zaleceniom weterynarza większość psów z czasem przyzwyczai się do życia z trzema kończynami. Niektóre psy będą tak zajęte bieganiem, ganianiem za piłką i aportowaniem, że prawie nie zauważą różnicy. Należy podkreślić, że amputacja kończyny u psa powinna być zawsze podejmowana z należytą rozwagą, przy pełnej konsultacji z lekarzem weterynarii. Decyzja ta zależy od wielu czynników, takich jak zdrowie ogólne psa, stopień uszkodzenia kończyny, a także indywidualne potrzeby zwierzęcia.
Jak mój pies zniesie amputację kończyny?
Amputacja kończyny u psa - choć z początku może wydawać się nie do pomyślenia - może przynieść twojemu pupilowi wiele korzyści. Czasem jest najlepszym rozwiązaniem dla psów po ciężkich wypadkach drogowych albo w przypadku wystąpienia raka kości i innych poważnych schorzeń.
Oczywiście początkowo pies może mieć trudności z opanowaniem poruszania się w nowy sposób. Brak jednej kończyny sprawia, że ruch staje się bardzo wymagającym zadaniem. Pies będzie musiał się tego nauczyć, zanim wróci do dawnego, przepełnionego energią życia. Możesz pomóc mu przejść okres rekonwalescencji udając się do gabinetu profesjonalnej zoofizjoterapii.
Z czasem u większości psów dochodzi do zmian w rozłożeniu ciężaru ciała. Psy uczą się znów chodzić, a nawet biegać. Jeśli da im się czas i wykaże zrozumienie oraz wsparcie, wkrótce będą znów biegać po ogrodzie lub parku, tak jak dawniej. Poszukaj profesjonalisty, który pomoże twojemu psu odnaleźć się w nowej sytuacji: tutaj.
Amputacja kończyny u psa to trudna decyzja
Na ulicy można czasem zobaczyć zadowolonego psa spacerującego na trzech nogach. Może nam to uświadomić, że amputacja kończyny to nie koniec świata. Można ją uznać za początek nowego etapu w życiu psa - możliwość przedłużenia mu życia i usunięcia źródła bólu. Operacja amputacji kończyny zostanie przeprowadzona tylko jeśli pies na niej skorzysta. Jeśli więc do niej doszło, była najlepszym, co można było zrobić.
Mimo to łatwo sobie wyobrazić, że zgoda na amputację kończyny u psa to trudna decyzja. Z tego powodu dokładnie omów z lekarzem weterynarii, specjalistą ortopedą czy chirurgiem, a także zoo fizjoterapeutą, wszystkie kwestie związane z operacją, powrotem do zdrowia i rokowaniami. Właściwa opieka po zabiegu oraz wsparcie ze strony właściciela mogą znacząco wpłynąć na pomyślne dostosowanie się psa do nowych warunków życia po amputacji.
Większe, cięższe psy mogą radzić sobie po amputacji kończyny gorzej niż smukłe, małe rasy. W przypadku raka amputacja może nie oznaczać finalnego wyleczenia psa. Czasem trzeba będzie zainwestować w wózek rehabilitacyjny dla psa.W rozmowie z lekarzem weterynarii porusz wszystkie swoje wątpliwości, żeby móc potem świadomie podjąć decyzję, która będzie najlepsza dla twojego czworonożnego przyjaciela.
Jak pomóc psu przystosować się do życia po amputacji kończyny?
Jeśli wspólnie z lekarzem weterynarii zdecydujesz, że amputacja kończyny to najlepsze rozwiązanie dla twojego psa, zacznij myśleć o opiece nad zwierzęciem po operacji i o tym, jak przystosuje się ono do nowego życia. Bardzo ważna będzie współpraca w gabinecie osoby specjalizującej się w rehabilitacji psów, o kwalifikacjach zoofizjoterapeuty. Twój pies będzie potrzebował pomocy i wsparcia nie tylko bezpośrednio po operacji, ale też wtedy, gdy znów zacznie się poruszać. Nie ulega przecież wątpliwości, że z trzema kończynami żyje się inaczej.
