Jeśli lekarz weterynarii rozpoznał u Twojego psa cukrzycę, ważne będzie dokonanie zmian zarówno w diecie, jak i w trybie życia. Choć cukrzycy nie można wyleczyć, można ją kontrolować, aby pies mógł wieść normalne życie. Artykuł ten ma na celu umożliwić Ci zrozumienie niektórych przyczyn i objawów alergii, jak również niektórych kroków, które jako właściciel możesz wykonać, aby pomóc swojemu psu.
Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca to złożona choroba wywołana niezdolnością organizmu do właściwego wykorzystania cukru z pokarmu. Po posiłku pokarm jest trawiony do różnych składników pokarmowych, w tym do cukru zwanego glukozą. Zdrowy organizm produkuje insulinę, hormon niezbędny do przenoszenia glukozy z krwi do komórek, gdzie może być wykorzystywana jako źródło energii. Jednak u psów z cukrzycą proces ten jest zaburzony.
W normalnych warunkach jest ona dystrybuowana w całym organizmie przy udziale hormonu zwanego insuliną, w celu dostarczenia komórkom energii. W cukrzycy jednak, organizm nie może wytwarzać insulin, lub też Insulina nie działa prawidłowo. Gdy tak się dzieje, Glukoza nie dociera do komórek, ale gromadzi się we krwi. Skutkuje to wysokim poziomem cukru we krwi (zwanym hiperglikemią), który, gdy nie jest leczony, może prowadzić do groźnych następstw.
Po posiłku psy z cukrzycą doświadczają gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak wskutek niedoboru insuliny, która zwykle zapewnia jedynie niewielkie wzrosty i spadki cukru we krwi pomiędzy posiłkami. W przypadku psów cierpiących na cukrzycę, brak odpowiedniego poziomu insuliny sprawia, że organizm nie może skutecznie kontrolować glikemii po jedzeniu. To z kolei może prowadzić do szeregu powikłań, takich jak osłabienie, utrata przytomności czy inne objawy związane z hiperglikemią.
Jakie są objawy cukrzycy u psów?
Objawy cukrzycy u psów mogą różnić się w zależności od typu cukrzycy (typu 1 lub typu 2) oraz stopnia zaawansowania choroby. Oto niektóre z najczęstszych objawów cukrzycy u psów:
- Nadmierne pragnienie.
- Nadmierne oddawanie moczu.
- Zwiększony apetyt przy jednoczesnej utracie wagi.
- Apatia (brak aktywności/ zwierzę więcej śpi).
- Zamglone oczy.
- Przerzedzona, sucha i matowa sierść.
Jeśli zauważasz u swojego psa którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby nie bagatelizować sytuacji i skonsultować się z lekarzem weterynarii. Cukrzyca u psów wymaga właściwej diagnozy i leczenia, które może obejmować regularne podawanie insuliny, zmiany w diecie i monitorowanie poziomu cukru we krwi. Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w zarządzaniu cukrzycą i poprawie jakości życia psa.
Dlaczego u psów rozwija się cukrzyca?
Dokładna przyczyna jest nadal nieznana. Jednakże, długotrwałe zapalenie trzustki, uwarunkowania genetyczne i niektóre leki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy u psa. Większość przypadków cukrzycy rozwija się u psów w średnim wieku, a u niekastrowanych suk jej ryzyko jest dwukrotnie większe, niż u samców.
Cukrzyca może wystąpic u psa każdej rasy, ale w przypadku niektórych ras to ryzyko jest znacznie większe. Wśród nich są:
- Beagle
- Cairn Terriers
- Chow Chow
- Jamnik
- Doberman
- Springer Spaniel angielski
- Golden Retriever
- Labrador Retriever
- Pudel
- Samoyed
- Sznaucery
- West Highland White Terrier
Jak rozpoznaje się cukrzycę?
Rozpoznanie cukrzycy u psa jest procesem, który wymaga współpracy z lekarze weterynarii. Jeśli Twój pies wykazuje objawy cukrzycy, lekarz weterynarii wykona kilka prostych badań krwi i moczu w celu potwierdzenia diagnozy. Po dokładnej ocenie wyników badań, lekarz weterynarii będzie w stanie postawić diagnozę cukrzycy u psa. Warto pamiętać, że szybkie rozpoznanie i leczenie cukrzycy są kluczowe dla zapobieżenia powikłaniom i poprawy jakości życia zwierzęcia. Po postawieniu diagnozy lekarz weterynarii będzie pracował z właścicielem, aby opracować plan leczenia i zarządzania cukrzycą u psa, który może obejmować regularne podawanie insuliny, dostosowaną dietę i regularne kontrole.
Jak leczy się cukrzycę?
Jeśli Twój pies cierpi na cukrzycę, będzie potrzebował leczenia przez całe życie. Ale przy pomocy lekarza, choroba ta nie musi powodować skrócenia jego życia lub uniemożliwiać mu wieść normalne, szczęśliwe życie. Są trzy rzeczy, które zazwyczaj robią właściciele psów z cukrzycą:
- Regularne podawanie insuliny w zastrzykach.
Jest to kluczowy element terapii cukrzycy, z reguły konieczne są dwa zastrzyki dziennie. Igły są niezwykle cienkie, więc niektóre psy nawet ich nie zauważą.
- Zmodyfikuj dietę swojego psa.
Cukrzyca i dieta to sprawy ściśle ze sobą powiązane, więc kontrolowanie tego, co zwierzę je to jedna z najlepszych metod sprawowania kontroli nad chorobą. Idealna dieta nie wyzwala nagłych wzrostów poziomu cukru i uwalnia energię powoli przez cały dzień.
- Zapewnij psu stały rozkład dnia.
Leczenie jest skuteczniejsze, gdy posiłki i iniekcje podajesz codziennie w tych samych porach. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna. Poproś lekarza weterynarii o pomoc w ułożeniu prawidłowego schematu dnia dla Ciebie i Twojego psa.
Właściwa dieta ma kluczowe znaczenie
Odpowiednia dieta odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi i zapewnieniu, że pies z cukrzycą ma odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. Zapytaj lekarza o dietę PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Canine DM Diabetes Management. Ta naukowo opracowana w celu skutecznego kontrolowania cukrzycy dieta zawiera:
- Włókno pokarmowe dla spowolnienia wchłaniania węglowodanów.
- Ekstrakt z białej fasoli dla kontroli poziomu cukru we krwi po posiłkach.
- Przeciwutleniacze dla wspierania funkcji układu odpornościowego, jak również neutralizowania wolnych rodników.
Warto zawsze konsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie diety dla psa z cukrzycą. Weterynarz będzie w stanie dostosować plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia psa oraz pomóc w monitorowaniu wpływu diety na poziom glukozy we krwi. Regularne wizyty kontrolne są kluczowe, aby ocenić, czy dieta i leczenie są skuteczne i aby dostosować je, jeśli to konieczne.