Alergie u psów to problem, który może dotyczyć wielu właścicieli i ich czworonożnych przyjaciół. podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie, które wpływają na ich zdrowie oraz komfort życia. Warto zgłębić tę tematykę, aby lepiej zrozumieć przyczyny, objawy i metody leczenia alergii u psów.
Zrozumieć alergię Twojego psa
Wiele psów doświadcza reakcji alergicznych w odpowiedzi na różne substancje. Chociaż reakcje te mogą mieć poważny przebieg, lekarz będzie w stanie znaleźć odpowiedni sposób radzenia sobie z nimi u Twojego psa. Artykuł ten omawia główne objawy i przyczyny alergii u psów, jak również niektóre warianty leczenia.
Alergia na jad pcheł
Każdy pies narażony jest na infestację pcheł, ale nie u każdego rozwinie się reakcja alergiczna na ich ugryzienia. Uczulone na pchli jad psy doświadczają ciężkich reakcji świądowych, gdy ślina pcheł wejdzie w kontakt z ich skórą. Może prowadzić to do utraty włosów i otwartych ran lub strupów na skórze, zwykle na grzbiecie u podstawy ogona.
Jednocześnie, możesz zaobserwować także zmiany skórne w innych miejscach ciała swojego psa. Rany te mogą stanowić wrota infekcji bakteryjnej.
Alergia na jad pcheł u psów przebiega ciężej, niż infestacja pcheł i nie można jej zaradzić poprzez ostrzyżenie psa i trzymanie go w domu. Jeśli podejrzewasz alergię pchlą, zapytaj lekarza weterynarii o najbardziej właściwe postępowanie. Lekarz może zalecić specjalistyczną dietę opracowaną w celu wspomagania leczenia alergicznych reakcji skórnych, taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine DRM Dermatosis.
Alergie kontaktowe
Jest szereg rzeczy mogących wywołać alergię kontaktową u psów, w tym obroże przeciwpchelne, sól drogowa, wełna, czy rośliny. Tak naprawdę, zidentyfikowanie źródła alergii może wymagać sporo pracy detektywistycznej! Głównymi objawami alergii kontaktowej są intensywny świąd, wysypka lub grudki na skórze.
Pojawią się one w każdej części ciała, która weszła w kontakt z alergenem. Okolicami najczęściej dotkniętymi problemem są podbródek, klatka piersiowa, brzuch i ogon.
Jednym ze sposobów przeciwdziałania alergii kontaktowej u psa jest niedopuszczanie do narażenia go na kontakt ze zidentyfikowanym czynnikiem drażniącym. Lekarz weterynarii będzie w stanie zalecić inne możliwości terapii, w tym przejście na specjalistyczną dietę, taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine DRM Dermatosis.
Alergia wziewna
Tak jak ludzie, psy mogą uczulać się na pyłki drzew, traw i chwastów, jak również pleśnie i roztocza kurzu domowego. Tak naprawdę, u psów z alergią wziewną jest tendencja do uczulenia na kilka substancji. Alergia wziewna może rozwinąć się w każdym wieku, ale w większości pojawia się w wieku od jednego do czterech lat.
Głównym objawem towarzyszącym alergii wziewnej u zwierząt jest intensywny świąd i drapanie, szczególnie okolicy twarzy i uszu. Jest jednak wiele innych przyczyn nadmiernego świądu i drapania się psa, więc dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie opinii lekarza weterynarii. Będzie on w stanie zalecić najlepszy sposób leczenia alergii. Może on obejmować przejście na specjalistyczną dietę. Ponadto, ponieważ niektóre alergeny wnikają przez skórę, ograniczyć objawy niektórych alergii mogą częste kąpiele w szamponie hypoalergicznym.
Alergia pokarmowa
U psów często rozwija się alergia na pokarmy, które wcześniej wielokrotnie spożywały one bez żadnych problemów. Najczęstszą przyczyną jest reakcja na określone Białko w karmie, takie jak wołowina lub wieprzowina. Objawy alergii pokarmowej obejmują świąd, problem trawienne i problem z oddychaniem. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Lekarz weterynarii poprowadzi Cię przez procedurę identyfikacji składnika pokarmowego wywołującego problem. Pierwszym krokiem jest przejście na żywienie psa specjalną karma hypoalergiczną- taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine HA Hypoallergenic - zwykle przez okres około 8- 10 tygodni.
Dieta hypoalergiczna jest naukowo opracowana w celu minimalizowania ryzyka reakcji alergicznych. Gdy Twój pies przyzwyczai się już do nowej karmy, stopniowo wprowadzać można z powrotem różne składniki, aż znajdziesz ten odpowiedzialny za reakcję alergiczną. Gdy już zostanie on zidentyfikowany, lekarz weterynarii zaleci najlepszą karmę do dietoterapii alergii, która pomoże psu pozostać zdrowym i szczęśliwym przez długi czas.