Żeby twój pies był zdrowy i szczęśliwy, pamiętaj o poniższych poradach i stosuj się do zaleceń lekarza weterynarii:
- Dokładnie przestrzegaj zaleceń, które przekazał ci lekarz weterynarii. Jeśli nie masz co do czegoś pewności, dopytaj.
- Lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci, aby nie wypuszczać psa z domu po operacji. Zadbaj, żeby zwierzęciu było wygodnie. Ustal grafik wizyt i zabiegów w gabinecie rehabilitacyjnym.
- Zapewnij psu bezpieczną rozrywkę, np. część posiłku w macie węchowej.
- Nie pozwalaj psu skakać, nawet jeśli bardzo chce. Może być zawiedziony, ale tak będzie dla niego najlepiej.
- Psy po amputacji muszą wzmocnić pozostałe kończyny. Temu służą zabiegi i ćwiczenia, na które umówisz się w gabinecie zoofizjoterapii.
- Poproś lekarza o wskazanie gabinetu rehabilitacji psów lub poszukaj najbliższego sobie przez stronę.
- Na początku pies może być zmęczony nawet po krótkim spacerze na smyczy. Pamiętaj, że wymaga to od niego dużego wysiłku., wykaz się cierpliwością i zrozumieniem.
- Aby wzmocnić jego wydolność mogą być polecane alternatywne ćwiczenia dla psa, np. hydroterapia/pływanie, które mogą okazać się łatwiejsze (są też źródłem świetnej zabawy).
- Pies może mieć trudności z wdrapaniem się na swoje ulubione łóżko. Żeby mu to ułatwić, ustaw mu stabilną platformę lub spiętrzenie. Upewnij się, że pies ma łatwy dostęp do jedzenia, wody i miejsca do spania - i że nie musi skakać, żeby się tam dostać.
- Twój pies nie ucieknie przed zagrożeniem tak szybko, jak wcześniej. Pilnuj, żeby nie naraził się na niebezpieczeństwo, dopóki jego sprawność nie dorówna odwadze.
- Sprawdzaj masę ciała swojego psa. Przyrost wagi oznacza większe obciążenie kończyn i trudności z przystosowaniem się do nowej sytuacji. To bardzo ważne, ponieważ twój pies będzie teraz mniej się ruszał, więc może przybyć mu kilka kilogramów. Pilnuj jego diety, zdecyduj się na specjalną dietę o obniżonej podaży kalorii i przestrzegaj porcji dziennej.
- Daj psu dużo czasu na rehabilitację i przystosowanie się do nowych warunków. Jeśli coś cię niepokoi, zawsze szukaj dodatkowych informacji na temat następstw amputacji.
- Inne zwierzęta - zwłaszcza te, które lubią bawić się z twoim psem - mogą początkowo źle znieść zmianę. Stopniowo je do tego przyzwyczajaj i miej je na oku.
- Zwierzęta odczuwają czasem bóle fantomowe w amputowanych kończynach. Jeśli tak jest w przypadku twojego psa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Pies może wymagać dalszego leczenia, i odpowiedniej farmakoterapii.
- Jeśli martwisz się, że twój pies nie radzi sobie ze zmianami, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Ustalcie, jak ułatwić psu życie. Każdy potrzebuje czasem pomocy.
Wiele psów mających trzy nogi cieszy się życiem tak samo jak dawniej. Mimo to decyzja o amputacji kończyny nie jest łatwa. Niektórym psom taki zabieg się przysłuży, innym utrudni życie. Dobrze przemyśl tę decyzję i omów ją z lekarzem weterynarii. Jeśli amputacja okaże się właściwym rozwiązaniem problemu, pamiętaj: jeśli właściciele wykażą się cierpliwością, wyrozumiałością i miłością, psy po amputacji w wielu przypadkach radzą sobie równie dobrze, jak wcześniej i są równie szczęśliwe.